reklama

Připravte si kapesníky! Alergie je tu

Sezóna pylové alergie je v plném proudu. Máme pro vás zprávu o alergenech ve vzduchu

alergie
alergie | Foto: Isifa/Thinkstock

Kýcháte, kašlete, a potřebujete tunu kapesníků? Nejste nemocní, jenom se vám rozjela alergie. Podívejte se, na co všechno můžete být alergičtí v tomto týdnu.

Přinášíme aktuální pylové zpravodajství pro alergiky. Zajděte včas ke svému alergologovi a nechte si napsat zodac nebo zyrtec, kupte si kapky do nosu a hromadu kapesníků. Alergické reakce mohou být velmi silné. Přečtěte si naše varování o alergenech z Pylové informační služby v Brně.

Co aktuálně létá ve vzduchu

Díky chladnějšímu počasí z minulého týdne se ovzduší od alergenů vyčistilo natolik, že jejich přítomnost byla spíše na nízké úrovni. Pouze v okolí Brna jsou pylové alergeny ve středním a vyšším množství. Bříza si dál jede ve své květové sezóně. Situaci zhoršuje zkřížení pylu dubu s právě zmiňovanou břízou.

Alergeny dubu se objevují ve velkém množství, stejně tak přibývají pyly buku a platanu. S podobným množství alergenu ve vzduchu můžeme počítat u vrby a habru. Ulevit si mohou alergici na topol a jasan, protože jejich pylová sezóna pomalu doznívá.

Máme se na co těšit!

Do konce týdne můžeme očekávat střední koncentraci pylových alergenů v ovzduší. Alergiky bude stále dráždit aktivní pyl břízy. Stejně tak budou mít práci alergologové s lidmi, kteří trpí na pyl dubu a buku, kterého bude ve městech spolu s alergeny platanu, jírovce a ořešáku přibývat. Vládnout ovzduší postupně přestane habr, jasan a vrba. Lidé alergičtí na traviny mohou být ještě relativně v klidu, jejich sezóna přijde až od poloviny května.

Dominantní alergeny

bříza, dub, buk, habr, platan, jasan, vrba

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama