reklama

Případ v rodině zvýší riziko rakoviny prsu dvakrát!

Pozor na ženské hormony!

Foto: Isifa/Thinkstock

Rakovina prsu je v České republice druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Ročně jich takto onemocní kolem šesti tisíc a nemoc se posouvá i mezi mladší ročníky.

Mnoho žen stále věří, že rakovinu prsu mohou způsobovat deodoranty nebo podprsenky s kosticemi. Je to nesmysl. V dnešním on-line rozhovoru známá odborná lékařka MUDr. Alena Bílková vyvrátila i další úporně přežívající mýtus. "Přiměřený tlak behěm mamografu rakovinu prsu nezpůsobuje. Zatím mamografické vyšetření a ultrazvuk jsou základní vyšetřovací metody a není jiná metoda, která by je v současné době nahradila!"

Pozor na hormony

Svou roli však hrají ženské hormony, které podporují růst nádorové tkáně nejen v prsou. Počítá se celková doba působení estrogenů na ženské tělo. Proto ty ženy, které začaly menstruovat dříve než  ve 12 letech, a pak ty, které prošly menopauzou až po 55. roce, jsou rakovinou ohroženy více. Bohužel k rizikům patří i hormonální procedury při umělém oplodnění.

Doporučujeme: Téma: Rakovina prsu

Existují samozřejmě i další onemocnění prsu, které je však stejně zapotřebí hlídat a chodit na mammologii. Například zánět v prsu může vzniknou i v době, kdy žena nekojí.

Hlídejte se!

"V tomto případě je třeba odlišit prostý zánět od zánětlivého karcinomu. Někdy je tato diagnostika komplikovaná. Prostý zánět není nebezpečný jev, co se týče prognózy, kdy po antibiotické léčbě zánět ustoupí a žena se uzdraví. V případě zánětlivého karcinomu je nález prognosticky závažný. Odlišení těchto dvou onemocněníje někdy dosti složité, a je nutná spolupráce mammodiagnostika a klinika, a také histologa," uvedla doktorka Bílková v jedné ze svých odpovědí na vaše otázky.

Proto je tak důležitá prevence. Poradit byste se zejména měly, pokud máte rakovinu prsu či vaječníků v rodině. Možnost onemocnění se zvyšuje na dvojnásobek. Počítají se ale jen nejbližší příbuzní, tedy matka, dcera nebo sestra.

Všechny odpovědi na vaše otázky z dnešního on-line rozhovoru se MUDr. Bílkovou si můžete přečíst dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Alena Bílková

Vedoucí lékařka Mammacentrum Zelený pruh v Praze. akreditované screeningové mamografické centrum, poskytujícího prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění prsu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jsme v nemocnici v bezpečí?

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

Strach z kastrace: Jak zůstat mužem při nádoru prostaty

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama