reklama

Pravdy a mýty: Co jíst a pít v teplém počasí?

Proč byste to neměli v teplých dnech přehánět s ledem v limonádě? A je dobré si dát v teplém počasí horký čaj? Představíme vám nejznámější pravdy a mýty o jídle a pití v horkém počasí, abyste dopřáli tělu dostatečnou hydrataci.

Foto: Thinkstock

Letos je to sice s počasím jako na houpačce, ale neuškodí vědět, jak bychom se měli stravovat, když jsou teploty náhodou opravdu letní. Základem je dobře hydratovat tělo, ale není to jen o pití. Existují potraviny a jejich způsob podávání, kterému je lepší se v teplém počasí vyhnout.

Takže co z toho, co se o pitném i stravovacím letním režimu říká, je pravda, a co mýtus?

Musíme pít více - Pravda!

Úbytek vody v těle je v průběhu tepla v letních měsících vyšší než během běžných dnů. Nemluvě pak o období veder. Proto doporučujeme pít bez ohledu na to, jestli zrovna dostanete žízeň. Denně byste měli vypít 1,5 až dva litry tekutin denně. Nepřesáhněte ale tři litry.

Pokud vaše děti vodě neholdují, pak ať se pustí alespoň do ovocné šťávy. Někdy pomůže nabídnout zábavnou láhev nebo sklenici zdobenou oblíbeným hrdinou.

Dobrým ukazatelem toho, jestli je vaše tělo dostatečně hydratované, je barva moči. Pokud je světlá a má slámové žlutou barvu, pak je vše v pořádku. Čím má tělo méně vody, tím je moč tmavší.

Nejlepší je pít studenou vodu - Lež!

I když ledová voda vyvolává pocit svěžesti, neznamená to, že je tělo hydratované. Ve skutečnosti se stane pravý opak. Tělo musí vynaložit velkou energii, aby studenou vodu ohřálo.

Navíc velmi studené nápoje rychle uhasí a zmírní žízeň a v konečném důsledku pak méně pijeme.

Vyhněme se teplým nápojům - Pravda!

Snažte se omezit příjem kávy a čaje. Jedná se totiž o diuretika, která silně působí přímo na naše ledviny. Zvyšují vylučování vody a odpadních produktů z organismu.

Pamatujte, že během veder máme usilovat o zlepšení hydratace, ne dehydratace. Dejte přednost spíše bylinným čajům nebo málo vyluhovaným a pijte je vlažné, ne horké. Tím zabráníte tělu zbavovat se přebytečného tepla.

Připravme si pokrm ze studené kuchyně - Pravda!

V horkých dnech je zbytečné trávit čas u horké trouby nebo varné desky. Vaše tělo rychleji ztrácí při vysoké teplotě v kuchyni potřebnou energii. Užijte si čerstvost sezónních surovin bez tepelné úpravy.

Soda a ovocné džusy uhasí žízeň hůř než voda - Pravda!

Nic nemůže nahradit v hydrataci vodu. Nicméně i ovocné džusy a limonády jsou na vodu bohaté, a účinné jsou také. Faktem je, že mají vysoký obsah cukru, proto to s jejich konzumací nepřehánějte. Ve vlně veder ale můžete udělat výjimku.

Alkohol hasí žízeň - Špatně!

Alkohol je falešným přítelem. Nejenže nehydratuje, ale dokonce dehydratuje. V období veder proto na něj zcela zapomeňte. 

Jestliže se už během dne neobejdete třeba bez piva, zvolte spíše to nealkoholické. Obsahuje méně cukru než některé jiné nealkoholické nápoje.

Je horko, jezme saláty - Pravda!

Díky vysokému obsahu vody v ovoci a zelenině, můžeme zůstat déle hydratovaní. Nezůstávejme ale ani u salátů. Zkuste zařadit do jídelníčku třeba studenou polévku. Příkladem je zeleninová polévka gazpacho.

V teple hurá na zmrzlinu - Špatně!

Během veder nedoporučujeme zmrzlinu. Jak už jsme zmínili, tělo musí pak vynaložit velkou energii na zahřátí těla. Když už si ji neodpustíte, zvolte spíše sorbet, který obsahuje hodně vody a je méně kalorický.

Opatrně se solí - Pravda!

Snažte se omezit solená jídla, když teplota na teploměru stoupá. Sice sladné pokrmy podporují žízeň a tedy hydrataci, ale nahromaděné soli zadržují vodu v těle a tím narušují celé fungování organismu. Doporučujeme eliminovat uzeniny, uzené ryby, ale také koláče a sušené ovoce.

Pozor na chladící řetězec - Pravda!

Chladící řetězec je jednou ze základních podmínek bezpečnosti potravin. Jakmile ho jednou narušíte, riskujete dokonce otravu jídlem.

V horkých dnech uvažujte více než kdy jindy o pořízení termotašky před odchodem ze supermarketu. Uložené potraviny pak ihned doma vyndejte a pečlivě uskladněte v požadované teplotě.

Nepřetěžujte také zbytečně svoji lednici a kontrolujte datum spotřeby na potravinách. Vždy se před přípravou jídla přesvědčte, že má správnou barvu a vůni. Doporučujeme také nenechávat vedle sebe ležet trvanlivé potraviny (maso, uzeniny nebo máslo) a hotová jídla.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama