reklama

Pracujete na směny? Přesto můžete žít zdravě

Nemáte v životě pravidelnost? Tak si ji vytvořte, i když třeba pracujete na směny. Budete zdravější a méně unavení.

Foto: Thinkstock

Přes den pracovat a ve dne spát je pro člověka přirozené, nejsme noční tvorové. Jenže ve spoustě povolání to nejde. Často si takový přehozený rytmus dokonce pochvalujeme - poskytuje víc flexibility a možností, jak si zorganizovat čas. Pro lidský organismus má ale mnohdy katastrofální následky. Existuje však několik pravidel, jak je omezit.

Když píšeme o radách pro správné stravování a zdravý životní styl, v diskusích se často objevuje posměšné: "A co byste poradili mně, když pracuju na směny?" Tady je pár dobrých rad, jak i při nepravidelné pracovní době žít zdravě. 

Tloustnutí není povinné

Pravda je, že se stravou to není jednoduché. Jistě se vám kolikrát stalo, že jste během směny spořádali několik sušenek, čokoládu či hamburger z nejbližšího fast foodu. S rozhozeným denním řádem souvisí nepravidelné a mnohdy nekvalitní stravování, které má zase za následek zvýšenou možnost nadváhy či obezity.

Je to pochopitelné, ovšem nikoliv nezbytné. I při práci v noci je velmi důležité zásobovat tělo v pravidelných intervalech energií v podobě vhodného jídla.

Doporučujeme: Jak vypadá správná porce jídla?

Přední výživový poradce Petr Havlíček radí: "Mělo by však být lehčí než přes den, protože metabolismus v noci pracuje o něco pomaleji. Také zde ale platí pravidlo, že přibližně každé tři hodiny bychom měli něco sníst. Jídlo v nočních hodinách zajišťuje, že se naše výkonnost drží na konstantní úrovni bez výrazných výkyvů a následné únavy."

Dodržujte obědy i večeře

Jak by taková strava při nočních směnách měla vypadat? Před odchodem do práce si dejte standardní večeři s běžnou obědovou přílohou, jen si dejte pozor na obsah tuků. Zhruba po třech hodinách snězte menší svačinu, například jogurt s müsli. Za další tři hodiny například obloženou bagetu.

"Před samotnou snídaní byste měli sníst ještě jídlo, které by mělo obsahovat více sacharidů; třeba kousek ovoce. A po příchodu domů si připravte snídani dle vašich preferencí. Po probuzení následuje standardní oběd, odpolední svačina a zase večeře," doporučuje Petr Havlíček.

Pořiďte si nové závěsy

Po letech střídání denních a nočních směn se skutečně objevují různé zdravotní potíže. Nejvíce se však tato nepravidelnost projevuje zhoršenou kvalitou spánku, což mj. vede ke snížení soustředění, podrážděnosti a častým bolestem hlavy.

Kvalitně se dá spát i během dne, jen je třeba si k němu utvořit v ložnici správné podmínky. "Na střídání denních a nočních směn jsem si nezvykla ani po pěti letech. Po noční se vždy několikrát za den probouzím, a i když spím osm hodin a více, necítím se většinou dobře," říká recepční Veronika. 

Přečtěte si: Budíte se unavení? Možná to není jen starostmi

Pokud stejně jako ona dospáváte během dne, pro kvalitnější a zdravější spánek je třeba dodržovat pár pravidel. Stejně jako v noci i během dne platí, že by v místnosti, ve které spíte, neměly být žádné rušivé elementy.  Nezapomeňte řádně zatemňovat okna, vypínat televizi a počítač, a ubrat pár stupňů na topení. Světlo, dokonce i kontrolky elektronických spotřebičů, spánek narušují.

Vytvořte si vlastní rytmus

Pokud vám dělá problémy usínání bezprostředně poté, co přijdete z práce domů, doporučujeme před spaním vypít malý hrnek bylinného čaje. Taktéž pomáhá, vytvoříte-li si určitý rituál. Před spaním si chvíli čtěte nebo poslouchejte meditační hudbu. Máte-li okna směřující na hlučnou silnici, objevte kouzlo špuntů do uší.

Budete-li určitou dobu dodržovat tyto návyky, organismus se začne vracet do normálu a nebudete tolik unavení. Zkuste mezi směnami najít i čas na sport. Naprosto nevhodné je však cvičit po noční směně, kdy jsou tělo i mysl unavené a cvičení nepřináší žádný užitek. Důležité je ovšem vytvořit si železnou pravidelnost v nepravidelném rytmu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres v práci: Jak se nenechat semlít

Hluk útočí ze všech stran. Kam se před ním ukrýt?

Jarní únava: Překonat ji nemusíte. Stačí zlikvidovat

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama