reklama

Poznejte včas příznaky rakoviny kůže

Rakovina kůže vypadá někdy jen jako obyčejná piha! Jak se pozná rakovina kůže? Víme víc!

Foto: Profimedia.cz

Rakovina kůže má specifické příznaky. Někdy máme pocit, že jde jen o malou pihu, kterou nemusíme řešit. Je třeba znát rakovinu kůže a její příznaky, abychom v případě onemocnění mohli včasnou léčbou rakoviny kůže zastavit katastrofální následky.

Pihy a rakovina kůže spolu úzce souvisí. Měly bychom dobře znát rakovinu kůže a to jak vypadá. Rakovina sama o sobě je zákeřnou nemocí, ale rakovinu kůže lze považovat za zcela lstivou nemoc. Nemusíme o ní vědět a přeci ji máme. Podívejte se, jak včas poznat přiznaky rakoviny kůže.

Rakovina kůže - příznaky

Rozeznáváme celkem tři druhy a příznaky rakoviny kůže. Prvním z nich je Karcinom bezcelulární. Jde o nebolestivou hladkou bulku, která roste velmi pomalu. Často ji najdeme na obličeji, uchu nebo krku. Druhým příznakem rakoviny kůže je Karcinom dlaždicobuněčný, červená bezbolestná bulka nebo skvrna. Většinou má ztvrdlý nebo šupinkový povrch. Nachází se na obličeji, krku, rukou a pažích. Poslední z příznaků rakoviny kůže je Melanom. Nachází se kdekoliv. Jde o bezbolestnou tmavou bulku, nepravidelné znaménko bez ohraničení.

Co je rakovina kůže?

Rakovina kůže se projevuje nádory, které rostou velmi pomalu a jsou dobře léčitelné. Dlaždicobuněčný karcinom je nebezpečný, ale většinou jde vyléčit. Nejhorší typ, Melanom, roste rychleji než ostatní druhy rakoviny kůže. Riziko vzniku rakoviny kůže je u lidí, kteří se nechrání před UV zářením a rychle se spálí. Melanom je tvořený pigmentovými buňkami. Je třeba si dávat pozor na znaménka velká, nová a neobvyklého tvaru.

Léčba rakoviny kůže  není snadná!

Léčba rakoviny kůže spočívá v těchto procesech, operační zákrok, ozařování, chemoterapie a biologická terapie. Některým pacientům se při operaci odstraní kromě znaménka i lymfatické žlázy, jedná se o případ melanomu. Nádorové buňky lze ničit i ozařováním. Většinou se určí u pacientů, kteří nemohou podstoupit chirurgický zákrok.

Pokud je vám diagnostikované pokročilé stádium melanomu, je nutné kombinovat léčbu s chemoterapií. Také můžete využít intergeron, látku, která stimuluje imunitní systém a funguje jako prevence proti rakovině kůže. Látka usmrcuje nádorové buňky, jde o tzv. biologickou terapii.

Rakovinu kůže je třeba mít pod kontrolou!

Zkuste omezit pobyt na slunci nebo používejte vhodné opalovací krémy. Pokud je to možné, na ostrém slunci si zakryjte co největší část kůže. Pokud trpíte na mateřská znaménka, pozorujte svoji kůži. Sledujte asymetrii, ohraničení, barvu, průměr a krvácení znaménka. Mateřské znaménko je pravidelné, má odstín jedné barvy a nemá rozmazané okraje. Velikost klasického znaménka je do 6 milimetrů.

Jako potravinové doplňky v prevenci proti rakovině kůže můžete používat antioxidanty, vitamín C a E, beta karoten a selen. Kožní lékař doporučuje zvýšit dávku hlavně beta karotenu a s ním souvisejícího vitamínu A.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama