reklama

Poznáte boreliózu? Červená skvrna být nemusí!

Červená skvrna! Natož s bílým středem! Základní poznávací znamení kousnutí infikovaným klíštětem však vůbec nemusíte mít, a přesto se můžete nakazit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Červená skvrna! Natož s bílým středem! Základní poznávací znamení kousnutí infikovaným klíštětem však vůbec nemusíte mít, a přesto se můžete nakazit.

Vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje, jediná prevence proto spočívá především ve včasném odhalení počátečních příznaků. Dvě třetiny pacientů (asi 67 %)  tuto červenou skvrnu vůbec neměly. Zpozornět byste však měli, pokud na sobě pozorujete některý z těchto příznaků, seřazených podle toho, jak je na sobě pozorovali sami nemocní:

  • bolesti kloubů (kolena, ramena, kyčle i klouby na prstech
  • stěhovavé bolesti v kloubech a kostech  (52 %)
  • bolestivá a ztuhlá šíje, svalové záškuby
  • brnění páteře a končetin, mravenčení (58 %)
  • tlak a bolest v hlavě, nepřekonatelná únava, úzkost 
  • výpadky paměti (54 %) a poruchy spánku (52 %)
  • oční problémy - pálení, slzení

Původcem nemoci nemusí být klíště, ale stejně tak kousnutí či štípnutí od hmyzu,. ale také nemít zakousnuté klíště ještě neznamená, že boreliózu nemáte.

Antibiotika jsou nutná

Lymeskou boreliózu  vyvolávají bakterie Borrelia burgdorferi, které patří k tzv. spirochétám (ke stejnému rodu náleží i původce syfilis či leptospirózy). Vzhledem k tomu, že se nejedná o virové onemocnění jako v případě klíšťové encefalitidy, lze lymeskou boreliózu celkem dobře léčit antibiotiky. Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas. Varovat by vás měly jakékoli příznaky, podobné chřipce.

Doporučujeme: Téma: Klíště a jak se ho zbavit

Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokáží schovat do pojivých tkání, a vyhnout se tak působení antibiotik. V tomto "úkrytu" pak mohou vydržet klidně i několik let.

Obvyklá inkubační doba boreliózy trvá 1-2 týdny. Poté nemoc přejde do své první fáze, jejíž příznaky lze ovšem snadno přehlédnout. Bolestí kloubů nebo únavou trpí přece občas každý. Nejpozději po 3 měsících nastává druhá fáze nemoci, kde již hrozí vážné nervové nebo srdečně-cévní poruchy.

Co vás čeká, když to zanedbáte

Dobrou šanci na uzdravení má i nemocný s rozšířenou infekcí, neboť bakterie dosud nenapadly imunitní systém (přestože u části nakažených již v této fázi nemoc propukne v plné síle - k typickým potížím patří zánět kloubů, nervů nebo svalů, horečka, bušení srdce, pocit pálení a mravenčení a další neurologické potíže).

Nejtěžším stádiem nemoci je chronická infekce, kdy je imunitní systém natolik oslabený, že se nedokáže bránit běžným virózám. Dochází k aktivaci herpetických virů a časem se přidávají další chronická onemocnění. U těch, kdo mají dispozice k autoimunitním chorobám, nastává rychlý rozvoj onemocnění.

Další nepříjemný problém představují neuropatie (postižení nervů projevující se bolestivostí, brněním, pálením, svěděním přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí). Chronický zánět mozku poté vede k poruchám krátkodobé paměti, snížené schopnosti koncentrace a prostorové dezorientaci.

Více o vzniku a průběhu této nemoci se dozvíte na www.borelioza.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Klíšťovka se přenáší i mlékem. Včetně mateřského.

Myslete na jaro: Alergie se dá skutečně zbavit!

Jak se zbavit jizev: Hojení ran zlepší gely a lepidla

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama