reklama

Vypít dva litry vody denně je zbytečně moc. Vědci tvrdí, že tak lidé akorát plýtvají

Doporučení, aby člověk každý den vypil osm skleniček vody, podle nové studie nemá žádnou vědeckou oporu. Mnoha lidem stačí 1,5 až 1,8 litru tekutin denně, tedy méně než často zmiňované dva litry. Do nezbytného přísunu je totiž nutné započítat také objem vody obsažený v jídle.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Pokud byste jedli třeba jen chleba s vejci a slaninou, tak do sebe z jídla tolik vody nedostanete. Když ale máte vyvážený jídelníček, v němž nechybí maso, zelenina, ryby ani obilniny, poskytují vám potraviny přibližně polovinu objemu vody, který každý den potřebujete," upozornil pro deník The Guardian japonský vědec Yosuke Yamada, který nový výzkum vedl.

Spolu se svým týmem sledoval pravidelný přísun tekutin u více než pěti tisíc lidí z třiadvaceti zemí světa - od novorozeňat až po lidi těsně před důchodovým věkem. Všem byla denně podávaná voda s obsahem deuteria, což je stálý izotop vodíku, který se v lidském těle běžně vyskytuje, a je tedy pro organismus neškodný. Rychlost, s jakou se hladina deuteria v těle snižuje, odpovídá rychlosti vylučování vody.

Vědci tak s pomocí izotopu mohli určit, jaké množství tekutin zkoumaní jedinci za den potřebovali. Zjistili, že by se doporučení mělo odvíjet od věku, pohlaví, fyzické aktivity i životního prostředí. Lidé žijící v horkých a vlhkých klimatických podmínkách či vysokých nadmořských výškách, ale i atleti nebo těhotné a kojící ženy by například měli vody vypít více.

Nejdůležitějším faktorem, který vylučování vody z těla ovlivňuje, je podle závěrů studie výdej energie. Muži ve věku mezi 20 a 35 lety, kteří se zpravidla vystavují největšímu vypětí, jí za den vyloučí až 4,2 litru, zatímco u devadesátníků je to v průměru jen 2,5 litru. Vysoké číslo vědci vypozorovali také u novorozenců, kteří ze svých těl každý den dostali kolem 28 procent celkového objemu vody.

"Náš výzkum ukázal, že vypít každý den osm sklenic, respektive dva litry vody, je pro většinu populace až moc. Lidé tím sice nijak neuškodí svému zdraví, ale zároveň budou vodou zbytečně plýtvat," doplnil John Speakman z Univerzity v Aberdeenu, který se na studii publikované v odborném časopise Science také podílel.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama