reklama

Používáte často nosní kapky? Dejte pozor na závislost

Trpíte chronickou rýmou nebo jste nachlazení? Dávejte pozor a užívejte nosní kapky podle návodu

Foto: ISIA/Thinstock

V zimních měsících, kdy nám počasí dopřává teplé dny, se přímo rychlostí větru šíří rýma, nachlazení a ucpaný nos. Rýmy se zbavíme nejdřív za pět dní a nejdéle i za čtrnáct dní.

Kapky do nosu nám od rýmy pomohou a díky nim se nám dobře dýchá. Lidé ale nedodržují doporučené dávkování od výrobce a hrozí tak, že si vypěstují závislost na nosních kapkách. Podívejte se, o co jde.

Nosní kapky - čtěte příbalové letáky

Nepřírodní nosní kapky uvádí na příbalovém letáku maximální délku užívání týden. Po nedodržení těchto instrukcí začínáte mít přesně opačné účinky. První dny se sliznice uvolňuje a vy můžete dýchat, ale po delším užívání, sliznice nateče a vy už nedokážete ani spát. Tu nepříjemnou závislost způsobují látky, kterým se říká deriváty efedrinu, které najdete u většiny nosních kapek. Po pěti dnech tato látka přerušuje pohyb buněk v nose a tím způsobuje prosáknutí nosní sliznice. Následuje neustálý pocit ucpaného nosu, i když rýmu už dávno nemáte.

Při výběru nosních kapek buďte opatrní. Některé druhy způsobí i vážné problémy, jakými mohou být ucpání Eustachovy trubice, zánět středního ucha nebo v nejhorším případě dojde k ztrátě čichu.

Jak na závislost?

Nejlepší je si vše urovnat v hlavě a vydržet bez nosních kapek alespoň 10 dní i za cenu toho, že budete trpět ucpaným nosem a nevyspáním. Lékaři pomáhají se závislostí tak, že vás nechají abstinovat a po nějaké době vám pomohou kortikoidy, které nosu uleví. V nejhorších případech je nutné sliznici podrobit chirurgickému zákroku. Je třeba si uvědomit, že sliznice je ochranou pro naše tělo, filtruje nečistoty, viry a bakterie ze vzduchu, proto je třeba obnovit její správné funkce.

Jak předejít závislosti na nosní kapky?

Každý, kdo v zimě dostane rýmu, musí myslet na všechny tyto problémy. Dobře si čtěte příbalové letáky nosních kapek, nebo zajděte za odborníkem, kterými jsou specialisté z ORL. Určitě se nebojte sáhnout na přírodní přípravky. Na trhu jsou minerální vody, mořské vody nebo bylinné přípravky do nosu, které vám zaručí desinfekci sliznice, uvolní dýchací cesty a navíc je zcela na vás, jak dlouho je budete užívat. Pokud přírodní kapky nezaberou, poraďte se s lékařem nebo v lékárně, které budou nejlepší a dodržujte dávkování.

 

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama