reklama

Potíže ve škole mají rodiče, říká speciální pedagožka

Leden je tradičně zlomový měsíc - předškoláci jdou k zápisu a prvňáčci dostávají své první vysvědčení v životě. Ne vždycky se tyto nové situace obejdou bez problémů. Starosti s dětmi jste řešili online se speciální pedagožkou.

Foto: Thinkstock

Leden je tradičně zlomový měsíc - předškoláci jdou k zápisu a prvňáčci dostávají své první vysvědčení v životě. Ne vždycky se tyto nové situace obejdou bez problémů. Starosti s dětmi jste řešili online se speciální pedagožkou.

Nástup do školy se netýká jen školáků, ale změní život celé rodiny. Jak zvládnout případné problémy jste se ptali Mgr. Světlany Drábové.

Co vy jako rodiče?

Pokud má dítě problémy s uplatněním v kolektivu, není vhodné hledat jen "viníky", ale především zamyslet se nad příčinou. "Co s Vámi rodiči? Vy byste měli být jeho hlavní oporou. Pokud ne, hledat příčinu, proč tomu tak je," zdůraznila magistra Drábová.

Ve svých odpovědích také několikrát podtrhla, jak důležité je už před nástupem do školy správné držení tužky, pera a dalších psacích a kreslících pomůcek.

Správné pomůcky usnadní učení

"Rozhodně hned, jak dítě začíná kresĺit a psát je nutné jej hned vést ke správnému úchopu psacího náčiní. Pokud si jej zafixuje nesprávně, je obtížné jej později napravit," připomněla speciální pedagožka.

Rodiče by měli svým dětem usnadnit zvládnutí nových dovedností nákupem vhodných pomůcek. "Ergonomické - trojhranné pomůcky rozhodně usnadní dítěti nácvik a rozvoj grafomotorických dovedností. Jednou z výhod je právě to, že jsou speciálně uzpůsobené pro praváky a leváky," zdůraznila mgr. Drábová.  Grafomotorika je přitom jedním ze základů školního úspěchu.

Které školy jsou nejlepší v ČR? Podívejte se ZDE >>

Někdy se po zápisu do školy děsí víc rodiče než jejich ratolest, jak první rok ve škole bude probíhat, někdy se bojí samy děti. A někdy se bohužel obavy ukážou jako opodstatněné.  Může jít o menší samostatnost, nešikovnost třeba při držení tužky, stydlivost, špatnou výslovnost. První pololetí pak často problém odkryje v celé šíři.

Na "školní" problémy se ptejte Mgr. Drábové, která bude na vaše dotazy odpovídat ve čtvrtek 31. ledna od 14 hodin. On-line rozhovor potrvá zhruba hodinu, své otázky můžete vkládat v předstihu už nyní.

Jak položit otázku?

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou v časovém limitu vyhrazeném pro online rozhovor odpovědět.

Doporučujeme: Učitelé vzkazují rodičům: Za tlusté děti můžete sami! >>

Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře. Proto se, prosím, pomocí tlačítka VŠECHNY POLOŽENÉ DOTAZY dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

Mgr. Světlana Drábová

Jako speciální pedagog působí 15 let a ve své praxi se zabývá především oblastí rozvoje jemné motoriky a grafomotoriky.  Dále se zaměřuje na obtíže a poruchy pozornosti, hyperaktivitu, poruchy učení, dyslexii a poruchy osobnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V USA jdou na dračku neprůstřelné školní batohy

Bolí vás v krku? Kloktat slivovicí je nebezpečné

Strach z ošklivosti a stárnutí: Co vás děsí a co pomůže

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama