reklama

Postava se dá zformovat i myšlenkami! Nevěříte?

Známé osobnosti to cvičení milují. Pomáhá jim ve zdraví ustát hektický život v záři reflektorů a významně zvyšuje pravděpodobnost, že se jejich organizmus jen tak nepokazí. Čchi-kung prospívá sportovcům, hercům i politikům, tak proč by nemělo prospět i vám? Navíc se s ním dá zhubnout, i když se budete "flákat".

Foto: Isifa/Thinkstock

Známé osobnosti to cvičení milují. Pomáhá jim ve zdraví ustát hektický život v záři reflektorů a významně zvyšuje pravděpodobnost, že se jejich organizmus jen tak nepokazí. Čchi-kung prospívá sportovcům, hercům i politikům, tak proč by nemělo prospět i vám? Navíc se s ním dá zhubnout, i když se budete "flákat".

Čchi-kung (někdy také qigong) patří společně s o něco známějším tai-či ke zdravotně velmi prospěšným energetickým cvičením. V porovnání s populárnějším sourozencem je však méně prostorově náročné a není tak problém je praktikovat v kanceláři nebo i doma v obýváku.

Umíte naslouchat svému tělu?

Na pohled se toho až na několik vláčných pohybů mnoho neděje, uvnitř těla ovšem probíhají významné procesy, které nás postupem času dovedou k citlivosti vůči energii proudící v našem organizmu. Číňané tvrdí, že vnímání této jemnohmotné energie je pro člověka naprosto přirozené.

Důvodem, proč tuto schopnost dnes běžně nemáme, je náš současný způsob života - energetickou řeč těla vůbec "neslyšíme" anebo ji v honbě za nejrůznějšími cíli ve vnějším světě záměrně umlčujeme. Přitom právě tento "jazyk" nás upozorňuje na to, zda se v organizmu netvoří energetické blokády, ze kterých následně vzniká nemoc. Nebylo by hezké odhalit nejrůznější choroby ještě před jejich vypuknutím na fyzické úrovni a v nejrannější fázi si je umět právě cvičením vyléčit?     

Běh na dlouhou trať

Znatelný výsledek ovšem není zadarmo. Pokud máte problém s trpělivostí při standardním fyzickém cvičení, tak čchi-kung vás potrápí ještě více. Prvních několik měsíců se budete soustředit na správné provedení pohybů a dech a to zásadní "něco" začnete cítit třeba až po roce.

Začátky jistě lépe překonáte pod dohledem mistra, nebo terapeuta čínské medicíny, který vás motivuje a zároveň dohlédne na to, aby byly jednotlivé cviky prováděny správně a přinesly tak kýžený efekt. "Klasický východní přístup je takový, že mistr toho moc neřekne, prostě se cvičí. Číňané působící v Evropě už ale vědí, že my to potřebujeme jinak - toužíme po vysvětlení a podkladech, neumíme něco dělat jen tak s tím, že nám to jednoho dne secvakne," říká MUDr. Jozef Lucký z TCM Clinic. Tady učí zájemce o čchi-kung jak místní terapeuti, tak ti z Číny. Po absolvování základního kurzu v rámci zdravotních kontrol obdrží pacient DVD a pokračuje sám.

Prevence i léčba

Čchi-kung můžete začít cvičit preventivně a pečovat o své tělo na stejném principu, jako v případě tai-či anebo některého z dalších forem bojového umění. Ostatně i lekce kung-fu často začínají jeho mistři právě čchi-kungem. Toto energetické cvičení ale můžete zařadit jako součást léčby, když už vám něco je.

"Nedoporučujeme to každému, ale když pacient řekne, že by pro sebe rád udělal ještě něco navíc, má chuť a čas cvičit, rádi ho do čchi-kungu zasvětíme. Pokud ovšem přijde někdo s akutním problémem, jako je migréna, zaměříme se prioritně na vyřešení problému formou akupunktury nebo bylinné léčby. Pak už je samozřejmě na pacientovi, aby si svůj stav udržel. Do stavu migrény se z nějakého důvodu dostal a aby se nevrátila, je třeba něco v životě změnit. A to něco může být právě cvičení čchi-kungu, které potřebnou rovnováhu v organizmu udrží," vysvětluje MUDr. Jozef Lucký.  

To nejlepší na konec! 

Čchi-kung má celou řadu podob, které se liší podle toho, z jaké školy ta která forma pochází. Na TCM Clinic praktikují sestavu "kvei ken" (Gui Gen), která se skládá z pěti základních cviků, kdy každý posiluje jeden orgán - slezinu, plíce, ledviny, játra a srdce. Celé cvičení trvá kolem 40 minut

Dobrá zpráva je, že "kvei ken" je vhodný takřka pro každého; pokud někdo nemůže dělat cviky poctivě, protože mu to jeho fyzická kondice nedovoluje, nic se neděje. Funguje to i tak. "Dnes už víme, že pro mozek je úplně jedno, jestli daný cvik vykonáme fyzicky nebo ne. Stejná mozková centra se aktivují v případě, že si cvičení jen představujeme, a výsledek je podobný. Proto dnes ve vrcholovém sportu zranění atleti trénují mentálně. Je změřené, že úbytek svalové hmoty není takový, jako když člověk vypadne na několik měsíců úplně. A to samé se dá dělat i s čchi-kungem," říká doktor Lucký. 

Možná namítnete, že máte jen omezenou časovou kapacitu a když už věnujete několik hodin týdně cvičení, chcete, aby to bylo vidět. Jenže k čemu by vám bylo nablýskané auto se zanedbaným motorem? A s tělem je to stejné. Navíc, ač se to nezdá, energetické cvičení formuje obojí. Vzpomeňte si na jógu - už jste viděli jogína s nehezkým tělem? Tak čchi-kung umí to samé.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

Definitvní konec alergií? Jděte na to po čínsku!

Očkování: zbytečnost, nebo životně důležitá nezbytnost?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama