reklama

Romantika je lepší než viagra: Pomozte svému partnerovi znovu dosáhnout erekce

Problémy s erekcí nejsou v dnešní době nijak ojedinělé, na vině jsou nejrůznější zdravotní obtíže, ale především stres. Podle odborníků proto při léčení leckdy více zabírá „vztahová romantika“ a pochopení ze strany ženy než oblíbená „modrá pilulka“.

Foto: iStock

Podle statistik se v posledních letech zvýšily problémy s erekcí, a to i u mužů mladších třiceti let. Na vině jsou podle lékařů různě závažná onemocnění, ale především stres a pracovní přetíženost.

Mezi nejčastější onemocnění způsobující problémy s erekcí patří ta, jež poškozují tkáně a cévy. Jde například o diabetes, hypertenzi, ale také problémy se srdcem. Na vině mohou být rovněž onemocnění prostaty a zhoršená erekce bývá často i vedlejším příznakem při užívání některých léků - proto je důležité studovat příbalové letáky. Důležité ale je, že kvalita erekce úzce souvisí s psychickým stavem, čím víc stresu v práci, problémů v pracovním i osobním životě, strachu ze selhání a úzkostí, tím větší problémy.

Řešením je láska…

Ano, toto je trochu přehnané, ale všichni víme, že zamilování se a podpora milovaného člověka nám dodávají potřebný klid a jistotu. Paradoxně láskyplný vztah, na kterém jsme ochotni pracovat, je lepším afrodiziakem než nějaké, erekci podporující, pilulky. "Pokud se nejedná o patologické problémy, ale o poruchy erekce způsobené hektickým stylem života, je často nejlepším lékem láskyplná péče partnera. Důležité je, aby si muž své problémy přiznal, což není vždy jednoduché. A pak na nich, společně s partnerkou - nebo partnerem, pracoval," říká sexuoložka Karin Zieber. Podle ní se mnoho mužů ale spíše uzavře do sebe, s partnerkou nic řešit nechce a "utápí" se ve svých problémech, které často vedou k rozpadu vztahu.

Tabletky jen po konzultaci

Druhá skupina pak pravidelně sahá po podpůrných prostředcích, které mají ale na zdraví leckdy neblahý dopad. Pokud se muž rozhodne pro tabletky, měl by vše nejprve konzultovat s lékařem, nikoli anonymně objednávat léky na internetu, často se jedná o padělky, které mohou nevratně poškodit zdraví.

Podpořte vašeho partnera smysluplně

Muži jsou na svou chloubu pochopitelně pyšní, a pokud nefunguje tak, jak by si představovali, stydí se. Proto pokud ho chcete "léčit láskou a porozuměním", je důležité, aby byl váš přístup co nejcitlivější. V prvé řadě pozor na ego, pokud při sexu nedojde k erekci, neberte si to osobně, není to reakce na to, že jste přes Vánoce přibrala dvě kila. Jde o problém, který s vámi nesouvisí a je nutné ho řešit opatrně a citlivě. A rozhodně počítejte s tím, že léčení netrvá týden. Pokud mu chcete opravdu pomoci, musíte mu dodat jistotu, podporu. Netvářit se naštvaně, když erekce nepřijde, ale také ho nepoplácat po rameni se slovy "neboj, bude lépe…".

Komunikujte správně

Nejlepší je podle psychologů o věci mluvit. Ne příliš často a moc, ale promluvit si, říci, že víte, že problém je způsobený třeba tím, že se moc přetěžuje a je ve stresu. Pomáhá také mazlení a hlazení, snažte se ho uvolnit a dát najevo, že vám ke štěstí stačí být s ním, líbat se, hladit… Určitě není od věci změnit styl života. Upravit jídelníček, více se hýbat, omezit alkohol a další věci, které vedou ke zdravějšímu životnímu stylu. A samozřejmě je skvělé, když s ním "držíte basu" a zdravěji jíte a žijete také.

Pomůže odborník

Pokud problémy přetrvávají dlouhodobě, přesvědčte ho, ať zajde k lékaři. A nebojte se ani vyhledat zkušeného sexuologa, který vám poradí, co vyzkoušet, aby se situace zlepšila. Každopádně snížené problémy s erekcí je dobré řešit v páru, pomoci mu, aby se necítil trapně, dát najevo lásku a podporu, váš vztah to může ve finále jen upevnit.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama