reklama

Podzimní detox s čajem: Pomůže, ale má netušené riziko

Pokud chcete tělo připravit na náročné nacházející podzimní a zimní měsíce, možná zvolíte cestu očisty organismu. Detox už dávno není jen záležitostí jarní sezóny.

Foto: Thinkstock

Soft-verzí drsnějších pročišťovacích kúr je teatox. Jak název napovídá, jde o kombinaci čajové a detoxikační kúry, při níž se nemusíte vzdát .jídla (samozřejmě ale zdravého), a jen k němu popíjíte speciální čaj.

Plán zní jasně: zrušit nebo alespoň zmírnit negativní vlivy stravy i životního prostředí, jako jsou chemikálie, pesticidy, éčka, a těžké kovy. Pochopitelně při něm nebudete smět pít alkohol a kouřit, o jiných drogách ani nemluvě. 

Pozor na projímavé účinky

Výsledkem je nastolení rovnováhy organismu. Tělo se zbaví toxinů a pročistí, což prospěje játrům, ledvinám a střevům. Vyčištěním krve získáte lepší pleť, nehty a vlasy, zbavit se můžete projevů alergie. Nádavkem se dostaví příval nové energie a poměrně snadno také zhubnete

V tom je ale u teatoxu právě problém. Nabídka těchto čajů je neuvěřitelně široká, ale jedno mají většinou společné. Obsahují projímavé látky, nejčastěji je to senna, které mají bohužel návykové účinky. Už po týdnu se může vytvořit závislost, kterou poznáte po jejich vysazení. Důsledkem je to, čemu lékaři říkají "líné střevo", které komplikuje vyprazdňování a způsobí často trvalé potíže. v podobě úporné zácpy

Nebezpečná závislost 

Dodržením obvykle doporučované dvoutýdenní nebo dokonce měsíční kúry si tak můžete doslova zničit zdraví. Britská lékařka a advokátka veřejného zdraví Lauretta Ihonor dokonce sepsala petici k výrobcům teatoxových směsí, aby do nich přestali přidávat tato nebezpečná laxativa. 

"Střeva mohou přestat jednak normálně fungovat, ale také se může vytvořit závislost na projímadle a změnit rovnováha elektrolytů v krvi - to je zejména sodík a draslík. V důsledku pak může docházet k poruchám srdečního tepu, svalové slabosti, poškození jater, ale i dalším zdravotním komplikacím," vysvětluje doktorka. A to přesto, že jde "jen" o přírodní bylinky.

Zeštíhlení bývá jen iluzí

List senny (ještě silnější účinky mají její lusky) totiž stimuluje tlusté střevo ke zvýšené činnosti, takže dojde k  vyprázdnění, takže si chvíli můžete skutečně připadat štíhlejší. Zároveň ale dojde i k nežádoucímu odvodnění (i to přispívá k efektu zhubnutí, jenže ve skutečnosti ztratíte jen tekutiny) )a tím ke ztrátě důležitých prvků. O odbourávání tuku však rozhodně nejde.  Už jen proto, že většina energie z potravy se vstřebává v tenkém střevě.

V důsledku "rychlého průběhu" zažívacím traktem však tyto proháněcí čaje mohou také omezit fungování antikoncepčních pilulek. Stejně jako při jakémkoliv průjmu. Pokud má žena do čtyř hodin po požití pilulky průjem, pak její účinek nelze zaručit, varují výrobci.

Hlídejte si tedy složení tetoxových čajů a vyhněte se těm, které sennu obsahují. Bohužel ale to, že na etiketě není uvedená, ještě neznamená, že tam není. Jde totiž pouze o jen potravinové doplňky, takže výrobci nemusí svá tvrzení nijak dokládat.

Hartl: Táta měl strach, že jsem na kluky. Uklidnil ho plakát sexsymbolu | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama