reklama

Podzimní depka? 6 tipů pro jazyk + 1 pro nos

Podzimní smutek zažene správné jídlo. Depka nemá šanci.

Foto: Thinkstock

Podzim má v sobě nádech smutku. Říkáme mu sice depka, ale s pravou depresí nemá nic společného.

Mrzutost, únava, ztráta energie, pocity viny nebo zbytečnosti, pokles zájmu o obvyklé aktivity a podobně nám otravují život dvakrát  ročně jako jarní únava a podzimní splín. Studená rána, mlhy, krátící se den a pocit, že něco končí, vedou k pocitům, pro něž se vžil právě název depka. Co s tím?

Jídlo místo prášků na depresi

Vědci potvrzují, že potraviny mohou ovlivnit naši náladu. Existují důkazy o tom, že často nevědomě dáváme přednost pokrmům, které mění chemické procesy v mozku a navozují pohodu. Všichni víme, co s námi udělá kus čokolády!

Doporučujeme: 8 příznaků deprese

Dalo by se říct, že si vlastně sami ordinujeme antidepresiva. Jestli na vás leze špatná nálada, vyzkoušejte ji zahnat správnou stravou. V první řadě nezapomínejte na zázračný vitamín C, a pak už "jeďte" podle návodu.

Sacharidy

Jsou jedním z nejlepších léků proti depresi, bohužel. Právě díky tomu je někdy tak těžké si je odepřít  třeba při dietě. Vůbec nejrychlejší antidepresivní účinek pocítíte po medu a cukru a již zmíněné čokoládě.  "Naordinovat" si můžete i těstoviny, pečivo, brambory, fazole a obilniny Nejde ovšem zdaleka jen o sacharidy. Pokud si chcete vylepšit náladu, sáhněte po špenátu. Kyselina listová také působí jako antidepresivum. Spojení mezi vyšším příjmem kyseliny listové a nižším výskytem syndromů deprese byl prokázán u populace na celém světě

Ryby

Tuňák, losos, ale i český kapřík a sardinky z krabičky obsahují omega-3 mastné kyseliny. Výzkum prokázal, že lidé s depresí mají často nedostatek mastných kyselin, známých pod označením EPA.

Náš tip: Jste náchylní k depresím? Komu hrozí a komu ne

Z americké studie vyplynulo, že lidem, kteří denně užívali pouhý jeden gram rybího tuku, se o 50 % ulevilo od symptomů, jako je úzkost, poruchy spánku, nevysvětlitelné pocity smutku, sebevražedné myšlenky nebo nezájem o sex. Obdobné látky najdeme i ve vlašských ořeších nebo lněném semínku

Ořechy

Depresí častěji trpí lidé, kteří mají ve své stravě málo selenu, který se vykytuje právě v nich. Selen potlačuje negativní vliv  oxidantů, které oslabují i mozkovou činnost a zvlášť u starších lidí vedou k rozvoji deprese. Odborníci tvrdí, že stačí asi 10 para ořechů na týden. Selen také obsahuje např. máslo, vnitřnosti a ryby. Bohaté na selen je také koroptví nebo bažantí maso.

Maso

Maso, hlavně játra, drůbež, ryby a mléčné výrobky obsahují vitamín B12 - kobolamin, který představuje prevenci proti chorobám centrálního nervového systému, poruchám nálad a dokonce proti rozvoji demence. Nejčastěji chybí lidem, kteří nejedí maso. Klidně si přidávejte do jídelníčku pivovarské kvasnice i v podobě starého známého Pangaminu.

Česnek a mléko

Lidé, kteří pravidelně konzumují česnek, trpí méně výkyvy nálad. A mimo jiné je také nepostihuje tak často neklid. Pokud ho  zapijete mlékem, uděláte jedině dobře nejen  kvůli omezení zápachu. Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který rovněž v mozku spouští příznivé chemické reakce proti smutku.

Káva ano i ne!

Povzbuzovačem nálady je i káva. Tělo si na ni ale brzy vytvoří návyk. Pokud se jí náhle vzdáte, můžete začít trpět zdánlivě nevysvětlitelnými depresemi. Dávejte se i ale pozor - u některých lidí káva vyvolává neklid a podrážděnost. 

Zkuste to i nosem

Přírodní éterické oleje, které se používají při aromaterapii, dokážou nejenom zmírnit stres a zklidnit, ale mohou nás také naopak povzbudit a posílit paměť či imunitu. Při výběru si dejte pozor, zda kupujete skutečně koncentrovanou silici, nebo silici ředěnou rostlinným olejem - ta je sice levnější, ale také méně kvalitní. Se silicemi zacházejte velmi opatrně a dodržujte doporučené ředění - jsou vysoce koncentrované a při nesprávném použití mohou být nebezpečné. Nejlépe funguje citrus, levandule a rozmarýn!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 tipů, jak se ubránit podzimní "depce"

Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Syn vrbětické oběti: Otcova smrt možná nebyla zbytečná. Ti, kdo by měli mluvit, mlčí | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama