reklama

Podívejte se na změny ve zdravotnictví pro rok 2013

Změny ve zdravotnictví pro rok 2013 nejsou velké, přesto nám pacientům pomohou.

Foto: Isifa/Thinkstock

Také vás nebaví čekat dlouhé hodiny na pohotovosti a řešit, zda si zavolat domů sanitku, nebo to zkusit na ambulanci? Podívejte se, jaké změny čekají zdravotnictví pro rok 2013.

Nová reforma zdravotnictví pro rok 2013 přináší jiný systém čekacích dob, méně papírování a mnoho dalšího. Čtěte více o změnách ve zdravotnictví pro rok 2013.

Lůžek v nemocnicích bude méně

Kvůli úsporám ve zdravotnictví zanikne až šest tisíc lůžek v nemocnicích. Hned dvanáct nemocnic ukončí činnost lůžkového oddělení úplně. Lůžka na pojišťovnu ztratí i některé privátní kliniky, mezi kterými je i Iscare nebo GynCentrum. Mnoho dalších nemocnic čekají velké škrty. Pacienty tak čeká brzké propuštění z nemocnice, přeložení na jinou kliniku nebo umístění na ošetřovatelská lůžka na oddělení dlouhodobě nemocných, jejichž provoz je levnější. V menších nemocnicích se budou provádět jen základní zákroky. Dobrou zprávou je, že v nemocnici, kde vás dopraví záchranka, dostanete celkovou péči.

Hodiny čekání

Zdravotní pojišťovna vám musí poradit a najít zařízení, kde vám plánovanou operaci vykonají. Kvůli menšímu přísunu peněz od pojišťoven se ale čekací doby na operaci velmi prodlouží. Ministerstvo zatím čekací dobu zkrátilo jen u výměny kyčelních nebo kouleních kloubů. Čekací doba by měla být maximálně 52 týdnů místo současných 78 týdnů. Bohužel tyto termíny nejsou některé nemocnice schopné dodržet. Lidé, kteří nechtějí déle čekat, mohou se souhlasem od pojišťovny odjet na některou kliniku v zemích EU.

Nesmyslný souhlas

Povinný souhlas obou rodičů s některými zákroky u dětí je naštěstí už pryč. Podle novely zákona stačí souhlas jen jednoho rodiče, či "rozumově vyspělé osoby". Rodič může také zplnomocnit k rozhodování prarodiče či osobu, která dítě hlídá.

Kratší pobyt v lázních

Lázně budou od nového roku kratší - a to maximálně v délce tří týdnů. Pobyt v lázních nebude v rámci pracovní neschopnosti. Těm, co pojišťovna uhradí jen procedury, mají nárok jen na lázně v délce dvou týdnů. Těžké bude získat opakovanou léčbu. Pacient bude muset dokázat, že léčba byla úspěšná a on zhubl, skončil s cigaretami nebo se zlepšila jiná diagnóza.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama