reklama

Počítač v létě: Obří riziko pro oči

Pokud vás při čtení tohoto článku pálí oči a text se vám chvílemi rozmazává, měli byste zajít k očnímu odborníkovi. Pravděpodobně vám zjistí syndrom unavených, případně suchých očí.

Foto: Profimédia

Horko nás dostihne, i když sedíme zavření v budovách s klimatizací, která ještě zhorší vliv vysokých teplot a suchého vzduchu.  Pokud přitom zíráme do počítače, máme tady problém zvaný suché oko. U kancelářských krys se mu trefně říká kancelářské oko.
 
Běžně mrkáme asi 20x za minutu, při čtení už jen desetkrát a při práci u monitoru počítače pouze osmkrát za minutu. Když dlouhé hodiny soustředěně sledujeme obrazovky počítačů, méně tak mrkáme, čímž i méně zvlhčujeme povrch oka.

Písek z pláže?

Pokud vás při čtení tohoto článku pálí oči a text se vám chvílemi rozmazává, měli byste zajít k očnímu odborníkovi. Pravděpodobně vám zjistí syndrom unavených, případně suchých očí.

Vysušování očí se v současnosti stalo jedním z nejčastějších očních onemocnění. Projevuje se jako pálení a svědění, popřípadě  zčervenání a pocit zrnka písku po víčkem. Objevují se pocity napětí, podráždění a bolesti v očích, občas také přecitlivělost na světlo. Stav zhoršuje horko, vítr, klimatizace a cigaretový kouř.

Práce škodí

Unavené oči jsou slabší a méně intenzivní formou závažnějšího postižení, které se jmenuje suché oko (Keratoconjunctivitis sicca ).
Oční potíže vznikají zatěžováním zraku při činnostech vyžadujících zvýšenou soustředěnost. Nadměrná námaha očí při práci u počítače a nedostatek kyslíku v suché a nevětrané kanceláři oči vysušují.

Elektrosmog a prach, který elektrostaticky nabitý monitor přitahuje, mohou stav dále zhoršovat stav očí. Očím také škodí klimatizační zařízení, znečištění životního prostředí či nedostatek vitamínů a tekutin..

Opět trpí nejvíc ženy

Vliv mají i změny hormonálního stavu. Syndrom suchého oka se zhoršuje také působením hormonální antikoncepce, která někdy dokonce přispěje k jeho vzniku.

Na suché oči si stěžují rovněž ženy na začátku menopauzy. V tomto případě se jedná o poruchu zvlhčování očí, při níž dochází k poklesu tvorby slzné tekutiny nebo je důvodem její nesprávné složení.

V důsledku poklesu hladiny ženského hormonu estrogenu vysychají všechny sliznice a mění se i složení slzného film. Zatímco suchostí očí trpí pouze 7 až 10 % mužů nad čtyřicet let, žen v tomto věku je okolo 60 %.

Plačte uměle!

Naštěstí existuje účinná pomoc v podobě očních kapek - umělých slz. Úlevu mohou přinést také oční spreje. Jednotlivé značky se od sebe liší způsobem účinku. Některé doplní do slzného filmu tukovou, jiné vodnou složku, v dalších je obsažen vitamín A, pantenol, ve vodě rozpustné polymery nebo žhavá novinka kyselina hyaluronová, která je tělu i  speciálně oku vlastní a dokáže dokonale vázat vlhkost.

10 dobrých rad

  1. vyhýbejte se suchému a větrnému prostředí
  2. ve vytápěných nebo klimatizovaných místnostech používejte zvlhčovače vzduchu
  3. vyhýbejte se zakouřenému prostředí
  4. nesedejte si proti přímým zdrojům tepla
  5. nenastavujte si větráky (na stole ani v autě) tak, aby vám proud vzduchu mířil přímo do obličeje
  6. na monitor počítače se dívejte rovně nebo mírně směrem dolů
  7. venku noste velké krycí brýle
  8. snažte se co nejvíce mrkat
  9. mrkejte důkladně, až do úplného uzavření víček
  10. před činnostmi, které vyvolávají zhoršení příznaků, aplikujte oční kapky

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama