reklama

Plný nos rýmy? Našli jsme trik, který vám konečně uleví

Soli se máme ze zdravotních důvodů spíš vyhýbat. Je ale jedno místo, kde si jí můžeme dopřát, co hrdlo ráčí. Nebo spíš co ráčí nos. Právě tam nám pomůže.

Foto: Thinkstock

Ucpaný nos je nepříjemná záležitost. Zvlášť pokud vás tento problém spojený s rýmou trápí opakovaně. Prostředky z lékárny, které uleví okamžitě, ale nelze využívat dlouho - způsobují totiž závislost a později ještě další zhoršení problémů. 

Můžete však sáhnout po solných roztocích, které jsou vhodné i pro těhotné, kojící ženy a malé děti. A nejlepší je, že si první pomoc pro 'domácí propláchnutí' můžete vyrobit i sami doma.

Rychlý účinek má svá rizika

Spreje a nosní kapky s účinnými látkami způsobujícími zmenšení otoku se odborně jmenují dekongestiva. Jejich dopad je rychlejší, protože působí přímo na roztažené cévy. Nesmějí je ale užívat kojící ženy a nastávající matky. U dětí se mohou aplikovat nejvýše tři dny, u dospělých sedm dnů.

Delší užívání způsobuje překrvení po vysazení a opětovný otok sliznice.Ten obecně vzniká následovně:

  • při alergické ale i infekční rýmě se v dutinách tvoří místní zánět
  • buňky imunitního systému přitom uvolňují látky, které roztahují cévy a zvyšují propustnost jejich stěn
  • uniklá tekutina se hromadí v mezibuněčném prostoru, sliznice nabobtná jako houba a ucpe nosní dutinu
  • to ve výsledku pociťujete jako plný nos, tedy nejprotivnější příznak rýmy

Slaná péče

Vodné roztoky soli se také nazývají 'šetrná dekongestiva' a jsou dostupné v různých koncentracích. Hypertonický přípravek působí tak, že vytahuje z překrvené sliznice vodu. Je to podobné, jako když vám slaná voda vysuší kůži při koupání v moři.

Účinek tohoto roztoku není tak rychlý jako u klasických dekongestiv, ale mohou jej bez obav využívat i těhotné a kojící ženy. Aplikovat ho lze navíc i delší dobu než týden. Hypertonický roztok ale neslouží k pravidelné nosní hygieně. Za tímto účelem můžete sáhnout po izotonickém roztoku, v němž je koncentrace soli stejná jako v buňkách lidského těla. Ten dokáže:

  • odplavit bakterie, viry a nečistoty
  • zvlhčit sliznici
  • odstranit alergeny
  • zředit hlen a usnadnit vysmrkávání
  • zklidnit nosní sliznici

Návyk k záchraně nosu

Izotonický roztok je vhodný jako doplněk při léčbě klasickými dekongestivy. Nos hezky propláchne, zředí hleny a vy se můžete před aplikací kapek do nosu pořádně vysmrkat.

Nemusíte ale nutně čekat na to, až budete mít rýmu jako trám, proplachování nosu neboli nosní hygiena je vhodné zejména jako prevence proti nemocem horních cest dýchacích.

 V lékárně je k dostání několik druhů sprejů do nosu. Například izotonický solný roztok s termální vodou se sírou je šetrný a příjemný, síra má navíc na nosní sliznici blahodárný vliv. Působí mimo jiné dezinfekčně a antibakteriálně. Obecně by roztoky určené k pravidelné nosní hygieně měly být bez parfemace a chemických konzervantů, které můžou sliznici dráždit. 

To zařídíte snadno i doma, když si uděláte vlastní roztok pro výplach nosu. Použijte vlažnou, ideálně převařenou vodu. Do 3 dl teplé vody vsypte 2,7 g kuchyňské soli a nechte ji rozpustit. Zacpěte jednu dírku, tou druhou natáhněte roztok do nosu i do úst, po chvilce nechte vytéct. Opakujte několikrát na obou stranách. Kromě likvidace virů získáte bonus -potřebné zvlhčení sliznice.

Pravidelná nosní hygiena je vhodná zejména při projevech alergie, chronické nebo akutní rýmě. Hodí se též jako prevence při zvýšeném vystavení infekcím, například při nástupu dítěte do školy či školky.  

více na uLékaře

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama