reklama

Plíce půjde "opravit". Kuřáci mají naději

Ne, tohle není žádný důvod k tomu, abyste si zapálili cigaretu. Pro ty, kteří se svého zlozvyku zoufale snaží zbavit, se však začíná rýsovat naděje, že je jejich závislost nemusí připravit o život.

Foto: Profimedia.cz

Ne, tohle není žádný důvod k tomu, abyste si zapálili cigaretu. Pro ty, kteří se svého zlozvyku zoufale snaží zbavit, se však začíná rýsovat naděje, že je jejich závislost nemusí připravit o život.

Vědci z Weill Cornell Medical College totiž objevili způsob, jakým se v těle "zapíná" program, při kterém dochází k regeneraci plicní tkáně.

Tělo má své meze

Například takzvaná chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), se podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) má stát do roku 2030 třetí nejčastější příčinou smrti.  Onemocnění plic se tak lidem často stává osudným, i když nejde o rakovinu.

U některých tkání není tak obtížné určit, jaké dráhy stojí za jejich obnovou (například játra či kostní dřeň). Například u plic či srdce je situace mnohem složitější.

"Ačkoliv to není potvrzeno, spekuluje se o tom, že lidé mají potenciál regenerovat své plicní sklípky, ovšem jen do určité míry, dokud nejsou zničeny příliš, například v důsledku kouření, rakoviny plic nebo dalších vážných chronických poškození," říká profesor Rafii, který vedl tým, jenž studii vypracoval.

Do využití je ještě daleko

"Naší nadějí je pokusit se převést tyto domněnky do klinického výzkumu a pozorovat, zda budeme schopní vyvolat obnovu plic u pacientů, kteří to potřebují, jako jsou třeba ti, kdo trpící chronickou obstrukční plicní nemocí," dodává profesor Rafii.

Během své práce, jejíž výsledky zveřejnil prestižní časopis Cell, proto nejprve vědci odebrali myším jednu z plic, čímž uměle vyvolali obnovu plicních sklípků ve zbývající plíci. Poté pozorovali, co se stane a které dráhy za to budou zodpovědné.

Proteinová souhra

Ukázalo se, že klíčovou roli hraje enzym zvaný MMP14. Tento enzym patří do skupiny takzvaných "matrixových metalloproteináz", schopných štěpit různé typy a druhy molekul.

Pomocí MMP14 dochází k uvolnění růstového faktoru - EGF, který aktivuje dělení buněk v plicích, a spouští tak proces výstavby sklípků a jejich obnovy.

"Možnost obnovy plicních funkcí i jejich mechaniky transplantací buněk, které podporují tvorbu MMP14, může být cenná pro návrh nových léčebných postupů při dýchacích problémech," říká profesor Stefan Worgall, který se na celém projektu podílel.

"Tato studie nám kromě toho také pomůže porozumět mechanismům, jakými se opravují rostoucí plíce u dětí," dodává.

CO JE TO CHOPN?

Postihuje průduškové a plicní tkáně a plicní cévy. Projevuje se stále se zhoršující funkcí plic - člověk přestává při dýchaní získávat a hlavně nemůže ze vzduchu získávat kyslík. I při malé námaze se zadýchává, nemůže "popadnout dech" a postupně se pro něj stává nemožná i sebemenší tělesná aktivita. Nemocný se tak vlastně stále více dusí. A vyléčit se nedá.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama