reklama

Plastiky: Co řešit ve kterém věku? Radí chirurg

Taky vás už napadlo, že byste si nechali od Ježíška přinést plastickou operaci? Nejdřív se zamyslete, jestli ji opravdu potřebujete  a jestli na ni přišel opravdu ten správný čas. Každý zákrok totiž není vhodný pro každý věk. Zjistěte, jak na tom jste!

Foto: Isifa(Thinkstock

Taky vás už napadlo, že byste si nechali od Ježíška přinést plastickou operaci? Nejdřív se zamyslete, jestli ji opravdu potřebujete a jestli na ni přišel opravdu ten správný čas. Každý zákrok totiž není vhodný pro každý věk.

Plastičtí chirurgové v poslední době pozorují dva zdánlivě protichůdné trendy: jednak snižování věku klientek, ale zároveň i jeho zvyšování. Sedmnáctileté slečny touží po větším poprsí, dámy nad šedesát by si chtěly nechat udělat liposukci. Seriózní estetický chirurg ví, kdy má říct ne, i když se připraví o "kšeft".

Pojďte se podívat, jak jde čas a jak se podepisuje na našem zjevu. Ve kterém věku je pro ženy vhodné řešit určité estetické problémy, radí MUDr. Otakar Lucák, primář z Kliniky plastické chirurgie Ostrava.

Je vám 30 let

Třicetileté ženy jsou ženy biologicky mladé, které ještě nemusí řešit žádné tělesné projevy stárnutí.  Proto se v tomto věkovém období z estetického hlediska nejčastěji řešeny buď vrozené kosmetické vady, nebo estetické vady získané, např. změny postavy způsobené nevhodnou životosprávou, ale hlavně těhotenstvím a kojením.

Čtěte také: Plastika pro muže. Menší prsa, větší penis

Mezi vrozené estetické vady patří odstálé boltce, nežádoucí tvar nosu, vrozené nadbytečné tukové polštáře třeba v oblasti zevních stehen, které lze řešit liposukcí. Některé ženy se na nás obracejí se žádostí o operaci intimních míst. Je to také věkové období, kdy ženy často vyžadují úpravu vrozeně malých, nebo naopak příliš velkých prsou. Zde bychom snad také mohli přiřadit jizvy po akné a dále strie (pajizévky) způsobené příliš rychlým tělesným růstem v období puberty nebo těhotenství. 

Proběhlé těhotenství a kojení má u prsů za následek buď jejich zmenšení, ochabnutí nebo pokles. Na postavě se u některých maminek porod projeví zbytkovými tukovými nadbytky bříška s jeho povolením a vyklenutím z důvodů rozestouplých svalů břišních a někdy také převislou až nadbytečnou kůží, která v předklonu volně visí. Velmi často také bývá poničena striemi. Na dolních končetinách se pak mohou objevovat první jemné křečové žíly nebo drobné žilky metličkovitého tvaru.   

Je vám 35 let

Toto věkové období je shodné s předchozím. Jediným pozorovatelným rozdílem mohou být první jemné mimické vrásky kolem očí a od nosu směrem k ústním koutkům, které vyžadují zákrok.

Příčinou těchto jemných vrásek jsou mimické svaly a jejich působení na kůži nad nimi. Korekce je poměrně jednoduchá a snadná. Vrásky kolem očí a mezi obočím, případně na čele lze odstranit pomocí injekcí botulotoxinu. Vrásky od nosu dolů ke koutkům úst, tedy v místě kde nelze použít botulotoxin, jsou tyto vrásky korigovány vyplnění cizím materiálem - nejčastěji kyselinou hyaluronovou.

Teoreticky lze také jemné první vrásky korigovat některými z laserových či biostimulačních přístrojů, nutno však v tomto věkovém období zvolit ne příliš radikálních intenzitu

Je vám 40 až 45 let 

Je to období, kdy se již začínají projevovat první známky stárnutí v podobě povolení kůže a také vzniku prvních vrásek dynamického typu způsobené gravitací, které se pak prolínají s vráskami mimickými. Mění se váha a gravitace začíná sklízet první plody svého působení.

Výsledkem těchto změn jsou pak požadavky pacientů na úpravy nadbytku kůže kolem víček, korekce váčků pod očima, jemné dopnutí sníženého tonu obličeje pomocí nití Aptos či biostimulace pleti frakčním laserem. Určitě se dá pokračovat ve všech injekčních kosmetických procedurách zlepšujících vzhled obličeje.

Na těle i v tomto období převažují estetické operační úpravy prsou a modelace postavy pomocí liposukce. Častěji je pak vyžadována plastika břicha se zpevněním stěny břišní.

Původně drobné žilky se u některých žen postupně mění v silnější křečové žíly, které ale díky svému většímu průsvitu již ve většině případů neřeší plastický chirurg nebo laserová centra, ale patří již spíše do péče zkušeným cévním chirurgům.      

Je vám nad 45 let

Jedná se prakticky o stejnou situaci. Jen výše popisované nálezy mohou být o něco výraznější. Případný rozdíl může být v tom, že rok od roku jsou na pleti čím dál více patrnější různé drobnější či větší pigmentace, skvrnky, drobné výrůstky, rozšiřující se póry a pleť se počíná více mastit.  

Mimoto je paradoxní, že ženám, které měly celý život hodně velká prsa, se často v tomto období již tak původně velká prsa ještě více zvětšují, takže se častěji žádá jejich zmenšení.

Je vám 50 let 

Tento věk a změny na těle jsou v tomto období hlavně poznamenány probíhající menopauzou. Tato výrazně se měnící hormonální situace má z estetického pohledu obrovsky negativní vliv na ženské tělesné struktury. Kůže začne postupně ztrácet přirozené napětí a lesk a výrazně klesá napětí podkožní vrstvy. S věkem dále ochabuje svalový základ a tím se více a rychleji projevuje působení gravitačních sil. Vlasy nejenže šediví, ale také ztrácí svou kvalitu a u mnohých žen navíc dochází k jejich řídnutí. 

Nejčastějšími zákroky této věkové kategorie jsou jednoznačně operace horních a dolních víček a vypnutí obličeje a krku. Velmi často současně s operacemi víček doporučujeme korekci poklesávajícího obočí. Bez zvednutí obočí nemívá většinou operace horních víček tak zářivý efekt. Někdy korigujeme povolenou kůži vnitřních stran paží a stehen, zejména v těch případech, kdy došlo v minulém období k většímu zhubnutí. S věkem se měnící rozložení tukových polštářů lze úspěšně řešit liposukcí.  

Vzhledem k řídnoucímu vlasovému porostu se na nás hodně ženy obracejí se žádostí o vlasovou transplantaci. V tomto případě jim ale nejsme schopni pomoci, protože tato technika je absolutně nevhodná k zahušťování žensky řidších vlasů, ale pouze ke korekci úplně nebo zcela lysých ploch.    

Slovo závěrem

Často se mluví o umění stárnout. Sám na základě své dlouholeté praxe si mohu dovolit říct, že se jedná o pouhou frázi. Ve skutečnosti nikdo nechce stárnout a jen opravdu málo kdo snáší projevy stárnutí na svém těle s grácií a nadhledem. Na druhé straně zase nemá cenu šílet a hned řešit náznak první vrásečky, když je vám třeba dvacet pět.

Stejně tak je zbytečné hrdinně a z pouhého principu odmítat všechny kosmetické zákroky a hodit je šmahem do jednoho pytle. Nemá žádné opodstatnění a není žádným hrdinstvím chodit s převislou kůží horních víček, mít prsa po pupík, nebo mít v létě zapařenou kůži v podbřišku. Primář Lucák ale hlavně připomíná: Všeho s rozumem!
 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plastika prsou zadarmo? Jen když trpíte

Ranní kašel: Předzvěst smrtelné nemoci

Horoskop na celý listopad: Co vás čeká ve vztahu i v práci?

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama