reklama

Plastika prsou zadarmo? Jen když trpíte

Po plastice prsou touží mnoho žen (a možná i jejich mužů). Ale ta cena! Kdyby se tak tahle operace dala udělat "na pojišťovnu! Jenže ono to možné je! Chcete vědět, jak na to?  

Foto: Profimedia.cz

Po plastice prsou touží mnoho žen (a možná i jejich mužů). Ale ta cena! Kdyby se tak tahle operace dala udělat "na pojišťovnu! Jenže ono to možné je - i když ne často.

Se zvětšováním ale rozhodně nepočítejte. Jediná šance, jak mít nová prsa zadarmo, je v případě redukce - tedy jejich zmenšení. Ale ani to neplatí pokaždé.

Jde o zdraví

"Plastické operace prsou jsou obecně prováděny buď ze zdravotních důvodů, nebo z důvodů kosmetických. Kosmetické plastické operace si vždy plně hradí žadatelka, nejsou nikdy hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění," připomíná Jiří Rod z VZP.

To platí nejen pro zvětšení či úpravy tvaru, ale i pro zmenšení prsou - ovšem pokud nejde o zdravotní důvody.

"Provedení plastické operace z psychických důvodů, tedy kvůli psychickým potížím, které mohou nastat z důvodu nespokojenosti s velikostí či tvarem prsů, není hrazené z prostředků veřejného zdravotního "pojištění," připomíná Jiří Rod.

Zdravotní pojišťovna plně hradí pouze operace provedené ze zdravotních důvodů.

Dvě podmínky, tři odborníci

Existují dva základní typy těchto operací.

Prvním je výkon po odstranění prsu v důsledku onkologického onemocnění, nebo u vrozených vad. Druhým je výkon zmenšovací operace v případě extrémní velikosti prsů, která pacientce přináší prokazatelně zdravotní potíže.

 Dřív, než navštívíte plastického chirurga, musíte podstoupit vyšetření u tří odborných lékařů - mamologa, neurologa, ortopeda - a všichni tři musí operaci jednoznačně doporučit.

Aby mohla být uhrazena ze zdravotního pojištění, musejí být splněny dvě zásadní podmínky, a navíc úhradu musí následně schválit revizní lékař konkrétní zdravotní pojišťovny.

Jak na to?

Podmínka první: zdravotní potíže

Zdravotní pojišťovny operaci uhradí jen v těch případech, kdy zátěž velkými prsy způsobuje vážné zdravotní problémy a i přes léčbu obtíže neustupují. "Výkon iindikuje  lékař odbornosti neurolog, ortoped nebo mammolog. Úhrada tohoto výkonu ze zdravotního pojištění navíc podléhá předchozímu souhlasu revizního lékaře na základě požadavku odborného lékaře jedné z uvedených odborností při doložení zdravotních potíží," připomíná tiskový mluvčí VZP.

Podmínka druhá: Jde o zdraví

První a zásadní podmínkou je výběr kliniky plastické chirurgie, kde chcete výkon podstoupit. Zvolené  pracoviště musí mít uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, jinak proplacení možné  není.

Nezapomeňte, že chirurg operaci provede teprve po předložení doporučení všech tří zmíněných odborníků.

Z čeho pramení sebevědomí?

Pacientky po redukční operaci shodně tvrdí, že se jim zcela změnil život. Jednak se jim zmírnily zdravotní problémy - bolesti zad, únava, bolesti hlavy. Ale zároveň jim vzrostlo sebevědomí - což je přesně to, po čem touží ženy s malými ňadry, které by si je naopak chtěly dát zvěšit.  

Kromě samotného zmenšení totiž plastičtí chirurgové během výkonu zároveň provádějí i modelaci prsů do předem dohodnutého tvaru.

Zmenšením také pacientky získaly možnost se lépe a pohodlněji oblékat, volit modernější šaty i hezčí prádlo podle vlastního vkusu, a věnovat se také činnostem, na které dřív nebylo ani pomyšlení. Například proběhnout se po parku...

 1

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama