reklama

Pijou vám krev? Nedejte klíšťatům šanci!

Desátý - nejvyšší - stupeň pohotovosti vyhlásili čeští hygienici v právě uplynulém víkendu pro nebezpečí klíšťat. Přinesli jste si taky domů nějakého toho malého odporného upíra? A co teď?

Foto: Isifa/Thinkstock

Desátý - nejvyšší - stupeň pohotovosti vyhlásili čeští hygienici v právě uplynulém víkendu pro nebezpečí klíšťat. Přinesli jste si taky domů nějakého toho malého odporného upíra? A co teď?

Přisáté klíště na těle v nás vždy budí velké obavy, jestli zrovna tohle není infikované. Dostupné očkování nás sice ochrání před klíšťovou encefalitidou, ne však před lymskou boreliózou či jinými přenosnými nemocemi. Ideální je zcela zamezit tomu, aby se tento cizopasník na nás přisál.

Nedejme mu šanci

Nevěřte tomu, že vás ochrání tmavé oblečení. Klíšťata se řídí čichem, takže jim na barvě vašeho oblečení nesejde. Nečíhají většinou ani na stromech, aby se spustila dolů - daleko spíš je "potkáte" ve vysoké trávě.  Bát se jich můžete i v parcích, zahradách a dokonce i v horskch polohách.

Kromě repelentů klíšťata silně odpuzuje i pravidelné užívání vitamínů skupiny B, ve velké koncentraci je obsahují například sušené pivovarské kvasnice neboli Pangamin. Jaké je vysvětlení? Při opakovaném a pravidelném užívání Pangaminu zůstává v těle vyšší obsah přírodního vitaminu B, který prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický odér, který je velmi nepříjemný pro klíšťata i další obtížný hmyz. 

Béčka útočí

I když odborné studie na toto téma zatím nejsou k dispozici, účinnost vitamínů skupiny B proti klíšťatům potvrzují i mnozí vědci a hygienici.

„B-komplex ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním. Klíště cítí krev a přisává se na kůži tam, kde je vlhká a tenčí," uvedla v minulosti pro média Dagmar Hulínská, odbornice na lymskou boreliózu z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu v Praze.

Zažene i komáry

Ukazuje se, že kvasnice, v nichž jsou obsažen komplex vitamínů skupiny B, odpuzují i další druhy obtížného hmyzu. Například i komáry, ovády či mouchy. Nejde jen o to, že nás tihle létající trapiči otravují, ale především o fakt, že mohou přenášet nebezpečné infekční nemoci.

Po jaké době se repelentní účinek pivovarských kvasnic projeví? „Ideální je Pangamin užívat pravidelně, minimálně tři týdny před vstupem do míst s vyšším výskytem obtížného hmyzu. Osobně doporučuji kombinaci užívání Pangaminu s aplikací různých dostupných repelentních odpuzovačů," konstatuje Marcela Ernstová  ze společnosti Rapeto, která Pangamin vyrábí.  Nejvyšší podíl pivovarských kvasnic mají Pangamin Vitalita a Pangamin Dražé.

TIP:  Návod na domácí biorepelent ze Švédska. Rozmarýnový odvar neobsahuje žádné chemikálie!!

Potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě jako přísadu do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Do hrnce nalijte vodu a přived'te ji do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn. Nechte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve vodě až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme llžíci vinného octa. Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky. Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohv od kolen dolů a nasprejujeme si také obuv!!

--------------------------------------------------------------------------------

Máte očkování proti klíšťoívé encefalitidě?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama