reklama

Pijete litry vody denně: Jste aquaholik a škodíte si?

Z pití se dá umřít, i když nejde o alkohol. Stačí voda. Ale ani "běžné" pití nemusí být žádná výhra!

Foto: Isifa/Thinkstock

Z pití se dá umřít, i když nejde o alkohol. Stačí voda. Občas ke smrti následkem "přepití" a vyplavení minerálů dochází při maratónech nebo při hloupých sázkách. Ale ani "běžné" pití nemusí být žádná výhra!

Jistá Jennifer z Kalifornie chtěla vyhrát videohru pro své tři děti. V rozhlasové soutěži vypila 7,5 litrů vody, ztratila vědomí a po několika hodinách zemřela. Jiným příkladem je čtyřicetiletá Britka:  v rámci diety, během níž téměř nejedla, během dvou hodin vypila čtyři litry vody, upadla do kómatu a rovněž zemřela.

Kolik vody je už moc?

Nemusíme jít až do takových extrémů, ale pro mnoho lidí jsou čtyři litry vody za den běžné. Pro jiné je dokonce žádoucí vypít i víc, třeba pět litrů. "Hlídají" si, jak sami říkají, aby skutečně tolik za den vypili. Často se k tomu musí nutit. Jejich tělo by takovou potřebu nemělo, ale uvěřili opakovaným radám a navykli si na ni. Nemůže však takové množství škodit i jim?  

Doporučujeme: Téma: Ledviny

Všude vídáme lidi s petkou, popíjející celé dny při každé vhodné i nevhodné příležitosti: ve škole, v tramvaji, v divadle. Loni na podzim tuto skutečnost u nás v redakci kritizoval jako naprostý nesmysl - a dokonce možná škodlivý - známý lékař,  plastický chirurg MUDr. Jan Měšťák, jeho názory pak později  prezentovala MF Dnes.

Nadměrný příjem tekutin však může ublížit ledivnám," potvrdila v nedávném on-line rozhovoru pro Žena.cz (zde) nefroložka MUDr. Světlana Vaňková.

Konečně se tak začíná mluvit o tom, že nadměrný příjem tekutin nemusí člověku prospívat a jako vše, co překročí míru zdravého rozumu, může naopak zničit zdraví. Konkrétní limit? Životu nebezpečné je za jednu hodinu vypít 3 až 4 litry vody, protože to už ledviny "nestíhají". Na problémy ale stačí už mnohem méně.

Pořád dokola

U popíječů vody jde o  víru, že dělají to nejlepší pro své zdraví. Už jižanské krásky typu Scarlett O´Harové z románu Jih proti Severu dostávaly od svých matek radu pro krásu: 8 sklenic vody denně udrží svěží pleť, pěkné vlasy a jasný zrak. V 70. letech minulého století tuto štafetu převzalo okřídlené heslo: pitný režim.

"Jako výživová poradkyně radím klientům 4 dl na každých 10 kg váhy, tzn. že člověk vážící 70 kg, by měl denně vypít cca 3 litry vody, největší část nejlépe dopoledne, zbytek odpoledne," napsala například v diskusi k jinému článku čtenářka Ivana Paletová. Tyto rady se na nás valí všude.

O nutnosti dodržovat správný pitný režim slýcháme ze všech stran, neobejdou se bez něj prakticky žádné návody na hubnutí, správný jídelníček a celkově zdravý životní styl.  Kdo říká něco jiného, koleduje si málem o ukamenování. 

Závislost jako na drogách

"Je to posedlost, něco jako drogová závislost," tvrdí docent Měšťák. Závislost se dá vypěstovat opravdu na všechno. Skutečně se těmto lidem  nově říká aquaholici, protože jejich nutkání vypít co nejvíc vody připomíná závislost alkoholiků a jiných narkomanů.

Tolik vody má zajistit tělu nejen hezký zjev, ale i zdraví: vyplavení škodlivých látek, potřebnou hydrataci orgánů, zamezit bolesti hlavy a důkladně propláchnout vylučovací systém organismu našeho těla - takže oblíbené zaklínadlo "detoxikace". A samozřejmě zhubnout! Jaká je ale pravda?

Studie v časopise Americké nefrologické společnosti tvrdí,  že pro průměrného zdravého člověka víc vody neznamená víc zdraví. "Pokud víc pijete, budete mít více moči, ale nikoli více toxinů v moči," upozorňuje se v ní. 

V čem voda ještě nepomáhá:

  • Jak potvrzují odborníci, vůbec žádnou souvislost nemá příjem vody se stavem kůže.
  • Také k tvrzením o zlepšení pleti a bolestech hlavy neshledali žádné vědecké důkazy.
  • Co se týká omezení chuti k jídlu, ani zde neexistují konsistentní důkazy. "Věda se dosud nezabývala tím, zda někdo opravdu zhubl popíjením vody. Takže v tomto bodě vyjadřujeme nejistotu," připustili autoři studie.
  • Naopak, velké množství vody prohnané organismem může poškodit ledviny.
  • Dalšími  obtížemi, které může vyvolávat nadměrné pití vody, je špatná kvalita spánku. Časté pití totiž mnohé lidi nutí také k častému močení, což představuje opakované vstávání a nedostatečný odpočinek

Pokud někdo za den vypije půl litru vody, je to samozřejmě málo. Každý by si však měl potřebu tekutin řídit podle skutečné potřeby. Ta se řídí podle výdeje energie, hmotnosti, počasí a roční doby i podle chuti. A samozřejmě  často i podle psychického stavu - k němu by však měl patřit také zdravý rozum... 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemocné ledviny se hlásí svěděním, varuje lékařka

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama