reklama
 

Petra, Katka a Míša dohromady zhubly 42 kg a pokračují!

Jak zhubnout? Petra, Katka, Míša shazují kilogramy s KetoDiet. Podívejte se, jak se jim daří.

Foto: Žena

Co je ketóza?

Ketóza je stav, při kterém se bude vaše tělo "živit" téměř výhradně svým vlastním uloženým tukem a dochází k ní v případě, že omezíte ve svém jídelníčku příjem všech sacharidů (jednoduchých i komplexních) na minimum. Obvykle se uvádí hodnota pod 50 g sacharidů za den, ale lidé jsou různí, proto tohle číslo nemusí být přesné.

Zjednodušeně můžeme říct, že si díky ketóze vaše tělo ke svému fungování našlo náhradní palivo. Ketóza v těle nastává v okamžiku (2-3 dny od zahájení diety), kdy jsme již vyčerpali veškeré zásoby glykogenu a organismus si jako náhradní zdroj energie zvolil tuky.

Celý proces vypadá takto:

Tuky se v játrech rozkládají na glycerol a mastné kyseliny. Mastné kyseliny se dále rozkládají v procesu zvaném ketogeneze a vznikají látky, kterým se říká ketony. A právě ketony se stávají novým zdrojem energie pro svaly a mozek.

Jak zjistíte, že jste v ketóze?
Ketony se vyplavují do krve a moči a v nich je tedy možné je zjistit. Stačí si zajít do lékárny a zakoupit diagnostické proužky pro analýzu moči. Ketony mají také jednu velkou výhodu - mají schopnost tlumit pocit hladu, což je v průběhu dietního režimu více než příjemné.

Velmi pozitivní na celém procesu je i fakt, že na rozdíl od sacharidů nesou tuky dvojnásobné množství energie, jsou tedy více kalorické. To znamená, že spálením jednoho gramu tuku získá naše tělo 36 kJ na rozdíl od 17 kJ , které by získalo spálením 1g sacharidů.

Dalším efektem nízkosacharidového jídelníčku je i snížení hladiny cukru v krvi a velmi často i cholesterolu. U osob v ketóze se obvykle snižuje hladina LDL cholesterolu (toho "špatného") a zvyšuje se hladina HDL cholesterolu (toho, který potřebujete pro život). Snižuje se i riziko diabetu druhého stupně.

Více informací o keto (proteinové) dietě najdete na webu ketodiet.cz

Petra, Míša a Katka s námi začaly před dvěma měsíci hubnout. Pod dozorem výživové poradkyně z KetoDiet se společně pustily do diety. Po osmi týdnech se jim podařilo shodit neuvěřitelných 42 kg.

Dámy mají za sebou druhou fázi diety, kdy do jídelníčku ke čtyřem keto jídlům přidaly jedno normální, a také přišel na řadu pohyb. Po měsíci se opět sešly v příjemných prostorách Pracovna ŽENY s.r.o., aby zjistily, kolik se jim podařilo zhubnout a jestli stejně rychle mizí i centimetry z problémových partií.

Jsou důležitější centimetry nebo kilogramy? Pro koho není keto dieta vhodná? A co čeká děvčata v závěrečné třetí fázi keto diety? Na otázky odpovídala výživová poradkyně KetoDiet Martina Dvořáková. Měření a vážení najdete v přiložených tabulkách.

Co je při keto dietě důležitější? Úbytek centimetrů nebo kilogramů?

Při hubnutí je samozřejmě příjemné vidět, že ubýváme na váze. Podstatné je si ale uvědomit, že tělesná hmotnost by neměla být jediný sledovaný parametr. Důležitější než tělesná hmotnost je složení těla. Na Bioimpedanční analýze můžeme sledovat, zda všechny tři hubnou správně. Což znamená, že ubývají z nadbytečného tuku a neztrácí svalovou hmotu. Jde nám o to, abychom svaly zachovaly. Jsou důležité pro správně fungující metabolismus. Tuky se pálí ve svalech. Čím více svalové hmoty budou všechny tři dámy mít, tím lépe jejich tělo spaluje a metabolismus funguje.

Obvod v centimetrech nám říká, na kterých partiích ubýváme. Pokud se klient správně stravuje a navíc zapojí pravidelnou fyzickou aktivitu, může se i stát, že např. ubývá v centimetrech, ale hmotnost někdy i třeba stoupá kvůli nárůstu svalové hmoty. Přitom ale opticky vypadá lépe. Vždycky se snažím svým klientům vysvětlit, že hmotnost je jen číslo. Holky se cítí skvěle a na svém oblečení nejlépe poznaly, že hubnou.

Proč se u keto diety začíná s pohybem až po měsíci v druhé fázi?

Druhá fáze je pro pohyb ideální. Již jsme zredukovaly největší množství nadbytečného tuku, odlehčily jsme kloubům i srdíčku a je čas se začít hýbat. Chceme mít tělo nejen štíhlejší, ale i pevnější, aby pěkně vypadalo. Navíc pravidelný pohyb přispívá k dobré fyzické i psychické kondici.

Co říkáte na úspěch Petry, Katky a Míši? Dohromady zhubly už neuvěřitelných 42 kg...

S děvčaty je radost spolupracovat. Jsou krásným příkladem toho, že když se chce, všechno jde! A pozitivní přístup je základem úspěchu. Všechny tři se do programu pustily na sto procent a jejich výsledky mluví za vše. Jsem na ně moc pyšná. Úžasně zvládají redukční program, vzájemně se podporují a staly se z nich kamarádky. Myslím, že s koncem hubnoucí výzvy, který se nám rychle blíží, jejich přátelství neskončí.

Dámy čeká třetí krok. Co přesně to znamená?

Ve třetím kroku začínáme postupně přidávat další běžná jídla tak, abychom na konci třetího měsíce zůstaly na čtyřech běžných jídlech a jedné proteinové svačině. Pak si nastavíme udržovací jídelníček, na kterém děvčata
zůstanou dlouhodobě.

 

Existují zdravotní omezení, kvůli kterým bychom keto dietu nemohli vyzkoušet?

Tento způsob redukce je velmi lákavý pro širokou veřejnost svou snadností a rychlostí bezpečné ztráty přebytečných kil. Bohužel, ale není pro každého. Jistá zdravotní omezení v tomto programu mohou znamenat velkou překážku. V následujícím přehledu jsme pro vás shrnuli možné kontraindikace, vymezující, pro koho není vhodná redukce s KetoDiet a kdo by se měl před začátkem diety poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace:

 • onemocnění srdce, infarkt myokardu, angina pectoris, poruchy srdečního rytmu (v akutní fázi)
 • mozková příhoda
 • onkologická onemocnění v léčbě
 • veškerá onemocnění ledvinového systému
 • veškerá onemocnění jater
 • diabetes I. stupně (aplikace inzulinu)
 • alergie na některou ze složek jednotlivých produktů (viz. složení)

Náš tip: Petra, Míša a Katka mají za sebou první měsíc diety. Jak si vedou?

 • poruchy příjmů potravy - anorexie, bulimie
 • vážná psychiatrická onemocnění
 • těhotenství a kojení
 • věk do 18 let

Po dohodě s lékařem lze začít s KetoDiet i při těchto potížích:

 • onemocnění dnou
 • onemocnění žlučníku
 • onemocnění střev
 • Crohnova choroba
 • diabetes II. stupně (medikace léky)
 • onemocnění oběhového systému v neakutní fázi
 • onkologická onemocnění - min. dva roky po úspěšném zaléčení
 • poruchy činnosti štítné žlázy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jarní únava: Překonat ji nemusíte. Stačí zlikvidovat

Spousta modřin a žádný vzduch. Drsný boj proti domácímu násilí

Harmonické bydlení podle feng shui vzniklo za jeden měsíc


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama