reklama

Petr Havlíček: Jak vybrat nápoje do vašeho jídelníčku

Poradíme vám, které nápoje a v jakém množstvím patří do správného zdravého pitného režimu.

Foto: vimcojim.cz

Některé nápoje snídáme, některé svačíme. A některé pijeme prostě celý den. Do pitného režimu patří káva i čaj. Jak mohou být prospěšné?

Jak si správně vybrat vhodné nápoje do vašeho jídelníčku prozradí v dalším dílu video seriálu Vím, co jím specialisté na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá. Do hledáčku si tentokrát vzali i méně tradiční nápoje, jako jsou ty mléčné zakysané.

Pijte rovnoměrně v průběhu celého dne

Ideální množství tekutin, které by měl člověk za den přijmout, se liší například s ohledem na fyzickou aktivitu a počasí. V horkých dnech a při vyšší fyzické aktivitě je lepší množství přijatých tekutin navýšit. Obecně ale platí, že je ideální vypít alespoň 1,5-2 litry tekutin denně. V létě i v zimě.

"Důležité je, aby byl zajištěn rovnoměrný přísun nápojů během celého dne. Vhodnými tekutinami jsou stolní vody, ovocné, zelený čaj, ředěné džusy, ale často jsou v rámci pitného režimu zařazovány nápoje jako je káva a zakysané mléčné nápoje," uvádí dietoložka Karolína Hlavatá. Nedostatečný příjem tekutin bývá příčinou bolestí hlavy, zvýšené únavy, nesoustředěnosti, zácpy a dokonce je jednou z příčin nadváhy a obezity.

Více rad a tipů o správném pitném režimu se dozvíte na videu!

Nápoje s obsahem kofeinu povzbuzují metabolismus

Kofein zvyšuje prokrvení mozku a jeho aktivitu. Je užíván pro svůj povzbuzující účinek na metabolismus a spalování tuků jako součást léků na hubnutí. "Po vypití šálku kávy dojde ke krátkodobému zvýšení krevního tlaku, nicméně při pravidelném pití se vytvoří tolerance a krevní tlak se nezvyšuje. Proto i lidé, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, si mohou dva šálky kávy denně dopřát," doporučuje Hlavatá.

A kde najdete nejvíce kofeinu? V šálku s objemem 150 ml je 64-95 mg kofeinu, instantní káva má "jen" 35 mg kofeinu. U energetického nápoje se obsah kofeinu pohybuje kolem 48 mg, černý čaj obsahuje 47 mg. Kolové nápoje mají obsah mezi 20 a 23 mg.

"Nejvhodnější je káva zrnková a to vždy čerstvě mletá," říká dietoložka Karolína Hlavatá. Petr Havlíček zase varuje před slazenými kávami: "Vyvarujte se výrobkům označeným jako 3 v 1. Ty totiž obsahují velké množství cukru."

U mléčných nápojů pozor na tuk

Mléčné nápoje mají vysoký obsah plnohodnotných bílkovin a dobře využitelného vápníku. "Zvlášť příznivě působí na člověka zakysané mléčné výrobky - díky bakteriím mléčného kysání se štěpí část obsažené laktózy (mléčný cukr), takže tyto produkty mohou obvykle konzumovat i lidé s laktózovou intolerancí," komentuje Hlavatá. V mírně kyselém prostředí se také lépe vstřebává vápník, obsažené bakterie ve střevě působí probioticky a optimalizují složení střevní mikroflóry.

Určitou nevýhodou mléčných výrobků je tuk (převahou nasycených mastných kyselin) a cholesterol. V rámci snížení těchto rizik je vhodné upřednostňovat ve výběru polotučné mléčné výrobky (obsah tuku mezi 2,5 - 3 %).


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak v obchodě vybrat správné pečivo, radí Petr Havlíček

Na co se zaměřit u sýrů, radí Petr Havlíček

Na co se zaměřit při výběru šunky, poradí Petr Havlíček

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama