reklama

Abeceda rakoviny: Pět písmen pomůže odhalit nebezpečné znaménko

Pokud vám připadá, že hrozbou rakoviny kůže lékaři jen straší, pak vězte, že počet případů melanomu v České republice za 30 let vzrostl čtyřikrát.

Foto: Thinkstock

I když se zodpovědně chráníte před sluncem, neustále vnímejte všechny změny na své kůži. Nezáleží na tom, jestli je léto, nebo zima − maligní melanom se může objevit kdykoli.

Jednou měsíčně byste se měli pořádně prohlédnout a hledat podezřelá ložiska. Samovyšetření je významným pomocníkem ve včasné detekci zhoubných útvarů. A to je velmi významné, protože v raném stadiu lze maligní melanom úspěšně léčit.

Ošklivé káčátko

Pokud však máte na zádech jedno znaménko vedle druhého, což je velmi časté, může to pro vás být problém. Není pak od věci požádat někoho z rodiny, aby vám s kontrolou pomohl. Speciálně pro tuto situaci je tu jedna pomůcka, které se říká pravidlo ošklivého káčátka.

Pokud se maligní melanom nachází mezi neškodnými znaménky, obvykle se od nich odlišuje. Tato odlišnost se s časem prohlubuje. Hledejte tedy takový útvar, který vybočuje z obdobného vzhledu ostatních. Můžete si tuto oblast i fotit a srovnávat vývoj v čase.

Nejde ale jen o vzhled znamének. Nápadné vám musí být také jakékoli změny kůže, které svědí nebo krvácejí, a ranky, které se nehojí.

Abeceda podezřelých útvarů

Naprostá většina znamének je neškodná. Ale pokud jich máte na těle více než sto, jste ve zvýšeném riziku. Když je jich méně, máte jinou nevýhodu – nemůžete použít pravidlo ošklivého káčátka. Proto nebude na škodu znát základní pomůcku k rozeznání maligního melanomu. Je převzata z angličtiny a jsou v ní shrnuty základní rysy podezřelého ložiska.

Co byste měli sledovat?

  • A (assymetry) = asymetrie. Nejste-li si jistí symetrií znaménka, představte si v jeho středu čáru. Jsou obě poloviny stejné? Pokud ne, zbystřete. Neškodná znaménka bývají symetrická.
  • B (border) = ohraničení – neostré. Správné znaménko má hladké, pravidelné okraje.
  • C (colour) = barva – nestejná. Většina normálních znamének je jednobarevná a všude stejně tmavá. Pokud je útvar pestrý, je to další varovný signál. Ale pozor, nemusí to být vždy hnědá nebo černá. Některé melanomy jsou červené, bílé nebo modravé.
  • D (diameter) = průměr nad 5 mm. Jestli je pro vás obtížné si vybavit, jak vypadá 5 mm, podívejte se na běžnou tužku. I ta má průměr kolem 5−6 mm.
  • E (elevation) = vyvýšení ložiska. Pokud se začne ložisko zvyšovat, je to velmi podezřelé. Pigmentová znaménka takové změny obvykle neprojevují. I jakákoli jiná výrazná změna v krátkém čase je alarmující, například změna barvy, zvětšení nebo posun tvaru.

Zdroje: www.skincancer.org, www.melanomy.cz

více na uLékaře

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama