reklama

Antidepresiva a sebevraždy. O tom, co prožívají ženy po čtyřicítce, by se mělo mluvit

Menopauze, která u žen nastává většinou po padesátém roce, předchází málo známé období - tzv. perimenopauza. Jedná se o etapu, která může trvat několik let, a i tuto dobu mohou provázet mimo jiné výkyvy v psychické pohodě. Podle nového britského výzkumu se jedna z deseti žen v perimenopauze potýká se sebevražednými myšlenkami.

Předvoj menopauzy nemusí nastat vůbec, ale může trvat také měsíce nebo roky.
Předvoj menopauzy nemusí nastat vůbec, ale může trvat také měsíce nebo roky. | Foto: iStock

Světový den menopauzy připadá každoročně na 18. října a klade si za cíl zvýšit povědomí o stále tabuizovaném tématu. Ještě méně je ve společnosti diskutovaná takzvaná perimenopauza - předvoj klimakteria. Menopauza v současnosti u žen nastává v průměru okolo 51 let věku a stanovuje se retrospektivně - po roce bez menstruačního krvácení. S perimenopauzou je to ještě složitější a může nastat o poznání dříve, již po čtyřicítce.

Perimenopauza je přechodným obdobím, během kterého se v ženském těle dějí hormonální změny. Podle gynekologa Tomáše Faita z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nastává mezi 45. až 50. rokem, může ale přijít i o několik let dříve. Již ženy po čtyřicítce mohou mít nepravidelný menstruační cyklus či návaly horka. "Vedle toho se objeví noční poty, bušení srdce, bolesti kloubů, nervozita, úzkost, psychický rozlad," vyjmenovává Fait pro Aktuálně.cz. Upozorňuje však, že tyto příznaky nemusí potkat každou ženu, asi třetina z nich pouze přestane menstruovat a nemá žádné další obtíže.

Zbylé dvě třetiny žen však mohou pozorovat i změny menstruačního cyklu. "U dalších se cyklus prodlužuje a poslední skupina naopak menstruuje častěji a silně. Je to dáno nerovnováhou hormonů," říká gynekolog.

Menstruace také může být neobvykle bolestivá nebo se nemusí dostavit vůbec. Pokud se perioda nedostaví déle než šedesát dnů, je pravděpodobné, že se žena již blíží k závěru období perimenopauzy a vstupuje do etapy klimakteria.

Stranění se rodiny i pocity méněcennosti

Studie, jejíž výsledky zveřejnil britský deník The Independent, ukazuje, že devět z deseti žen se během perimenopauzy potýkalo s duševními problémy, přičemž tři čtvrtiny z nich nikdy předtím psychické potíže neměly. Závěry vzešly z dotazování se dvou tisíců britských žen ve věku 46 až 60 let, které si předvojem menopauzy prošly. Osm z deseti respondentek přitom zmínilo, že o své psychické kondici nemluví se svým partnerem.

"Spousta žen trpí v tichosti, nehovoří se svými manžely či partnery, přestože některé z nich mají velmi závažné psychické potíže," upozorňuje Kate Bacheová z britské organizace Health & Her, která poskytuje informace ženám v období přechodu. Vysvětluje, že podle dosavadních výzkumů si většina žen asi po 14 měsících uvědomí, že jsou v perimenopauze. Duševní rozladění je způsobené nerovnováhou hormonů v cyklu, zejména estrogenu.

Perimenopauza může trvat deset let, čtyři roky i pouhých pár měsíců až do doby, kdy se zcela přestanou uvolňovat vajíčka. V posledních fázích perimenopauzy se ještě zrychluje úbytek estrogenu a právě v této etapě hormonálních změn ženy nejčastěji pociťují příznaky. Málo se mluví o tom, že více než polovina žen trpí velmi špatnou náladou, až depresivními stavy. Čtyři z deseti se pak potýkají s náhlými změnami nálad a výbuchy vzteku nebo neschopností vstát z postele. Třetina bojuje s pocity méněcennosti, a jedna desetina dokonce se sebevražednými myšlenkami.

Některé z dotazovaných dokonce přiznaly, že se stranily přátel a rodiny, a jedna ze šesti respondentek řekla, že občas kvůli příznakům perimenopauzy nepřišla do práce. "Existuje specifický pojem postmenopauzální deprese, tedy zdánlivě bezdůvodný smutek. Hormonální disbalance v menopauze spolu s pocitem stárnutí přináší ostatně i další lehčí psychické rozlady," říká Fait.

První deprese v životě

Psychické příznaky předvoje menopauzy se někdy přitom chybně léčí pouze antidepresivy. Jedna z deseti žen ve zmíněném britském výzkumu sdělila, že jí byla antidepresiva předepsána poprvé v životě právě na příznaky menopauzy. "Je lepší je léčit kombinací hormonální substituce a případně antidepresiv než přímo antidepresivy," vysvětluje Fait. Není to vysloveně chybně, ale při současné hormonální léčbě jsou léčebné efekty lepší. Z alternativ pro ty, kdo nemohou hormony, lze užít extrakty z pylových zrn," dodává.

"Úzkosti, fobie nebo panické ataky se mohou v tomto období dostavit úplně poprvé. Mnohé ženy se potýkají s depresemi, aniž by je měly kdykoliv předtím. Jedná se přitom o symptomy, které nejdou na první pohled vidět, a tak může být složitější se s nimi potýkat," míní psycholožka Deborah Lancastleová z University of South Wales, která se zabývá souvislostmi mezi duševním a reprodukčním zdravím.

Kromě medikace si mohou ženy v perimenopauze ulevit také samy. Vhodné je například zařadit do jídelníčku potraviny, které zvyšují hladinu estrogenu, především sóju, ale také luštěniny, ořechy, rajčata, brusinky či anýz. Pomoci může také pivo nebo červené víno. "Nejdůležitější z nefarmakologických přístupů je ale pohyb, a to nejen pro udržování správné tělesné váhy, ale i pro jeho vliv na neurosteroidy, tedy přirozené látky v organismu, které mohou potíže významně zmírnit," uzavírá Fait.

V České republice zatím chybí systematická podpora pro ženy v menopauze a perimenopauze, může ji však suplovat například web Žena v přechodu provozovaný Českou menopauzální a andropauzální společností, jehož součástí je odborná poradna. Tabu ohledně přechodu se snaží bourat také podcast Menopauza není pauza herečky Evy Holubové a její dcery Karolíny Holubové.  

Mohlo by vás zajímat: Holubová: Menopauza je tabu, nevěděla jsem, co se se mnou děje

O menopauze se nemluví, jako ženy chceme být věčně mladé a úspěšné. Začala jsem být přecitlivělá, nevěděla jsem, co se se mnou děje, říká herečka. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama