reklama
 

PCOS: Nemoc, kterou trpí každá desátá žena a moc se o ní nemluví

Neplodnost, akné, nepravidelná menstruace, to je jen pár symptomů, kterými se PCOS projevuje. Tímto onemocněním trpí jedna z deseti žen.

Foto: iStock

Pokud už jste někdy o PCOS (aneb syndromu polycystických ovarií) slyšeli, ale pořád moc nevíte, o co se jedná, je na čase to změnit. Toto onemocnění totiž postihuje jednu z deseti žen.

Jedná se o poměrně složité onemocnění, které vzniká v důsledku nerovnováhy ženských a mužských hormonů v těle ženy. Zjednodušeně se při PCOS děje to, že ženský organismus produkuje více mužského hormonu testosteronu, než je běžné. 

To může způsobovat v nejhorším případě neplodnost, ale taky nepravidelnou menstruaci, problémy s akné, přibývání na váze, zvýšenou tvorbu ochlupení a inzulínovou rezistenci. Dříve se o PCOS nemluvilo vůbec, naštěstí se i to teď začíná měnit, hlavně proto, že žen s tímto problémem opravdu není málo.

Případy žen, které trpí PCOS a projevy tohoto onemocnění se opravdu velmi liší. Pro někoho jsou příznaky nepatrné a často jsou diagnostikovány jako něco jiného, může trvat roky, než se přijde na to, že opravdu trpíte PCOS. Pokud máte podezření, že je s vašim tělem něco v nepořádku, ale nepozorujete na sobě všechny symptomy, o kterých se ve spojitosti s tímto onemocněním dočtete, zajděte si raději k lékaři.

PCOS a těhotenství

Pokud trpíte PCOS, pak hormonální nerovnováha negativně ovlivňuje vaši ovulaci. A pokud ovulaci nemáte, nemůžete ani otěhotnět. Neznamená to ale, že pokud trpíte PCOS, je otěhotnět naprosto nemožné. Nejspíš ale budete potřebovat menší asistencí nebo jít cestou in vitro (IVF). Promluvte si se svým lékařem, abyste zhodnotili, který postup pro vás bude nejlepší.

PCOS a cysty na vaječníku

Cysty na vaječníku jsou častým projevem PCOS (proto taky to jméno), ale  PCOS můžete taky trpět bez toho, aniž byste cysty měla. Mnoho žen tímto onemocněním trpí a cysty nemají a naopak - mají cysty, ale PCOS netrpí.

PCOS a váha

Pokud tímto onemocněním trpíte, vaše tělo bude složitěji přeměňovat cukry ze stravy na energii. Inzulín totiž nepracuje tak, jak by měl. To způsobuje, že se cukry snáze ukládají v podobě tukových polštářků. Pokud tímto onemocněním trpíte, může být hubnutí dost těžké. Ale změna stravování a zařazení pohybu může dost zlepšit a zmírnit projevy PCOS. Ve výsledku s nižší hmotností bude taky snazší otěhotnět.

reklama

Komerční tip

reklama