reklama

Panebože, je OMG dieta škodlivá?

Za šest týdnů o 9 kilo lehčí - s takovým sloganem není divu, že dieta OMG pobláznila svět. S nadšeným "ANO" přišlo však také varovné "ALE"...

Foto: Profimedia.cz

Za šest týdnů o 9 kilo lehčí - s takovým sloganem není divu, že dieta OMG pobláznila svět. S nadšeným "ANO" přišlo však také varovné "ALE"…

Většina lidí neustále zápasí s přibývajícími kily a hledá spásu v nejrůznějších dietách. Některé mají racionální základ, jiné jsou čirým nesmyslem, který dokáže poškodit zdraví. Kam patří tato novinka?

Tři jídla denně, cvičení nalačno

Připomeňme si, jak nám dietu OMG (z anglického nadšeného zvolání Oh my God - Ach, panebože!, které zřejmě zazní, až vaši nově vyštíhlenou figuru spatří závidějící známí) naplánoval autor Venice A. Fulton, což je spisovatelský pseudonym britského osobního trenéra a také herce Paula Khanny, který se proslavil především filmem Harry Potter a relikvie smrti jako Smrtijed, v originále Dead Eater aneb Pojídač mrtvých...

Tak daleko snad ani není třeba zajít, ale přesto nová dieta boří dosavadní uznávané názory. Bez snídaně si máme zacvičit, pak se naložit na dlouhých osm minut do vany se studenou vodou a poté vypít hořkou černou kávu. Poprvé se jí až po desáté hodině, další jídlo je po poledni, poslední v podvečer, tedy jen třikrát denně. Sladkosti včetně ovoce a džusů a uzobávání (chipsy apod.) jsou tabu, strava má být především bílkovinná, doplněná zeleninou. Ale pozor, podle autora je brokolice téměř stejně škodlivá jako cola!

Jaké jsou námitky?

  • Nebezpečí všech rychlých diet spočívá v krátkém a většinou nezdravém počínání, po němž se člověk opět vátí ke starým nevhodným zvykům. Obvykle přibere vše, co shodil, a ještě něco navíc (známý jojo efekt). Navíc přitom neúměrně zatíží svůj organismus.
  • Už název (a celý styl knihy) prý zavádí do zvláštního světa, posedlého vzhledem, a může tak být nebezpečný zejména pro mladé lidi, kteří se snadno stanou obětí poruch příjmu potravy.
  • Nesnídat je nezdravé. Organismus potřebuje po noční přestávce doplnit energii (tvrdí se, že do půl hodiny poté, co vyskočíme z postele) a navíc ranní přísun kalorií nastartuje spalování.
  • Při OMG dietě odborníci navíc upozorňují na nebezpečí cvičení nalačno. Může vést ke slabosti a závratím z příliš nízké glykémie. Studená koupel zase způsobuje podchlazení.
    Jíst jen tři jídla denně má také vést ke zpomalení metabolismu, většímu propadu krevního cukru a o to silnějšímu hladu, tedy v důsledku i ke konzumaci většího množství jídla najednou.
  • Dlouhé přestávky mezi jídly způsobují zvyšování hladiny cholesterolu a mohou vést až ke ketoacidóze, což je stav, který znají diabetici - tělo zkrátka nemá dost paliva na provoz.
  • Teorie, že "brokolice není lepší než cola"  vzbuzuje klamné představy a odrazuje lidi od konzumace zeleniny a ovoce, jež jsou nesmírně důležité kvůli vitamínům a minerálům.

Jsou ale tyto námitky správné?

  • Začněme od konce: Nejen ovoce, ale i některé druhy zeleniny jsou skutečně sladké. Mrkev i ostatní kořenová zelenina, červené a žluté papriky, hrášek, kukuřice a další mají víc sacharidů - a proto i více energie. Sto gramů okurky obsahuje 40 kJ a stejné množství kukuřice 364 kJ, tedy 9x víc. Nejlepší je čerstvá listová zelenina (salát, zelí a pekingské zelí, špenát), okurky, cuketa, ředkvičky, rajčata, zelená paprika, fazolkové lusky, květák a jiné. I tak se dá sníst dost vitamínů a minerálů.
  • O delších přestávkách mezi jídly mnozí odborníci tvrdí, že jsou skutečně vhodnější. Jídlo každé dvě tři hodiny, navíc v malých množstvích, totiž neponechá tělu čas na nutné chemické pochody včetně produkce příslušných hormonů, které řídí pocit hladu i sytosti. A také ukládání energie.
  • Větší počet porcí během dne je pak často považován za jeden z důvodů současné celosvětové epidemie obezity - už kvůli tomu, že málokdo se omezí na skutečně malé množství. Neustálý přísun potravy nejen zvyšuje celkový příjem, ale i hladinu cukru v krvi, což může vést - a také často vede - k cukrovce.
  • Stejné argumenty platí i pro vynechání snídaně. Třeba už proto, že plný žaludek ráno neznamená, že nebudeme mít hlad večer.
  • Cvičení nalačno prokazatelně nastartuje spalování, a studená koupel patří ke starému dobrému otužování, proti němuž se nedá nic namítnout.

Zdá se, že OMG dieta a stejnojmenná kniha není tak špatná a nesmyslná. Spíš jen popíchla zavedené - a často samozvané odborníky, kteří léta hlásají pravdy, které při důkladném prozkoumání vlastně nemají žádnou oporu ve vědeckých zjištěních.

Vyzkoušeli jste už na sobě módní OMG dietu? Podělte se s námi o zkušenost v diskuzi pod článkem!

Čtěte také: Sexuální dieta novým hitem Hollywoodu. Jak pomáhá?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama