reklama

Pálí vás oči ze slunce? Které kapky určitě nebrat!

Podrážděné oči po pobytu na slunci nejsou žádnou výjimkou ani neštěstím - pár kapek do oka to přece spraví. Ale jakých?

Foto: Thinkstock

Podrážděné oči po pobytu na slunci nejsou žádnou výjimkou ani neštěstím - pár kapek do oka to přece spraví. Ale jakých?

Určitě se nezkoušejte léčit kapkami s dezinfekčním účinkem - ty oko ještě dále vysuší, a tím podráždí. Právě zhoršeným snášením ostrého slunce, světloplachostí a zhoršeným viděním v přímém světle se totiž může projevit problém, obvykle připisovaný kancelářím. Říká se mu syndrom suchého oka a platí na něj pouze takové kapky, které oko dokáží zvlhčit

Máte v oku dost slz?

Tato potíž se projevuje tehdy, není-li naše oko zvlhčováno dostatečným množstvím slz - tzv. přirozeným slzným filmem. Slzný film za normálních okolností a plného zdraví trvale překrývá rohovku a je zodpovědný za její správnou funkci a za jasnější vidění.

Doporučujeme: 7 zdravotních problémů, za které může klimatizace!

Pokrytí plochy rohovky slzným filmem se děje téměř automaticky - mrkáním. Mrkáme přibližně 12x za minutu a obnovujeme tak přirozenou ochranu rohovky. Mrknutím se po celé ploše rohovky vytvoří slzný film.

Když nemrkáme, film vysychá a oko začíná pálit, bolet, máme pocit přítomnosti cizího tělesa. Při relaxaci mrkáme častěji, při soustředění podstatně méně - např. při čtení 10x za minutu a při práci na PC pouze 7x.

Jak se syndrom suchého oka projevuje?

S pocity suchého oka se často setkáme u nositelů kontaktních čoček, u zánětů víček, po laserových operacích, při některých onemocněních (cukrovka, poruchy štítné žlázy). Zhoršují se například v klimatizovaných prostorách, při déletrvající práci na PC, při řízení auta a při změně klimatických podmínek. Plné slunce, vítr nebo suchý vzduch jsou typickými "spouštěči".

Náš tip: Obří riziko pro oči

Projevuje se únavou, pocitem pálení, svědění, bolestí, rozmazaným viděním, pocitem cizího tělesa v oku. A také potížemi popsanými v úvodu, kdy ostré paprsky umocní potíže, které jinak (doslova) přehlížíme. Suché teplo je pro takto postižené oko možná vůbec nejhorší.

Oko zvlhčí správné kapky

Tyto projevy způsobuje nedostatečná obnova slzného filmu, a tím částečné odhalení povrchu rohovky, která je náchylnější k vysoušení i poškození. Problém dokážou částečně vyřešit kapky - tzv. umělé slzy, jako je třeba Refresh, Lacrisyn apod.

Po kápnutí očních kapek do oka se na rohovce vytvoří viskoelastický ochranný film a podpoří tak funkci přirozeného slzného filmu. Novinkou jsou Bepanthen oční kapky, které zklidňují a okamžitě hydratují povrch oka, a tak ho chrání před vysycháním.
Jejich velkou výhodou je praktické dávkování v miniampulkách, takže se tak hodí na prázdninové cestování nebo jen tak do kabelky pro okamžitou úlevu. Po otevření je lze používat až 12 hodin, i když jsou bez konzervantů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Syndrom suchého oka - chybí vám slzy?

Potrat doma a v klidu? Kolik stojí tabletka?

Horoskop srpen 2013: Co vás asi čeká v druhé polovině prázdnin?


Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama