reklama

Otěhotnět po antikoncepci? Na tohle si dejte pozor!

Má hormonální antikoncepce sterilizační účinek? Naopak! Mnohé studie doložily vyšší počet početí u žen do jednoho roku po vysazení hormonální antikoncepce než u žen, které tuto metodu plánování mateřství nepoužívaly.

Foto: Profimédia

Po antikoncepci se nedá otěhotnět. A pokud ano,  stejně je lepší dát si pauzu, než se tělo očistí od následků. Také jste to už slyšeli?

Navzdory přetrvávajícím  mnohé studie naopal prokázaly vyšší počet početí u žen do jednoho roku po vysazení hormonální antikoncepce než u žen, které tuto metodu plánování mateřství nepoužívaly. Existuje jediná výjimka - injekční antikoncepce.

Nevěřte mýtům

„Co se týká porovnání žen s a bez antikoncepce, u nás v ambulanci je poměr otěhotnění a poměr neplodnosti v obou skupinách srovnatelný," uvádí MUDr. Milan Mrázek, PhD z ISCARE I.V.F a gynekologické ambulance GYNEM.

Za významnější negativní faktory snižující plodnost jsou považovány vyšší věk, obezita, poruchy příjmu potravy (mentální anorexie, bulimie, nízká tělesná hmotnost) a poruchy menstruačního cyklu nebo endometrióza.

Historická data naznačuji prodloužení doby k otěhotnění u uživatelek hormonální antikoncepce s vyšším obsahem ethinylestradiolu (EE) než 50 mikrogramů. V současnosti se užívají přípravky s nízkou (30 - 35 ug EE), nebo velmi nízkou (15 - 20 ug EE) dávkou tohoto hormonu. Doba do početí od vysazení moderní antikoncepce činila při sledování (podle různých autorů) 4,01 - 4,8 měsíce.

Různé metody, stejné výsledky

U žen, které jako antikoncepci používaly pouze kondom, nebo jinou nehormonální metodu, byla délka intervalu 4,2 měsíce. To znamená, že u uživatelek hormonální antikoncepce nedošlo k prodloužení doby od vysazení antikoncepční metody do početí. Interval do početí není závislý na délce užívání hormonální antikoncepce a není ovlivněn ani režimem užívání (zkrácení doby bez hormonů, tj. režimy 24/4, nebo kontinuální užívání v tzv. dlouhém cyklu - bez obvyklé pauzy).

Také u nitroděložní antikoncepce k otěhotnění dochází ve stejném intervalu jako při používání nehormonální antikoncepce (kondomu), tedy průměrně za 4 měsíce po vyjmutí nitroděložního systému. V prvním roce po vyjmutí IUS-LNG otěhotnělo 96,4 % žen, které si to přály.

Antikoncepční náplast a vaginální kroužek obsahují hormony stejného typu jako pilulky, proto se předpokládá, že ani tyto metody neovlivňují plodnost. Potřebné údaje vyplývající z dlouhodobého sledování však zatím nejsou k dispozici.

Klidně hned!

„Moderní antikoncepční přípravky nabízí ženám mimo antikoncepce ještě mnoho dalších pozitivních přínosů. Doporučujeme ihned po vysazení antikoncepce využít první menstruační cyklus k otěhotnění. Domnívám se, a i moje osobní ambulantní zkušenost mi to potvrzuje, že je úspěšnost ve stejné míře či dokonce v mírně vyšší právě v prvním cyklu po vysazení. Po vysazení antikoncepce je o něco vyšší pravděpodobnost početí způsobena tzv. „rebound fenomenem", což je určité vybuzení endokrinního systému při dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulaci) v následujícím menstruačním cyklu," připomíná doktor Mrázek.

Antikoncepce plodnost zvyšuje! 

U skupiny s antikoncepcí opravdu záleží na typu a složení antikoncepce. Kombinovaná hormonální antikoncepce se v asistované reprodukci užívá také k časování ovariální kontrolované stimulace před odběrem vajíček z vaječníku.

Tak lze naplánovat přibližný den odběru vajíček podle předem stanoveného plánu, a to buď z důvodů pouze organizačních, nebo k synchronizaci menstruačního cyklu dárkyně vajíček a cyklu příjemkyně v programu darovaných oocytů (ED).

Kdy dojde ke sterilizaci?

U depotní (injekční) antikoncepce je návrat k plodnosti je opožděn o měsíce (minimálně o 10 měsíců) až roky. Podle některých údajů až o několik let, což se v určitých případech může rovnat sterilizaci.

I když ani u této antikoncepce nebyl prokázán sterilizační efekt, není vhodná pro ženy, které si přejí rychlou obnovu plodnosti. "Doporučuji tento způsob hormonální kontracepce u žen aplikovat až po velmi důkladném zvážení. U žen od 35 let, které ještě uvažují o těhotenství, tento způsob vyloženě nedoporučuji. Od 36 do 40 let se šance na početí přirozenou cestou stejně jako po mimotělním oplození sníží o více než 50 % a během dalších 4 až 5 let se prakticky blíží k nule," upozorňuje doktor Mrázek z z ISCARE I.V.F a gynekologická ambulance GYNEM.

BOJÍTE SE ZBYTEČNĚ?

Je zcela jasně prokázáno, že hormonální antikoncepce nemá sterilizační účinek, to znamená, že u žen nesnižuje plodnost, možnost mít děti. Dokonce mnohé studie doložily vyšší počet početí u žen do jednoho roku po vysazení hormonální antikoncepce než u žen, které tuto metodu plánování mateřství nepoužívaly. Hormonální antikoncepce a nitroděložní systém nesnižují plodnost, naopak plodnost ženy chrání.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama