reklama

Osvoboďte se z dietního vězení! A hubněte s úsměvem...

Nechte si poradit, jak hubnout s radostí a v pohodě! Osvoboďte se z dietního vězení a zkuste to tentokrát trochu jinak.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rozhodla jste se držet dietu, abyste vypadala do plavek lépe? Počítáte kalorie, vážíte si každé jídlo a váš jídelníček se stal prioritou číslo jedna? Možná jste se stala "dietním otrokem" a ani o tom nevíte.

Přitom, cesta za štíhlejší postavou není o stresu ani bojovném úsilí. Hubnout lze naopak s radostí a v pohodě. Osvoboďte se tedy z dietního vězení a zkuste to tentokrát trochu jinak.

Přestaňte se snažit a bojovat

Mnoho mých klientek za mnou přichází s tím, že vlastně mají z diety depresi a cítí se jako v kleci. Snaží se vše dodržovat tak přesně, až se ve finále bojí jíst bez zvážení jídla a informace, kolik má daná potravina kalorií. Jejich urputná snaha je ale kontraproduktivní, vede k většímu stresu, který je naopak v hubnutí blokuje.

Prvním krokem k osvobození se z dietního vězení pro vás tedy bude přijmutí sama sebe. Přestaňte k hubnutí využívat negativní emoce jako je boj a snaha. Jsou to přece pořád negativní emoce, které vás budou udržovat v nepříjemné náladě. Prostě přijměte to, jaká jste a řekněte si, že se budete během této cesty hýčkat a pracovat na sobě s láskou. Zapomeňte na boj a urputnou snahu, ta vám rozhodně nepomůže.

Zjednodušujte a zjednodušujte

Na světě existuje stovky diet, ale jen 3% žen skutečně vydrží hubnutí a docílí své ideální váhy. V tom je nějaký háček, nemyslíte? Každá dieta doporučuje něco jiného, každý výživový poradce má jiný názor. A vy jste ve finále pod tak obrovským návalem informací zmatená, nevíte, co je vlastně správné. Existuje na to jednoduchá rada - používejte selský rozum a všechno si zjednodušujte.

Zapomeňte na počítání kalorií, vážení jídla a dodržování přesného časového rozvrhu vašeho jídla. Uvědomte si, jak funguje vaše tělo a právě jemu přizpůsobte váš jídelníček. Tak například, ráno tělo potřebuje energii na den - můžete si dát bohatou snídani i zdravý cukr, který tělo přes den spotřebuje. A naopak, před spánkem již tělo tolik energie nepotřebuje, je tedy zbytečné mu jídlo dodávat.

Spolehněte se na inteligenci vašeho těla

Přečetla jste si někde, že je dobré jíst pohanku, ale nechutná vám? Tak proč ji do těla dávat? Vaše tělo je inteligentní a přesně ví, co a kdy potřebuje. Akorát naše potřeby nevnímáme a rveme do sebe potraviny, které nám ve finále nedělají dobře. Zkuste se vzdát představ o tom, co by pro vás mělo být dobré, a naopak vnímejte potřeby vašeho těla.

Stejně tak toto pravidlo platí u množství jídla. Proč do sebe cpát velké množství jen proto, že to poradil známý výživový poradce? Jezte tak, abyste se cítila dobře. Vaše tělo vám dá vždy signál, kdy je syté. Já osobně jsem na sobě za ty roky vypozorovala, že se množství jídla většinou rovná velikosti mé dlaně.

Zaměřte pozornost na něco jiného

Stalo se ranní vážení vaším každodenním návykem? Máte tendenci na sebe každý den koukat do zrcadla a sledovat "špíčky", jestli už jsou menší? Takovým chováním však věnujete pozornost negativnímu, místo toho abyste se soustředila na pozitivní.

Zapamatujte si, že "energie následuje pozornost" a tak se přestaňte věnovat tomu, co je negativní. Tím totiž negace ještě umocníte. Naopak zaměřte pozornost na pozitivní emoce, radujte se například z toho, jak hezké máte určité partie anebo si v mysli každý den před spaním představujte sebe, jak vypadáte dobře.

A co říci závěrem?

Většina z nás bere hubnutí jako bojový úkol, který bude psychicky náročný a "musí jej vydržet". Vcházíme tak do diety s energií, která je negativní, bojovná a vyčerpávající. Zkuste to tentokrát udělat jinak a jediné, na co při hubnutí dbejte, jsou pozitivní emoce. Uvolněte se, užijte si tu jízdu plnou zdravého jídla a změny přístupu k sobě.

Přestaňte se snažit, berte vaše hubnutí jako dlouhodobou cestu za zdravím, radujte se i z malých pokroků a vnímejte své vlastní potřeby. Jste přece unikátní osobnost, která má vlastní inteligenci a dobře ví, co je pro ní dobré.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete být šťastná? Buďte trochu egoistka!

Dosáhněte konečně svého: Naučte se inteligentně hádat

Jak se zbavit strachu o děti, práci, rodinu? Čtěte!

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama