reklama

Osvěžovače vzduchu a aromasvíčky způsobují alergie

Slzí vám oči, pálí v nose, bolí hlava nebo se vám dělá vyrážka? Možná tak platíte za pohodu, kterou jste si doma dopřávali.  Některé svíčky nebo aromalampy způsobují vážné alergické reakce!  

Foto: Profimedia.cz

Slzí vám oči, pálí v nose, bolí hlava nebo se vám dělá vyrážka? Možná tak platíte za pohodu, kterou jste si doma dopřávali.

Domácí osvěžovače vzduchu a aromatické svíčky mohou navozovat příjemnou atmosféru, ale také být zdrojem široké škály nepříjemných alergických reakcí.

Z pohody bolí hlava

Proto dávejte dobrý pozor, co kupujete. Mnohé produkty obsahují škodlivé organické látky a karcinogeny. V každém případě se vždy podívejte na jejich složení.

Mějte přitom na paměti, že chemické látky, používané jako vůně, jsou nejčastěji alergii vyvolávají a průběžně se stávají původci alergických reakcí.  Tedy i když jste žádnými projevy alergie dosud netrpěli, tyto látky vám je mohou způsobit - a to v každém, i dávno dospělém věku.

Obliba domácích vůní, svíček či parfemovaných ubrousků za poslední desetiletí vzrostla a nabídka tohoto druhu je široká. Kdo by si proto pomyslel, že za bolest hlavy, dráždivý kašel, či dokonce problémy s pamětí může osvěžovač vzduchu?

Ropa ve vaší ložnici?

Studie dokumentují, že organické sloučeniny (volatile organic compound) mohou vyprovokovat záchvat již existující alergie nebo zhoršit astma. Není divu.

Organické sloučeniny, zahrnující různé druhy esterů, alkoholů, či dokonce formaldehydu a ropy, se běžně používají v průmyslové výrobě. Tam ovšem lidé vystaveni jejich působení používají příslušné ochranné pomůcky.

Kdo si ale před zapnutím zásuvkového deodorantu navlékne rukavice a dětem dá ochranné brýle? Přitom zrovna tyto typy vůně obsahují nejméně 20 zmiňovaných nebezpečných organických látek a další  z nich přesahuje hodnoty pro lidský organizmus bezpečné. Bohužel to platí i pro produkty, které jejich výrobci označují za přírodní.

Na jejich produkci to však vliv nemá, předpokládaný celosvětový prodej pro rok 2015 činí neuvěřitelných 8,3 miliardy dolarů.

Nevěřte všemu

Lékařská doporučení pro zdravý, svěží a příjemně vonící domov jsou jednoduchá a pravděpodobně ulehčí také peněžence. Pokud chcete, aby váš domov byl voňavý a příjemný, nechte tuto práci udělat matku přírodu.

Pokud zrovna není smog, prostě otevřete okna a nechte působit čerstvý vzduch. Jestliže opravdu potřebujete, aby vám doma voněly citróny či pomeranče, tak je klidně použijte, ovšem v původní přírodní podobě. Totéž platí i pro dalších oblíbených vůních - borovice, brusinky, višně atd. Ale nemusíte si rozprašovat doma chemikálie, které se používají při výrobě aut.

více na uLékaře

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama