reklama

Operace krátkozrakosti: Už se nemusíte bát injekcí

Nový druh operace krátkozrakosti se už obejde i bez obávaných injekcí do oka!

Foto: Isifa/Thinkstock

Krátkozrakost, při které paradoxně vidíme špatně do dálky, je nejčastější oční vada vůbec. A také její odstranění patří k nejčastějším očním operacím. Nová metoda je ještě dokonalejší!

Od doby, co se k těmto zákrokům používá laser, už se pacienti nemusí bát řezání skalpelem. Pro mnohé však stále zůstávala odstrašujícím faktorem představa injekcí do oka. Nový druh operace už se obejde i bez nich!

Šetrnější pro oko

"Zákrok se provádí ambulantně a k znecitlivění oka stačí pouze anesteziologické kapky, pacienti se tedy při operaci nemusejí bát ostrých nástrojů ani injekcí," vysvětluje MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Doporučujeme: Téma Oční vady

Právě on jako první v České republice provedl ve Zlíně první kombinovanou laserovou operaci krátkozrakosti. Tato metoda má hned několik výhod, jimiž se liší od svých předchůdkyň. Kromě šetrnějšího provedení je to:

  • zpevnění rohovky
  • zkrácení doby operace
  • prodloužení výsledků zákroku
  • minimalizuje narušení povrchu oka
  • zabraňuje problémům s nedostatkem slz, což je po operací krátkozrakosti  častá komplikace

Za pár minut hotovo

Běžně operace krátkozrakosti trvá 20 minut, u této metody s názvem ReLEx Smile zhruba polovinu této doby. Její hlavní výhoda je v tom, že 3D femtosekundový laser odstraní dioptrie pod povrchem rohovky.

"Laserem oddělenou tkáň potom chirurg vyjme miniaturním otvorem, čímž se změní zakřivení rohovky a koriguje se oční vada. To přináší především celkovou šetrnost zákroku a minimální narušení rohovky. Velmi nízké je díky miniaturnímu řezu také riziko infekce. Metoda však umožňuje korigovat pouze krátkozrakost, případně v kombinaci s astigmatismem," popsal MUDr. Stodůlka.

Operace zároveň zpevní rohovku

Zákrok má dvě části. Po samotné laserové operaci přichází zpevnění rohovky, které netrvá déle než tři minuty. Po provedení laserového zákroku se rohovka nasytí žlutým barvivem a poté je krátce ozářena ultrafialovým světlem. Vzniklé chemické vazby bez zhoršení průhlednosti rohovku zpevní, což přispívá k dlouhodobé stabilitě výsledku operace. Zpevnění rohovky je rychlé a bezbolestné, stejně jako korekce krátkozrakosti.

Další z  výhod je to, že se při operaci používá jediný laser, tím se opět zkracuje délka celé operace. "Kombinace laserové operace ReLEx Smile s vytvrzením rohovky přináší šetrnost a stabilitu kvalitního vidění po operaci." vysvětlil Pavel Stodůlka.

Zraková rehabilitace trvá zpravidla jen několik hodin, velmi rychlý a bezbolestný průběh hojení umožňuje návrat k běžným aktivitám už druhý den po operaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zrak se zhorší i od páteře, varuje oční lékařka

Lenost není hřích. Válejte se a nedělejte nic

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama