reklama

Rudé uši a spousta dalších důkazů, že se neumíme opalovat

Až budete balit kufr na dovolenou, přihoďte do něj ještě dva opalovací krémy navíc. A spotřebujte je všechny.

Foto: Thinkstock

Nadměrné slunění škodí. To je prostě fakt. Přesto se však slastného vyhřívání v teplých paprscích nechceme vzdát. A tak jedinou cestou je dobrá ochrana. 

Nadměrné vystavení slunečnímu záření je zákeřné v tom, že problémy nemusí vzniknout okamžitě, ale až s postupem let. Zopakujme si je pro jistotu znovu. 

Každý rok "něco"

  • Zaprvé: Nadměrné opalování může způsobit zarudnutí a spálení kůže.
  • Zadruhé pak také způsobuje předčasné stárnutí kůže (až 80 procent známek stárnutí pleti je výsledkem opalování před 18. rokem věku).
  • Zatřetí tak vzniká nerovnoměrné zabarvení pokožky, pihy, znaménka  a pigmentové skvrny.
  • Začtvrté nakonec nadměrné opalování může vést i k rakovině kůže.

"Já osobně jsem pro používání vysokých faktorů. Nebála bych se říci, že na běžné aktivity ve městě se hodí krém s ochranným faktorem 30+. Při dlouhém běhu na přímém slunci pak klidně faktor s číslem 50. Záleží také na typu kůže a schopnosti pokožky se opalovat," říká dermatoložka Petra Samková z Petra Clinic.

Před sluncem neutečete

Právě sportovci na ochranu před sluncem často zapomínají. Přitom třeba zrovna běžci se pohybují často na přímém slunci. Na trhu existují opalovací krémy přímo pro sportovce – nejčastěji s označením sport. Chrání pokožku před spálením, ale také zároveň reagují na pot. Díky složení tak neztrácí krém na účinnosti ani při aktivním pohybu. Pokud se ale budete delší dobu vystavovat na slunci a potit se, je nutné se jednou za čas znovu namazat.

Totéž platí i po koupání, dokonce i když použijete voděodolný opalovací krém.  Krycí štít vytváří pouhých 40 až 80 minut po koupání, pak je třeba ho znovu aplikovat. Jacquie Carter, beauty expertka společnosti Herbalife, radí mít krém vždy po ruce na viditelném místě a nastavit si do telefonu připomínku na každé dvě hodiny. 

Chránit se mají i ty části těla, u kterých si to obvykle ani neuvědomujeme: uši, pěšinka ve vlasech či pleš u pánů, nárty nohou a kůže u lemů oblečení. Potvrdí každý, kdo zažil doruda spálené boltce (ani spát jsem nemohla!).

Na čem nezáleží?

Na účinky slunce to nepomůže. Nezáleží na tom, jak tmavá je vaše pleť. Paprsky slunce na ni mají stejně nebezpečný účinek jako na tu světlou. Pokud kůži nechráníte krémem s SPF, pronikají sluneční paprsky do hlubších vrstev, způsobují její stárnutí, pigmentové skvrny a zvyšují nebezpečí karcinomu kůže. 

Nespoléhejte na make-up s faktorem. Bohužel nestačí. Kromě nerovnoměrné aplikace na pokožku je problémem i nízký ochranný faktor a slabá vrstva, Používejte tedy ještě před nanesením krycího make-upu krém nebo mléko s ochranným faktorem alespoň 30.

Používáte-li je denně i během roku, pak určitě nemáte doma žádný zbytek z loňska. Pokud se ale ve vaší domácnosti najde, obvykle už ztratil své účinné složky a je prakticky bezcenný. Proto ho vyhoďte a rozhodně nepoužívejte. 

Půjčujete si od dětí? 

Asi všichni víme, že dětská pleť je citlivější. "Můžete si všimnout, že děti se rodí téměř bez pih a znamének. Na místech slunci vystavených se tak znaménka zmnožují a jejich souvislost s výskytem rakoviny je známá," tvrdí odbornice.

U malých dětí je potřeba používat opalovací prostředky určené právě pro jejich pokožku. Nemyslete si ale, že dětské krémy jsou účinnější. Jakmile opalovací krém obsahuje stejné ochranné číslo, má také stejnou ochrannou vlastnost. Jediný rozdíl spočívá ve složení krému, ty dětské jsou jen šetrnější.

Rozumíte nápisům?

Rozumíte nápisům?

Sun Protection Factor (SPF) znamená totéž, co ochranný faktor (OF) nebo UV faktor. Udává, nakolik je přípravek schopen zachytit a pohltit UV záření při nanesení přípravku na kůži ve vrstvě s tloušťkou 2 mg/cm2. Toto pohlcení se děje pomocí UV filtrů (chemických, fyzikálních nebo hybridních). 

  • SPF je násobkem doby, po kterou lze vystavovat kůži slunečnímu záření, aniž by se spálila
  • SPF 30 odfiltruje přibližně 96,7 procent UV záření
  • SPF 50 blokuje 98 procent UV záření

Čím vyšší je SPF, tím vyšší je ochrana před UVA a UVB zářením. (UVB způsobuje hnědnutí kůže, zarudnutí, viditelné spálení, zatímco UVA stárnutí pokožky, tvorbu vrásek, stařeckých skvrn).

UVA uvedené v kroužku znamená, že ochrana před UVA dosahuje nejméně třetinu výše uvedené UVB ochrany.

Čím víc, tím líp

Vysoký ochranný faktor má další výhodu: Umožní nabírat barvu postupně, a tím pádem i bez olupování. S tím souhlasí i dermatolog Miloš Kravciv z Lékařkého domu na Praze 7: "Ochranný faktor je dobré volit také podle vašeho fototypu. Záleží také na míře slunečního záření, kterému se budeme vystavovat. Ve vyšších polohách, a to známe i ze zimního lyžování, je míra slunečního záření vyšší než v nížinách. Stejně tak sluneční paprsky zesiluje přítomnost vody, která je ještě odráží – to platí u moře, na koupališti a stejně tak u bazénu doma."

Na obličej se pak hodí přípravek speciálně určený pro tuto partii, podle typu pleti pak zvláčňující, nebo matující. Měl by vždy mít faktor 30 až 50, nebo takový, který průnik slunečních paprsků úplně blokuje.

Rty potřebují svou ochranu také, naštěstí je v drogeriích a lékárnách spousta pomád a balzámů na rty, které poskytují ochranu proti UV záření. Mazat si pusu opalovacím krémem není ideální už kvůli tomu, že tyto krémy nejsou vhodné k požití a nemají vhodnou konzistenci ani příjemnou chuť. Ale i u opalovacích krémů jednoznačně platí "lepší něco než nic". Kvůli ochraně vašeho zdraví.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama