reklama

ON-LINE: Alergie nikdy nespí

V dnešní době se bohužel dá opravdu říct, že od alergie si nikdy neoddechneme. Řada potenciálních pacientů si ovšem vůbec nepřipouští, že by jejich příznaky mohly být výsledkem alergické reakce.

"Nejdůležitější předsezónní léčba by měla začít nejdříve u alergologa, neboť alergie je onemocnění, které, pokud není léčeno, prograduje - stále se zhoršuje - a může vést k velmi výraznému zhoršení kvality života," připomíná alergoložka Eva Vernerová.

Doktorka Vernerová bude hostem naší redakce zítra, tj. ve čtvrtek 19.6. od 14.30 hodin. Otázky jí můžete pokládat již dnes od 15 hodin dole pod článkem. MUDr. Eva Vernerová je vedoucí alergologické ambulance Ústavu imunologie 2. Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Motol.

Z malých příčin velké následky

Vystavují se tak velkému nebezpečí, protože opožděná diagnóza a léčebně nepodchycené alergické onemocnění může přerůst v chronický alergický zánět a astma. Bývá tomu tak stále častěji.

Důležité je si uvědomit, že alergie vás může potkat v jakémkoli věku a že v úplném bezpečí vlastně nejste nikdy. Zvláště pozorní byste měli být, pokud jsou alergiky vaši rodiče, protože pravděpodobnost výskytu alergií u dětí alergiků je vysoká. Pokud alergici jste, myslete zase na své děti a pozorujte, zdali se u nich neobjevují příznaky.

Diagnostikovaní alergici u sebe mají neustále mít některé z moderních antihistaminik třetí generace, které jim předepsal jejich lékař, aby tak celoročně preventivně čelili alergickému zánětu ve svém těle.

Předejděte problémům

Ostatní by neměli váhat a do své lékárničky pořídit nějaký volně prodejný lék v malém balení (např. Zyrtec 7 tablet). Toto originální antihistaminikum je běžně dostupné ve všech lékárnách bez lékařského předpisu za rozumnou cenu.

V péči o alergika je nutné nejen odstranit aktuální obtíže, ale zejména zavést dlouhodobou komplexní péči s důrazem na prevenci. Veškerá opatření je nutno zahájit pokud možno co nejdříve, již před vznikem obtíží, a dodržovat preventivní i léčebný režim trvale.

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobrý den, jsem alergička (hlavně stromy, časné jaro)a v tuto dobu se mi stává, že reaguji např.i na různé konzervanty. Mohu mít alergickou reakci i na partnerovo sparma? Po styku někdy cítím hodně nepříjemné pálení. Jinak jsem zdravotně v pořádku. Děkuji
Autor: aja | 18.6.2008 15:06

MUDr. Eva Vernerová: Ani tento typ alergie nemohu vyloučit, možné to je.

Otázka: Dobry den, zatim jsem neabsolvovala zadne vysetreni, ale v posledni dobe pozoruji, ze dostavam rymu v prostredi (napr. mhd, restaurace)kde je nekdo navoneny parfemem. Muze to byt alergie na nejake esence v parfemech? Co delat v pripade, ze takovou rymu dostanu? vzit si nejaky lek tlumici alergicke projevy? Predem dekuji za odpoved.
Autor: ivca | 18.6.2008 17:01

MUDr. Eva Vernerová: U Vás zřejmě nejde o klasickou alergii, ale o přecitlivělost na nespecifické podněty. Tento typ reaktivity bývá celoroční a závisí do určité míry na intenzitě a délce působení podnětu. Léky, tlumící alergii částečně pomáhají, konzultaci lékaře však doporučuji.

Otázka: Přeji příjemný den, mám 20 let a od malička alergii 2-3 stupně hlavně na kočky, prach a trávy. Jakmile začnu sekat zahradu sekačkou za pár okamžiků se mi prudce zhorší dýchání nosem, začnu mít rýmu a "pčikat", otečou mi oči, začnou hrozně svědit a špatně vidím. Vše se uklidní až když vlezu zpět domů. Můžete mi prosím, říct jestli je to léčitelné nebo se prostě těmto místum a situacím mám vyhýbat? Děkuji moc
Autor: Jan Frank | 18.6.2008 17:06

MUDr. Eva Vernerová: Léčitelné to je, ale přesto se těmto místům budete muset vyhýbat. Léčba zajistí to, že se alergie nezhorší, nerozvine se astma a potíže budou mírnější.

Otázka: Dobrý den, v posledních několika letech se u mne projevila alergie na léky Paralen Extra, Ibalgin, Ibuprofen. Bohužel jsem se od své alergoložky nedozvěděla, jak nahradit tyto léky. V případě onemocnení používám pouze penicilin nebo obyčejný paralen. Mohla byste mi poradit? Děkuji, Pavla
Autor: Pavla | 18.6.2008 17:21

MUDr. Eva Vernerová: Tzv.léková alergie je složitá a stručná odpověď je problematická. Doporučuji paralen, Aulin - to jsou též léky používané na snížení teploty a zánětu a nejsou ze sk. antibiotik. Alergie na ně nebývá součástí alergie na Ibalgin a jemu příbuzné léky.

Otázka: Dobrý den,já mám alergií na pily,prach,plístně,seno i mi vadí aromatické a sylné vůně apod. Tak přez jaro a léto mívám chronicky ucpaný nos,že vůbec nemám čich a pak z toho mám i hrozdnou rýmu že každou chvíly dost hustě smrkám.Tak bych se chtěla z Vámi poradit jak se toho mám zbavit nebo co bych mi mohlo pomoct.Na to užívám yxal,olint a nasofan. Mívám i slzení očí ale z tím jsem se poradila abych nemusela brát kapky do očí,tak na to užívám specialní vytamíny na citlivé oči. Taky mám astma. předem moc děkuji. Byla bych moc ráda kdyby to mohlo být možné mi odpověd poslat emailem - Moc děkuji
Autor: Petule | 18.6.2008 18:00

MUDr. Eva Vernerová: Na tento typ alergie neexistuje léčba on line, Vy budete skutečně muset navštívit alergologa a existuje velmi efektivní léčba.

Otázka: Dobrý den, jsem alergik na jarní trávy, pyl, částečně prach. Léčba na alergologii mi v podstatě nezabírá. Je možná např nějaká alternativní léčba, bylinky...? Je možné, že alergie samovolně zmizí? Děkuji za odpověď.
Autor: Honza | 18.6.2008 18:04

MUDr. Eva Vernerová: Možné je všechno, ale léčba alergie by měla být komplexní a její součástí je i životní styl, případně mohou pomoci i bylinky a jiné alternativní způsoby léčby. Vyloučit nelze ani spontánní vymizení, bohužel ani progresi ve velmi těžkou formu. Já sama bych zkusila alergologii vyměnit za jinou a léčby se aktivně účastnit. Lékař neumí čarovat a Vy mu musíte pomoci!

Otázka: Dobry den, uz me tri tydny trapi ryma,skrabani v krku,kycham a hleny vykaslavam.Koupila jsem si zirtex bylo my lepe.Ale hleny a rymu mam porad.Mam jit k lekari????Diky Aja
Autor: aja30 | 18.6.2008 18:07

MUDr. Eva Vernerová: Rozhodně.

Otázka: Dobry den, minuly rok mi byla diagnostikovana vysoka spontanni proliferace. Chtela bych se zeptat, co to vlastne znamena, dekuji za odpoved.
Autor: Nika | 18.6.2008 18:09

MUDr. Eva Vernerová: Zřejmě jste si všimla jen části laboratorního výsledku. Záleží na tom proč proběhlo vyšetření, jaká spontánní proliferace byla diagnostikována a za jak dlouho byla plánována kontrola... Na tento "výsek" nejsem schpna odpovědět.

Otázka: Dobrý den, můj problém jsou potravinové alergie, které se projevují v podobě atopického ekzému (ten mám od narození). Od loňského léta jsem měla vážnější celoplošné recidivy, ale alergoložka mi odmítla udělat testy na potraviny, jelikož prý je v mém věku málo pravděpodobné, že bych byla alergická na jídlo (je mi 21). Nicméně nedávný test prokázal, že mám četné potravinové alergie. Můj problém však je to, že díky neustálému podráždění a zeslabení kůže jsem byla celou zimu permanentně podchlazená (kůže nedržela teplo), vyčerpaná a ve velice špatném psychickém stavu, což mě přivedlo k psychiatrovi, na psychoterapie a psychoterapeutickou skupinu na léčbu poruch příjmu potraviny, neboť jsem se přejídala (ale především kvůli podchlazení a neustálému vyčerpání, jelikož jídlo = teplo). Vyrážky se pravidelně zhoršují uprostřed menstruačního cyklu, momentálně jsou největší ložiska na obličeji a krku, a kolem kloubů. Mám tendence se kvůli tomu sociálně izolovat, aby se mě nikdo pořád neptal, co to mám na kůži. Používám Zodac, tři druhy mastného krému Excipial a Elocom na zanícená místa, ale málokdy je moje kůže vyhlazená a čistá. Vzhledem k tomu, že potravinové alergie jsou záležitostí zažívacího traktu, uvažovala jsem o výplachu střev, ale je to sázka do loterie a navíc se mi do toho nechce investovat tolik peněz. Co byste mi prosím doporučila? Existují ještě nějaké podrobnější testy, které by třeba ukázaly, jestli nemám alergii na nějaké chemické přísady v jídle? Piju denně čistící čaj a někdy (velice zřídka a opatrně) pomůže i projímadlo. Začínám mít obavy, že se toho už nikdy nezbavím...
Autor: Linda | 18.6.2008 18:15

MUDr. Eva Vernerová: Z Vašeho popisu mám pocit, že chcete zjišťovat na co všechno jste alergická, hledat další alergeny, ale nechcete se léčit. Staří léčitelé říkali, že kůže mluví. Znamená to, že je odrazem psychických i somatických procesů a její poruchy je nutné léčit komplexně. Potravinová alergie je skutečně problémem, každá potravina se rozpadá na stovky malých součástí a vyšetřit alergii na ně stojí asi tolik, jako mercedes v metalíze. To byste zřejmě investovat mechtěla a neznám žádnou pojišťovnu na světě, která by to hradila. Vy byste měla začít dietou, která je tzv. rozumná. Sestavit jídelníček z potravin, které Vás nedráždí, hodně pít - bylinkové čaje, vodu...nevěřte na zázračné čistící prostředky- i na ty můžete být alergická. Jinak je střevo důležitým orgánem imunity a racionální strava imunitu ovlivní velmi intenzivně.

Otázka: Dobrý den, nebýval jsem alergik ale pravděpodobně mě to v poslednich třech letech postihlo - a letos docela dost neustále kýchal a mel rýmu (cca 3tydny zpet). ted uz je to lepší. Rad bych se poradil jak proti tomu bojovat. nejsem příznivcem požívání léku apod. Je nějaká alternativní léčba - medicina ? bylinky? děkuji za odpověd:)
Autor: Lentinen | 18.6.2008 18:25

MUDr. Eva Vernerová: Ano, je. Ale není vhodná do současného životního stylu. Pokud se rozhodnete pro alternativní léčbu, musíte tomu přizpůsobit i styl života. Věřte, že to není jednoduché a zabere to spoustu času.

Otázka: Dobrý den.Jsem alergička již dost dlouho, dá se říct, že od dětství. Některý rok je to lepší, některý horší. Bohužel letos opravdu trpím ale zjistila jsem, že jsem těhotná.Moje dr. mi řekla ať si koupím sprej Livostin, jinak raději nemám užívat nic. Ale ten sprej mi opravdu nezabírá, takže většinu času trávím zavřená raději doma, jinak kýchám a špatně se mi dýchá. Jsem v 11 týdnu, proto se chci zeptat zda byste mi mohla ještě doporučit něco jiného. Nejhorší je teď období sena a travin. bude mi to trvat ještě tak měsíc, pak to bude přecházet.Moc děkuji za radu. Mějte se hezky
Autor: geralda | 18.6.2008 18:46

MUDr. Eva Vernerová: Velmi silné projevy alergie znamenají pro plod asi stejné riziko, jako léčba. Ani v těhotenství se nemusíte obávat použití Zyrtecu a některých účinnějších sprejů.

Otázka: Dobrý den, jsem alergik a zajímalo by mne, zda existuje nějaká domácí léčba, která by mne příznaků alergie, příp. alergie samotné zbavila. Kdysi dávno jsem chodil jednou týdně na injekce (bohužel si nevzpomenu jak se jmenovaly), které jsem mohl také ve formě kapek užívat doma. Tuto léčbu jsem však vzhledem k tehdejším okolnostem byl nucen přerušit. Alergie mne trápí každý rok a byl bych vděčný za něco, co by opravdu pomohlo. Děkuji.
Autor: Jan | 18.6.2008 19:25

MUDr. Eva Vernerová: Léčba existuje a překvapuje mne, že o ní víte tak málo. Docházel jste zřejmě na vakcíny, existují ve formě injekcí i kapek, každá forma má své výhody i nevýhody, ale pomáhá.

Otázka: Dobrý den, po porodu(před 3 lety) se mi objevil na nohou atopický ekzém. V zimním období jsou projevy mírnější než v létě, ale úplného vymizení problému jsem zatím nedosáhla. Může toto souviset i s nějakým konkrétním druhem alergie (potraviny, léky). Jsem alergická jen na pelyněk a ambrózii. Ekzém léčím pouze lokálně mastí Belogent, endiaron, zinkový olej - podle závažnosti problému.Je možné, že by ekzém měl i nějakou vnitřní příčinu? Existuje nějaké vyšetření? Tento problém mě v teplých měsících opravdu omezuje a samozřejmě je to i "kosmetický problém". Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Autor: petra | 18.6.2008 19:32

MUDr. Eva Vernerová: Ano, vyšetření existuje, ale neléčí. Součástí léčby by měly být i obklady, koupele, sluníčko, přímořská léčba, doplňky stravy, používání jen bavlněného oblečení...Základní imunologické vyšetření ale rozhodně doporučuji.

Otázka: Dobrý den, od mala mám alergii na seno, trávu, chodila jsem dříve na injkece, v dospělosti jsem brala kapky,nyní neužívám klasické léky, spíš homeopatika /coryzalia...atd/trápí mě ale rýmna kterou mám po celý rok,bez kapesníku neudělám nikam ani krok,zkoušela jsem již nějaké kapky do nosu ale nepomáhají.Přijde mi že jsem alergická i na prach, poslední dobou možná i na kočku,ale když jsem byla na testech před pár lety, tak mi prach i chlupy zvířecí vyloučily, že mám jen sennou rýmu.Nejvíc mě trápí ta rýma,co s tím?
Autor: Milka | 18.6.2008 20:11

MUDr. Eva Vernerová: I u léčených alergiků na travinový pyl je velice častá alergie na kočku, na součásti prachu a další látky. Laboratorně ani testačně ji nelze vyloučit s úplnou jistotou. Asi zkuste pomoc v ordinaci odborníka specializovaného na ORL problematiku. Sama bych začala nasazením nasálních kortikoidů.

Otázka: dobrý den, u mě se alergická reakce vyskytuje vždy na konci května a trvá tam měsíc. projevuje se jen rýmou a tečením slz o očí. nikdy jsem na vyšetření nebyl, dá se toto nějak léčit, a určit na co jsem alergický?
Autor: nufik | 18.6.2008 20:19

MUDr. Eva Vernerová: Ano, ale musíte na to vyšetření dojít.

Otázka: Jsem v 30tém týdnu těhotenství.Mám už asi měsíc v kuse rýmu a věčně ucpaný nos.Nikdy jsem nebyla na nic alergická.Je možné,že by se mi alergie projevila jen teď v těhotenství a pak třeba zase zmizí??Děkuji
Autor: Misha | 18.6.2008 20:22

MUDr. Eva Vernerová: Ano, možné to je, ale většinou je rýma v těhotenství hormonálního původu a vymizí s určitostí. Pokud je alergická, je její vymizení možné, ale méně "jisté"

Otázka: Dobrý večer,chtěla bych se zeptat,je možné že moje dcera je na něco alergická,už asi 3týdny pořád posmrkává,ale rýma jí neteče.Taky se chci zeptat jestli to nemůže mít souvislost s bezinkovým domácím sirupem.Díky za odpověď Zdenka
Autor: Zdenulka | 18.6.2008 20:33

MUDr. Eva Vernerová: Nelze to vyloučit ani potvrdit.

Otázka: Dobrý den, od 3 let trpím silnou pylovou alergií, nyní jsem v 13 týdnu těhotenství a moje alergoložka mi řekla, že nemůžu brát vůbec žádné léky. Dřív jsem brala Aerius a byla jsem v pohodě. Teď nemůžu téměř vycházet ven, celé dny ležím doma s hadrem na hlavě. Je něco, co bych mohla v těhotenství? Děkuji
Autor: Ivona | 18.6.2008 20:48

MUDr. Eva Vernerová: Ano, je. Obraťte se na jinou alergologii. Touto formou mohu napsat jen to, že ve 13.týdnu již určitě můžete užívat Zyrtec a Cromohexal do nosu i očí, také homeopatika - ale léčba v těhotenství by měla být vedena lékařem. Třeba by Vám alergologa doporučil Váš gynekolog??

Otázka: Dobrý den, asi ve 14 letech se u mne začala projevovat alergie. Po návštěvě na alergologii moje pylová alergie (díky předepsaným lékům) ustoupila. Ale letos přišla v nebývalé síle. Nejhůř snáším černý bez, který roste všude v mém okolí (žiju na vesnici), už několikrát se mi stalo, že jsem nemohla dýchat,vždy to bylo v kombinaci s fyzickou námahou, například při jízdě na kole...problém mi nedělal ani tak nádech jako spíš výdech. Může se jednat o astma?
Autor: Makyna | 18.6.2008 21:00

MUDr. Eva Vernerová: Bohužel se o něj téměř s jistotou jedná, ale léčba není problémem, jen by měla začít včas.

Otázka: Zdravim, už nějakou dobu, kdykoliv se zapotim, mi po celém těle naběhne vyrážka podobná kopřivce a chtěl jsem se zeptat, jestli by se mohlo jednat o alergii. Děkuji za odpověd
Autor: David | 18.6.2008 21:01

MUDr. Eva Vernerová: Není to zřejmě alergie na jednu látku, ale tzv. cholinergní kopřivka. Alergolog i dermatolog Vám alespoň částečně pomůže.

Otázka: Jaký máte názor na nové homeopatické tablety na alergii vyvinuté ještě panem Jančou a jak kombinovat léky proti alergii s léky na astma, konkrétně Simbcordem?
Autor: hanca | 18.6.2008 21:04

MUDr. Eva Vernerová: V tomto směru nejsem odborník. Symbicort je vynikající lék na astma a homeopatika s ním užívat můžete.

Otázka: dobrý den,prosím o pomoc,už 11 let si musím stříkat do nosu,začala jsem Nasivinem cca3 roky a ted mám Olynth,pokud si nestříknu brutálně se mi ucpe nos a nemůžu dýchat,je to strašný a nevím co s tím,přišlo to po porodu,před 7lety jsem byla na alergologii ale bohužel mi tam nepomohli,obvodní lékařka na to nereaguje,děkuji
Autor: Hanka | 18.6.2008 21:22

MUDr. Eva Vernerová: Vy jste to s těmi lokálními prostředky trošku přehnala. Po tak dlouhé době dojde k přestavbě nosní sliznice a léčba je složitější. Zkuste léčbu na ORL oddělení.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko od dětství mám alergii na trávy, seno, pyly kvetoucích stromů. Už několik let však pozoruji, že mi dělají potíže i různé ovoce a zelenina v syrovém stavu. Jablka, třešně, mrkev, vlašské ořechy, což mi docela vadí. Je možné se toho zbavit nebo bude spíš hůř ? Užívám Claritine. Na pyly mi vcelku pomáhá, na uvedené potraviny ne. Děkuji za odpověď.
Autor: Martin | 18.6.2008 21:32

MUDr. Eva Vernerová: Jde o klasickou zkříženou alergii. Pyl a některé ořechy a ovoce mají pár stejných molekul a alergie na každou z nich se může projevit i reakcí na tu, obsaženou jinde.Vakcíny, kterými léčíme pylovou alergii pomáhají trošku i na ty zkřížené reakce, ale stejně jako Claritine - méně.

Otázka: Dobrý den, jsem ekzematik,alergik-senná rýma, již 15 let beru claritine, jediný účinek je ten, že mě celou utlumují, jinak vůbec nepomáhají. O ostatních lécích vím, že tlumí a claritin by neměl.Neberu nic, ale pořád mám ucpaný noc, hlavně v noci, nemůžu se nadechnout.Slyšela jsem o injekcích, jsou ještě nějaké jiné než ty které mají kortikosteroidy?těm by jsem se chtěla vyhnout.děkuji IVa
Autor: Iva | 18.6.2008 21:52

MUDr. Eva Vernerová: Claritine není jediným lékem na alergii a sedativní (tlumivý) účinek má i alergie samotná.Zkusit jde spoustu dalších léků, z injekcí bez kortikoidů vaKCÍNY, ale ty nezaberou hned

Otázka: Dobry den, jsem polyvalentni alergik na ruzne pyly trav,stromu,kvetin.V pylove sezone beru Xyzal, ktery docela zabira.Mam taky astma.Krome pylu mam ale take alergie na nektere potraviny, jejichz spektrum stale narusta,hl.ovoce a zelenina.Tato alergie na potraviny se projevuje svedenim v ustech,svedenim oci a trnutim rtu. Zjistila jsem,ze pokud takovou potravinu zajim ci zapiju necim jinym, tyto projevy se nedostavi. Zrejme "splachnutim" alergenu z dut. ustni. Proto se chci zeptat zda mi tyhle potraviny, i kdyz se subjektivne citim normalne, mohou nejak uskodit v nektere z dalsich casti GIT. Moc dekuji za odpoved
Autor: Martina | 18.6.2008 22:30

MUDr. Eva Vernerová: Obvykle se doporučuje tyto potraviny raději vyloučit, ale trávením se jejich struktura mění a proto jich většina v dalších oddílech zažívacího traktu neublíží.

Otázka: Přeji dobrý den.Už od od 3 let trpím atopickým ekzémem,k tomu se v 7 letech přidala pylová alergie.V pubertě se problémy utlumily aby kolem 23 roku uhodily znovu a to v nesrovnatelně silnější míře.Přidalo se lehké astma,alergie na jablka,nemohu je ani loupat.Také na čerstvý česnek,ořechy.Prodělala jsem testy na čistící prostředky,pyly,trávy,zvířecí srst.Tyto problémy jsem udržela na uzdě běžnými dostupnými léky.Ale trápí mě atopický ekzém,po porodu se značně zhoršil.V obličeji,zápěstích a ohybech rukou mám mokvající příšerně svědící ložiska,která pak vyschnou a popraskají.Hojí se jen po mastech s kortikoidy.Z tohoto důvodu na tom nejsem dobře s psychikou.Existuje souvislost s potravinovou elergií?Můžu žádat o testy?Jaký preparát bez kortikoidů mám používat.Pomůžou mi koupele s mořskou solí,nebo homeopatika?Moc vám děkuji za odpověď
Autor: Zuza | 18.6.2008 22:30

MUDr. Eva Vernerová: Nevím čím začít. Souvislost s potravinovou alergií se uplatnit jistě může, ale není to pravidlem. testy v této problematice nejsou rozhodně spolehlivé. Léčba by měla být vedena jak dermatologem, tak alergologem. Bude dlouhá a náročná, ale kortikoidů se nemusíte bát. Jejich užití nesmí být dlouhodobé, ale krátce podávané jsou někdy nezbytné. Opatrnost je třeba na velikých plochách a na obličeji.

Otázka: Dobry vecer pani doktorko, mam syna je mu 12, od 10let ma astma, nyni na konci kvetna se pridalo paleni , svrbeni a slzeni oci a porad kycha. Na astma bere Symbicort a Singulair5, do oci ma kapky a do nosu spray, alergii pri testech kapek na ruce prokazanou nemel, v srpnu ma jit na odbery krve. Chci se zeptat, jestli muze bylinne caje , kdyz je nachlazeny a co muzeme jeste podniknout pro to , aby mu neslzely oci a nekychal. Dekuji za odpoved Renata
Autor: Renca | 18.6.2008 22:56

MUDr. Eva Vernerová: Bylinných čAJŮ se nebojte, jen med někdy těmto dětem vadí. Léčbu máte podle mého úsudku zahájenu velice dobře a u dětí jsou pro ověření alergie opravdu lepší testy z krve.

Otázka: Dobrý den, asi měsíc mám problémy s kýcháním, vodnatou rýmou, občas i ucpaným nosem. Oči mě venku trochu svědí, cítím větší únavu. Ty obtíže přicházejí vícekrát za den, spíš v jakýchsi vlnách. často ráno, po probuzení. Hodně slabou rýmu (hlen) mám po celý rok, ale teď je situace horší. Zkusil jsem brát 8 dnů zodac, potíže se zmírnily hlavně ze začátku. Můžu navštívit alergologa i bez doporučení praktického lékaře? Příp. jít spíš na ORL? Děkuji
Autor: Jiří | 18.6.2008 23:22

MUDr. Eva Vernerová: Bohužel nemůžete. O alergii jde, alergologa potřebujete, ale posoudit to nemůže "odborník na internetu", musíte to vzít"přes" praktického lékaře. Z odborností je u Vás na místě alergolog.

Otázka: Dobrý den, je možné získat od pojišťovny příspěvky na jídlo nebo zdrav. kosmetiku, pokud jsem těžký alergik s mnohočetnými potravinovými alergiemi a nemohu používat jiné prostředky než zdravotní kosmetiku? Přijde mi nespravedlivé, že právě tento druh výrobků je na trhu často nejdražší, ale lidé s alergiemi si svoje alergie nevymysleli.
Autor: Marlene | 19.6.2008 07:44

MUDr. Eva Vernerová: Bohužel nelze.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, jsem alergik na jarní stromy. Alergii mám asi 4 roky (od 30 let). Beru Xyzal, oční kapky Opatanol a pohotovostní sprej Ventolin. 3. rokem užívám imunoterapii v kapkách. Alegii mám nejsilnější od února do konce května. V současné době jsem bez problémů a léky nemám potřebu užívat, pouze někdy musím použít sprej ventolin. Na jaře mám problémy se cvičením v uzavřené tělocvičně, kde se nevětrá, pouze je tam klimatizace. Jakmile cvičíme v leže na koberci, začnu kašlat a přechází to k dušení. Musím použít Ventolin a tělocvičnu opustit. V zimních měsících tyto problémy nemám. Může to souviset s alergií? Děkuji za odpověď.
Autor: Medvídek | 19.6.2008 07:52

MUDr. Eva Vernerová: Ano, může. Může to být následek zvýšené reaktivity průdušek, která je u alergiků obvyklá. Zkuste použít Ventolin již před zátěží nebo před expozicí prachu, případně klimatizaci

Otázka: Vážená paní doktorko, nikdy jsem s alergií neměl problémy. Ale v 25ti letech jsem poprvé na jaře měl "chronickou rýmu". Loni už to bylo přes jako docela hodně nepříjemné, a letos mám od prvních hezkých dnů rýmu, neustále pčikám, apod. Když začnu sekat trávu, slzí mi oči apod. Nerad užívám pravidelně léky, ale když už to "nejde" tak používám Zyrtec. Mohla by jste mi prosím dát radu, jak postupovat dále? Alergie je pro mě nepříjemná novinka... Děkuji.
Autor: Jan Majer | 19.6.2008 09:19

MUDr. Eva Vernerová: Pokud nerad užíváte léky, zkuste to s vakcínami. Jsou jedinou příčinnou léčbou alergie a fungují!

Otázka: Dobrý den, již 3 roky mám vždy od května do července alergické projevy - kýchání, rýma, pálení očí. Loni mi byla zjištěna alergie na trávy (nejméně) a roztoče(středně). Bohužel k návštěvě alergologa mě donutila 2měsíce trvající angina, ke které se přidala velmi nepříjemná mykóza. Je mi 19 let a letos se opět ozývají první příznaky(bydlím na vesnici-tedy hlavně tráva). Mám strach, aby se nic z toho čím jsem si prošla neopakovalo. Bohužel mi paní doktorka předepsala pouze 3.letou léčbu na roztoče, na trávy nic. Nevím co mám dělat. V noci nemohu spát kvůli rýmě. Od narození navíc trpím atopickým exémem, který je nejhorší na jaře a na podzim v podobě mokvající kůže v okolí úst a očí. Dá se atopický exém úplně vylléčit? Je možné, že se mi alergie na trávy bez léčby budde zhoršovat? Děkuji
Autor: Ivana | 19.6.2008 11:48

MUDr. Eva Vernerová: Alergie je chronické onemocnění, ale např. antihistaminika neřeší jen alergii na roztoče, pomohou i při alergii na trávu. Jakmile Vám rýma začne, nasaďte si antihistaminika, nosní sprej, oční kapky, pitné kůry, pokud se Vám hůř dýchá, sdělte to lékaři. Tato problematika se nedá vyřešit po internetu. Atopický ekzém lze hodně ovlivnit, ale s občasnými výsevy při oslabení asi počítat musíte.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama