reklama

Řešením může být daň z cukru. Počet obézních dosáhl v Evropě alarmujících čísel

Vysoká tělesná hmotnost podle zprávy Světové zdravotnické organizace způsobuje více než milion úmrtí ročně a 200 tisíc případů rakoviny. Nezdravé návyky a zanedbávání fyzické aktivity umocnila také pandemie covidu-19. Podle odborníků je změna k lepšímu stále možná.

Nadváhu způsobuje sedavé zaměstnání, propagace kalorických jídel a vzestup on-line zábavy.
Nadváhu způsobuje sedavé zaměstnání, propagace kalorických jídel a vzestup on-line zábavy. | Foto: iStock

Nadváha a obezita v Evropě postihuje 59 procent dospělých, osm procent dětí ve věku do pěti let a každé třetí dítě školního věku. Její výskyt je v Evropě vyšší než v jakékoli jiné části světa s výjimkou Spojených států, píše se ve zprávě Světové zdravotnické organizace, předložené na Evropském kongresu o obezitě.

"Je alarmující, že v evropském regionu dochází k neustálému nárůstu nadváhy a obezity a žádný stát není na cestě k jeho zastavení do roku 2025," píše se v oficiálním dokumentu.

Také se v něm uvádí, že míra nadváhy a obezity dosáhla smrtelné úrovně a stále eskaluje. Nadměrná váha je spojována s řadou onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, nemocí srdce, kloubů a nejméně 13 druhů rakoviny. Nadměrný tělesný tuk vede podle zprávy k předčasné smrti a je hlavním rizikovým faktorem způsobujícím zdravotní postižení. 

"Obezita bude pravděpodobně zodpovědná za nejméně 200 tisíc nových případů rakoviny ročně a předpokládá se, že toto číslo v nadcházejících desetiletích vzroste," píše zdravotnická organizace. "U některých zemí se předpokládá, že obezita předběhne kouření jako hlavní rizikový faktor vzniku rakoviny."

Za kila navíc může také pandemie covidu-19

Nezdravé návyky a zanedbávání fyzické aktivity podle zprávy umocnila také pandemie covidu-19. Jako další důvody nadváhy vyjmenovává sedavé zaměstnání, propagaci kalorických jídel a vzestup on-line zábavy. Podle indexu tělesné hmotnosti má nadváhu člověk s hodnotu mezi 25 až 29,9, jako obézní je definován jedinec s hodnotu nad 30. 

Podle ředitele evropské pobočky Světové zdravotnické organizace Hanse Klugeho je změna situace k lepšímu stále možná. "Tím, že budeme podporovat investice a inovace v oblasti zdraví a rozvíjet silné a odolné zdravotnické systémy," uvedl Kluge pro britský deník The Guardian. 

Zpráva vyzývá k politickému závazku v boji proti obezitě. Doporučuje zavést například daně z cukru na sladké nápoje, dotace na zdravé potraviny a zákaz propagace nezdravých produktů pro děti. 

Mohlo by vás zajímat: Obézní děti jsou šikanovány, ve škole je málo pohybu, chceme to změnit, říká Kokáš (9.7.2021)

Obezita je u dětí velký problém, jsou pak i terčem posměchu a šikany, workoutové hřiště je jedna z možností jak se s tím poprat, říká Jan Kokáš. | Video: DVTV

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama