reklama

Nové trendy v rehabilitaci: Pásky a suchá jehla

Nejen na horách je bohatá sněhová nadílka - lyžujeme, sáňkujeme, bobujeme - a taky padáme. Odhazujeme sníh a naříkáme na bolavá ramena a záda. Ženy se trápí v tělocvičnách, aby ztratily kila po vánočním cukroví. A pak všichni svorně potřebujeme rehabilitaci.  

Foto: Profimedia.cz

Nejen na horách je bohatá sněhová nadílka - lyžujeme, sáňkujeme, bobujeme - a taky padáme. Odhazujeme sníh a naříkáme na bolavá ramena a záda. Ženy se trápí v tělocvičnách, aby ztratily kila po vánočním cukroví. A pak všichni svorně potřebujeme rehabilitaci.

Tento obor v posledních letech prožívá velký rozvoj nejen kvůli rostoucímu počtu i mladých pacientů, ale i tím, jak se objevují stále nové účinné metody. Slyšeli jste už o "suché jehle" jinde než v malířství?  Ne? Tak čtěte dál!

Jak zničit spouštěče bolesti

Metoda suché jehly - dryneedlingu odstraňuje spoušťové body bolesti a pomáhá všem, kdo trpí bolestí svalů, zad nebo kloubů v důsledku svalové nerovnováhy a nevyváženého přetěžování například jednostranným pohybem.

 

Svůj postup při nalezení nejvhodnější metody a postupu rehabilitace popisuje MUDr. Milena Dědičová z Termálních lázní Velké Losiny. "Vyšetřím hybný systém - svalový i kloubní  - se zaměřením na funkčnost svalů. Mohu najít svalovou nerovnováhu. Máme svaly, které mají tendenci ke zkrácení, jiné k oslabení. Ve svalech nacházím bolestivá místa a ta mohu ošetřit metodou suché jehly - dryneedlingu.

Nalezneme tak místa chronické myofasciální bolesti. Tyto spoušťové body mají anglický název trigger points. V akupunktuře se nazývají ASHI body - tj. body pro vzdálenou bolest. Pro mnohé je překvapením, že až 50% bodů se shoduje s body akupunkturními, které jdou přes šlachosvalové dráhy.

Je to od nervů?

Podkladem bolesti jsou opakovaná mikrotraumata nervů, jež vedou k degeneraci a ochablosti některých svalových vláken. Nerv  pak způsobí zvýšené svalové napětí až stah svalů. Týká se to tlaku i tahu, a výsledkem je funkční zkrácení svalu.

"Zkrácený sval a spoušťové body jsou bolestivé. Při aplikaci jehly vyvoláme myorelaxaci, změnu polarizace a odstraníme bolest," vypráví doktorka Dědičová. "Neaplikujeme žádnou farmakologickou látku. Je to ale invazivní metoda a patří výhradně do rukou lékaře."

Oblíbený taping

Pro fyzioterapeuty  doktorka Dědičová doporučuje techniku tapingu. Metoda byla vyvinuta japonským chiropraktikem Kenzo Kasem pro rychlejší hojení tkání. Na bolestivé svaly se přikládají "tejpy" - laicky barevné páskové náplasti.

Tejpy svým stahem nadzdvihnou pokožku, zmírní bolestivost a ve svalu se zvýší kapilární a lymfatický tok. Následně se zmírní chronické i akutní bolesti, zlepší se centrace v kloubu, a sval nebo kloub se při rehabilitaci uvede do správné polohy.

Napřimte trup!

K odstranění blokád a k obnovení přerušených spojení napomáhá fyzioterapeutické cvičení podle metody Roswithy Brunkow a MUDr. Smíška. Jde o speciální cvičební metodu, která je založená na správném postavení horních a dolních končetin.

Princip vychází z předpokladu, že cesta k normálnímu pohybu může být v některém místě zablokována. Jedná se hlavně o napřímení trupu pomocí aktivního zapojení svalových řetězců spolu s aktivním nastavením rukou v opoře.

Úlohou dohledu erudovaného terapeuta je docílit ideálního vykonávání cvičebních poloh pacientem.  Opakováním cviků postupně dochází ke zautomatizování pohybového vzorce a k přímému držení těla. Metoda pomáhá zejména při prevenci a léčbě vertebrogenních onemocnění,  u pacientů s postižením centrálního nervového systému, při vadném držení těla, při artróze, při skolióze, při dysfunkcích v oblasti pánevního dna, při poúrazových stavech a  při funkčních poruchách pohybového systému.

Tato metoda je založena na cílené aktivaci diagonálních svalových řetězců. Obsahuje soubor vzpěrných cvičení, která umožňují zlepšení funkce oslabených svalových skupin, posílení a stabilizaci zádových svalů, končetin a to vše bez negativního vlivu na zatížení kloubů.

METODA BRUNKOW

Tato terapie funguje při poruchách pohybového aparátu či poúrazových stavech i jako prevence vadného držení těla a vadného postavení kloubů. Překvapivě je účinná při inkontinenci nebo různých neurologických onemocněních.

 

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama