reklama
 

Nová pohlavní choroba útočí: A šíří se opravdu rychle!

Máte rádi dobrodružství včetně sexuálních? Pak byste se měli začít bát. Je tu LGV, nemoc, se kterou vás může sebrat policie a skončit můžete až na uzavřeném oddělení.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte rádi dobrodružství včetně sexuálních? Pak byste se měli začít bát. Je tu LGV, nemoc, se kterou vás může sebrat policie a skončit můžete až na uzavřeném oddělení.

Pod záhadnou zkratkou LGV se skrývá známý venerický lymfogranulom, o němž se medici učí jako o čtvrté pohlavní chorobě, ale který 20 let neměli příležitost vidět jinak než v knize. Od roku 2010 se začal znovu objevovat i u nás. Není to tedy úplně nová nemoc, jak se také psalo, ale zato se velmi rychle šíří. A je nepříjemná, bolestivá a nebezpečná.

Opět chlamydie, tentokrát v nejhorší podobě

Na toto onemocnění se vztahují zákonná opatření boje proti sexuálně přenosným chorobám podobně jako na syfilis či kapavku. Její šíření a nedodržování léčebného režimu může být trestné.

Obvykle se také sdružuje s další pohlavní chorobou, což pak zvyšuje až osminásobně přenos viru HIV. Chorobu způsobují chlamydie, které jsou celosvětově považovány za nejčastěji se vyskytující sexuálně přenosnou nemoc. Tento druh chlamydií (Chlamydia trachomatis typu D-K a L1-L3) způsobí na počátku malý nebolestivý pupínek.

Tichý zabiják

V tom je nebezpečí nákazy - nebolí a nevyznačuje se zpočátku ani žádnými jinými příznaky, takže lidé jim věnují malou nebo žádnou pozornost. Případnou nevolnost, třesavku, horečku či bolesti kloubů apod. snadno připíšete na konto letní virózy či střevní chřipky.

Zánět však postupuje. Mízní uzliny  bolestivě otečou a kůže na nich zarudne. Uzliny se spojují do velkých zhnisaných boulí. Mohou i praskat, hlavně v tříslech a dutině břišní. Neléčená LGV může přejít v chronický zánět, který vede k uzávěru mízních cév. Vznikne celkový otok a znetvoření oblasti pohlavních orgánů. U žen končí neplodností.

Pozor na anál

Nemoc se šíří přes Západní Evropu ze zemí subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, Severovýchodní Asie a Karibiku - samé lákavé destinace! Ve vyspělých zemích se nemoc přenáší nejčastěji při análním sexu. Při jeho popularitě není divu, že nemoc překročila hranice homosexuální komunity a hrozí i většinové populaci.

Zánět se projevuje výtokem, často někdy s příměsí krve, bolestivým vyprazdňováním či zácpou. Neléčený zánět vede k zúžení střev a musí se mnohdy řešit operací.

Buďte věrní

Infekci roznášejí mladí promiskuitní lidé, kteří provozují nechráněný sex - vaginální, orální i anální. Riziko přenosu infekce z postiženého jedince je 75 procent. Infekce se může přenášet i sexuálními pomůckami, pokud si je sexuální partneři bezprostředně půjčují. Prsty je možné si zanést chlamydie i do oka. Rizikové je také sdílení sexuálních pomůcek, fisting (vsouvání pěsti i celé paže do řitního otvoru) a sex party.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama