reklama

Nová metoda hubnutí: Pumpujte si sami jídlo z břicha!

Slyšeli jste na podzim o nové metodě hubnutí? Aspirační teorie dorazila do České republiky. Podívejte se s námi, jak to vypadá s pacienty, kteří podstoupili operaci.

Foto: Žena

Během podzimu 2012 se kolem Fakultní nemocnice v Ostravě strhl mediální šrumec. MUDr. Evžen Machytka poprvé voperoval pacientům odsávačku natráveného jídla. V USA se této metodě hubnutí říká "Aspirační terapie".

Podívejte se, jak princip funguje, a jak s pumpou bojují pacienti, kteří na podzim podstoupili operaci a byla jim zabudovaná do žaludku gumová hadička. Jak se žije s otvorem v břiše? Jaké mají omezení a proč takovou metodu podstoupili a nezkusili jiný způsob hubnutí? Čtěte více...

Aspirační terapie přišla z USA: Jak funguje?

Na východním pobřeží USA sídlí samotný výrobce a skupina lékařů, kteří se pustili do boje s obezitou trochu zvláštním způsobem. Na podzimu 2012 se aspirační terapie objevila i v České republice.

Břišní stěnou vám do žaludku zavedou gumovou hadičku, jejíž konec vyústí plochým portem s chlopní na břiše. Pacient má jediný úkol, 20 minut po každém jídle napojit aspirační zařízení na otevřenou chlopeň a část jídla vypumpovat. Proč podstupovat takový "podivný rituál"? Lékaři tvrdí, že výrazně snižuje množství přijatých kalorií, což povede k váhovému úbytku.

Jestli je vám princip něčím povědomý, pak vězte, že zavádění hadičky do žaludku je běžným zákrokem - říká se mu perkutánní endoskopická gastronomie. Slouží ale k opačné funkci, k výživě pacientů, kteří z nějakého důvodu nemohou normálně přijímat potravu. Američtí lékaři si nejspíš řekli, že co jde dovnitř, musí jít stejnou cestou ven.

Odvaha či zbabělost?

Vhodných kandidátů na operaci je hodně, ale pustit se do života s pumpou by měli pouze lidé, kteří z nějakého zdravotního hlediska nemohou hubnout normálním způsobem. Metoda nemá žádná omezení. Sám průkopník metody MUDr. Evžen Machytka ji doporučuje pacientům s vysokým stupněm obezity nebo těm, kteří potřebují rychle a efektivně zhubnout před závažnou operací.

Samotný zákrok trvá 15 minut. Gumová hadička se zavádí endoskopickou cestou, přes ústa. Pacient se utlumí zklidňujícími léky a v místě průchodu hadičky břichem se použije injekční znecitlivění. Není potřeba hospitalizace. Aspirační terapie je vhodná i po dobu několika let a následně se stejným způsobem odstraní.

A jak je to s penězi? Bude jich potřeba hodně. Pokud zjistíte, že nemáte dostatek vůle na cvičení a hubnutí a chcete si jídlo nadále užívat s tím, že půlku vypumpujete, připravte si na operaci 80 - 90 000 Kč.  A pojišťovna zákrok nehradí.

Výsledky a komplikace

První výsledky přichází z Ameriky, průměrný váhový úbytek jejich pacientů je okolo 25 kg léčby za rok.

Nejběžnější komplikace se objevují v místě průchodu hadičky žaludeční stěnou, ale podle odborníků se dají snadno odstranit. Samotní pacienti, kteří terapii podstoupili, ještě zdůrazňují problém s chlopní, která je na kůži. Je třeba ji držet v naprosté čistotě. V neposlední řadě může nastat komplikace, pokud se jídlo špatně rozžvýká, hadička se ucpe.

Nevyhnu se dnům, kdy si neodsaju...

Dva pacienti, kteří podstoupili zavedení hadičky byli ochotní sdělit nám své zkušenosti a dosavadní výsledky s hubnutím pomocí aspirační terapie. Operaci podstoupily i dámy, ale o ty se podělit nechtěly.

"Zavedení hadičky přes dutinu břišní do žaludku provedl MUDr. Machytka za asistence amerického lékaře 3. září 2012. Je mi 56 let a zdravotní potíže, především velká dušnost a bolesti celého těla, mě přiměly k tomu, abych tuto terapii podstoupil. Když se mi možnost zhubnout o více než 20 kg naskytla, vůbec jsem se nerozmýšlel a šel jsem do toho. Žádné větší komplikace nebyly. Jen je nutné po zavedení hadičky udržovat místo vpichu čisté a suché."

Čtěte také: Mají tlustí lidská práva?

"Aby se zdařilo odsátí natrávené potravy, musí být vždy řádně rozkousaná. Před započetím terapie jsem vážil 103 kg, nyní vážím 85kg. Chtěl bych zhubnout na 75 kg, což by při mé výšce 163 cm bylo optimální. Předešlá léta jsem se pokoušel zhubnout klasickým způsobem, ovšem bezúspěšně. Aspirační terapie mě stále nutí k tomu, abych jedl méně a měl více pohybu."

"Trochu mi život komplikuje pravidelné odsávaní 3x denně po hlavním jídle v zaměstnání, a také když strava není řádně rozmělněná a hadička se ucpává. Ne vždy je možno balonkem s vodou, který je umístněný na aspiračním přístroji, "problém" uvolnit tak, aby odsátí proběhlo hladce. Po ukončení se aspirační přístroj odpojí od hadičky, takže mě nijak neomezuje. Samozřejmě, že se nevyhnu ani dnům, kdy z nějakých důvodů vůbec jídlo neodsaji. Lidé kteří ví, že procházím touto terapii, mi většinou fandí a šel bych do toho znovu. Chtěl bych vydržet podle potřeby, nejdéle však do konce roku." (Jarda 56 let)

Čtěte také: 19 let, 380 kg: Sledujte nejtlustšího teenagera planety

"Na podzim 2012 mi z důvodu nadměrné obezity (212 kg) byla nabídnuta možnost podstoupit zákrok a zkusit zhubnout pomocí pumpy. Je mi 64 let a do této doby jsem nedokázal zhubnout. Vysoká váha mě velmi trápila. Ujít 50 metrů k domovní brance byl nepředstavitelný výkon. Operaci jsem podstoupil bez komplikací. V současné době vážím 180 kg. Hadičku mohu mít zavedenou až tři roky. Rád bych se dostal na 110-120 kg. Dnes už dokážu chodit na procházky a po operaci dělám vše, dokonce zase pracuji na zahrádce. Jediné, na co musím myslet je, abych místo vpichu udržoval čisté a suché. Cestovat s pumpou jsem si troufl zatím jen k rodině."  (pacient si nepřeje být jmenován)

Vyjádření MUDr. Evžena Machytky k souvislosti mezi morbidní obezitou a stále tvrdšími metodami v boji s ní

"V žádném případě bych si netroufl vynášet nějaké soudy ohledně "drsnosti" či "drastičnosti" konkrétních metod. Zda je například horší pacientovi uříznout polovinu žaludku, přepojit střeva, anebo zavést hadičku do žaludku. Ale je třeba zdůraznit, že obezita je nemoc a to poměrně závažná, a pokud se pacientovi podaří dlouhodobě významně redukovat svoji hmotnost, dochází k výraznému pozitivnímu zdravotnímu efektu."

"Tato metoda má jednoduchý princip, vůči chirurgii vykazuje podstatně méně komplikací a nižší cenu. Navíc nedochází k nevratným změnám v zažívacím traktu pacienta, je bez následků, kdykoliv odstranitelná, pacient po ní může podstoupit jakýkoliv další zákrok a pravděpodobnost dosažení výrazné redukci hmotnosti je téměř 100 %. Kombinaci těchto výhod bychom těžko hledali u jiných dostupných metod."

Podstoupit či nepodstoupit?

Když pomineme vysoké finanční náklady na operaci, je tu ještě otázka, proč si z břicha pumpovat jídlo? Není lepší jíst poloviční dávky? Vždyť všechny účinnější diety jsou právě o tom, jíst méně a přidat pohyb. Bohužel ale většinou selže lidský faktor. Ti, kdo mají za sebou více jak jeden pokus o hubnutí dobře ví, že to chce sakra pořádný kus odvahy a psychickou pohodu.

Je tedy aspirační terapie náplastí na nedostatečnou vůli nebo záchranou brzdou pro ty, kteří by bojovat chtěli, ale ze zdravotních důvodů nemohou? Co si o nové metodě myslíte? Vyjádřit se můžete v diskuzi pod článkem...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

Kontaktní čočky, ve kterých můžete i spát. Poraďte se!

Vybíráte dovolenou? Tipy na nejlepší pobyty se slevou

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama