reklama

Jen půlhodina týdně. Odborníci poprvé zjistili, co účinně snižuje riziko cukrovky

Posilování svalové hmoty prospívá zdraví těla, vědci ovšem zjistili něco víc, v čem může být cvičení prospěšné. Pomáhá předcházet nemocem, a dokonce snižuje rizika předčasného úmrtí. Nový výzkum navíc ukázal, kolik času by lidé měli posilovacím cvičením věnovat.

Foto: Shutterstock

Podle autorů výzkumu, který vyšel v časopise British Journal of Sports Medicine, měli lidé, již věnovali 30 až 60 minut týdně silovému cvičení v kombinaci s aerobikem, oproti těm, kteří tyto aktivity pro posílení svalů nijak nepěstovali, o 10 až 20 procent nižší riziko předčasného úmrtí ze všemožných příčin, od rizika onemocnění srdečními chorobami přes cukrovku až po rakovinu.

Jak píše server CNN, studie poukazuje na to, že kombinace 30 minut až hodiny silových cviků s libovolným množstvím aerobických aktivit vedla ke 40procentnímu snížení rizika předčasného úmrtí a 46procentnímu snížení výskytu srdečních onemocnění. O celých 28 procent se také snížila pravděpodobnost úmrtí na rakovinu.

Podle autorů se také jedná o první výzkum, který zkoumal i dlouhodobou souvislost mezi posilováním a rizikem cukrovky. Právě zjištění o nižším riziku cukrovky by se dalo vysvětlit tím, že posilovací aktivity zvyšují nebo zachovávají hmotu kosterního svalstva. To podle autorů hraje významnou roli při regulaci hladiny cukru v krvi.

"Spousta předchozích studií prokázala příznivý vliv posilování na neinfekční nemoci a riziko předčasného úmrtí," říká jeden z autorů Haruki Momma, který přednáší na katedře lékařství a vědy v oblasti sportu a tělovýchovy na univerzitě v japonském Tóhoku. "Naše zjištění jsme nicméně mohli do jisté míry očekávat," podotýká, "tato studie byla naplánovaná tak, aby integrovala předchozí zjištění."

Jak vysvětluje, nový výzkum je analýzou 16 předchozích studií, které dohromady obsahovaly data téměř 480 tisíců účastníků studie, jejichž věk se pohyboval v rozmezí 18 a 98 let, a většina z nich byla ze Spojených států. Zúčastnění buď sami uváděli, že se posilování věnují, nebo odpovídali na otázky během rozhovorů.

"Víme, že lidé s obezitou jsou vystaveni vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a některých druhů rakoviny. Zlepšení tohoto zdravotního profilu je prospěšné," říká Nieca Goldbergová, kardioložka a docentka medicíny na Grossmanově lékařské fakultě v New Yorku.

Profesoru Williamu Robertsovi, který působí na katedře komunitního zdraví a rodinné medicíny na Minnesotské univerzitě, připadá vytyčený čas na posilování dostatečný. "Třicet minut až hodina týdně mi připadá pro většinu lidí přijatelná, sám mám při cvičení dobrý pocit," říká s tím, aby lidé začínali s posilováním pomalu a postupně, a vyhnuli se tak nechtěným zraněním. 

Silový trénink je důležitý pro snížení množství tělesného tuku a budování svalové hmoty. Ta může pomoci s rovnováhou, držením těla a regulací hladiny cholesterolu. Roberts má za to, že právě nejúčinnější je vyvážená kombinace silového posilování a aerobiku.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama