reklama

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

Bez námahy a bez bolesti se dá zhubnout i ve spánku. Stačí dodržovat pět jednoduchých zásad.

Foto: Thinstock

Kdy je jediná doba, kdy určitě nic nejíte? Přece ve spánku - samozřejmě kromě plenění ledničky uprostřed noci. Pokud ale opravdu spíte, potravu nepřijímáte a tělo ji naopak zpracovává.

Z této jednoduché úvahy vznikla i dost bizarní metoda, kdy se klienti nechali na několik dní až týdnů uvést do umělého spánku a po probuzení byli o pár kilo štíhlejší. Tato metoda se "pro známé" praktikovala i bývalém Československu.

Hormony pracují v noci

Že to nebylo nic zdravého, je asi jasné. Ale k hubnutí se dá spánek využít i přirozenou cestou. Pomáhá totiž udržovat zdravou hladinu hormonů ovlivňujících příjem potravy. V noci se vyplavuje hormon, který pomáhá zpracovávat živiny a naše ponocování jeho činnost blokuje. Leptin, hormon sytosti, brzdí příjem potravy, a jeho správnou hladinu chrání hluboká fáze spánku REM.

Doporučujeme: Signály tloustnutí: Jak poznat, že jednou přiberete i vy

Naopak při nedostatku spánku převažuje v krvi ghrelin - říká se mu hormon hladu, protože zvyšuje chuť jíst. Nedostatečný spánek vyvolává stres, což vede často k jídlu, a také snižuje citlivost tkání vůči inzulinu, jenž je důležitý pro regulaci hladiny cukru v krvi.

Kromě pocitu hladu ghrelin umožňuje přecházet z jedné spánkové fáze do druhé. Přitom až v té poslední čtvrté - se uvolňuje růstový hormon. A právě ten je jedním z nejúčinnějších pomocníků přirozeného hubnutí.

Nekažte mu práci

Dokonce tak účinný, že (kromě využití jako zakázaný doping u sportovců) ho lékaři začali zkoušet podávat jako lék. V téhle kúře jely různé celebrity, jako třeba Oprah Winfreyová, Timbaland nebo Wyclef Jean. Růstový hormon, zvaný též somatotropin, vzniká v hypofýze především v dětství a v pubertě, a umožňuje člověku nejen fyzický růst. Také pomáhá se zpracováním a odbouráváním tělesného tuku a ovlivňuje zpracování glukózy v těle.

Přečtěte si: Jak vypadá správná porce jídla?

Za největší přirozený spalovač tuku ho považuje také německý lékař Detlef Pape - podle něj ho dokáže za noc odbourat až 100 gramů. Nesmíme však svému hormonu kazit práci tím, že před spaním sníme větší  množství sacharidů. To bychom si zastavili spalování až na pět hodin. Takže k večeři máme jíst hodně bílkovin, nejlépe ryby, nízkotučné maso, mléčné výrobky. K tomu saláty, ale na přílohy, pečivo, těstoviny nebo pizzu  musíme zapomenout. Přes den máme doržovat jen tři hlavní jídla tak, aby mezi nimi byla aspoň pětihodinová přestávka a mozek dostal informaci o hladu.

K tomu, aby z bezbolestného hubnutí ve spánku získali co nejvíc, slouží těchto pět potvrzených triků.

1. Koktejl na dobrou noc

Vědci z Floridské státní univerzity zjistli, že lidé, kteří si před spaním dali koktejl obsahující 30 gramů proteinu, měli vyšší klidový energetický výdej (tedy kolik kalorií nebo joulů tělo spálí během odpočinku) proti těm, kteří nesnědli nic. Čím víc svalů měli, tím byl jejich výdej vyšší.

2. Spěte v úplné tmě

Podle studie zveřejněné v The Journal of Pineal Research, odbornému časopisu věnujícímu se výzkumu šišinky, pobyt v naprosté tmě způsobí, že  tělo produkuje hormon melatonin. Ten nejen navozuje spánek, ale taky přispívá k vytváření takzvaného hnědého tuku. Ten na rozdíl od toho "obyčejného" bílého tuku, příčiny našich pneumatik, tuky naopak spaluje. Vědci si dlouho mysleli, že hnědý tuk mají pouze malé děti, ale není tomu tak. 

3. Všechno vypnout

Krátkovlnné modré světlo z monitorů a displejů počítačů, tabletů nebo mobilů ruší produkci melatoninu a narušuje metabolismus, jak prokázal výzkumu z britské Manchester University. Singapurští vědci zase prokázali spojení mezi sledováním televize dlouho do noci a vyšší hladinou triglyceridů (krevních cukrů). Ty souvisí s metabolickým syndromem a vznikem cukrovky. Taky způsobuje snížení hladiny apodiponectinu, což je protein, který přispívá k regulaci hladiny glukózy a zpracování  tuků.

4. Zima pomáhá

Nižší teplota nutí tělo spotřebovávat energii pro své zahřátí a rovnice platí i v noci. Ložnice s 19 stupni způsobí, že přes noc spálíte o 7 procent energie víc. Není to moc, ale aspoň něco.

5. Spěte dost dlouho

American Journal of Clinical Nutrition tvrdí, že dobře vyspaní lidé přes den vydají o pět procent víc energie než unavení. Rozdíl mezi nimi je o to větší, že zároveň spálí o 20 procent víc. Zato u nevyspalých jsou buňky méně citlivé na inzulin, což je metabolická změna, spojovaná s obezitou a vznikem cukrovky.   

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Čerstvé šťávy nejsou všechno, detoxikace začíná v hlavě

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama