reklama

Neposkvrněné početí: Existuje i dnes, nebo ne?

Překvapivý porod  jeptišky ze středoitalského Rieta minulý týden opět oživil dohady o neposkvrněném početí. Je to vůbec možné?

Foto: Isifa/Thinkstock

Překvapivý porod  jeptišky ze středoitalského Rieta před dvěma týdny opět oživil dohady o neposkvrněném početí. Je to vůbec možné?

Půl procenta amerických žen z celkového počtu asi 159 miliónů zdánlivě potvrzuje, že zázraky se dějí i ve třetím tisíciletí. Podle nedávno publikované studie každá dvoustá žena v Americe tvrdí, že otěhotněla jako panna.. Jenže lékaři to vidí jinak.

Víte, co je to sex?

Vědci z University of North Carolina v Chapell Hillu zjišťovali,  jak americké ženy odpovídaly na otázky z dlouhodobé celostátní studie ohledně zdraví, dospělosti a sexu.  Tento výzkum probíhal mezi lety 1995 až 2009 a zahrnoval téměř osm tisíc Američanek.

Doporučujeme:  Téma: Sexuální průzkumy

Půl procenta z nich uvedlo, že otěhotněly, aniž by vůbec začaly s pohlavním životem. Tedy jako panny. Při bližším zkoumání vědců ze severokarolinské univerzity se ukázalo se, že tato "panenská těhotenství" se většinou vyskytla u žen, které složily slib cudnosti. Tedy většinou u jeptišek, ale nikoliv nutně.

Někdy to byl jen následek výchovy, někdy jen jejich rodiče měli problém s nimi hovořit o sexu, natož jim vysvětlit možnosti antikoncepce.  Mnohé z nich pak vůbec neznaly podstatu sexuálního styku.

I panna může otěhotnět

Opravdu však  ženy ze studie věřily, že otěhotněly jen tak ze vzduchu? Být panna a nemít sex ve skutečnosti není totéž.

Lékaři mají jasno: i panna otěhotnět může. Panenská blána není neprostupná a každá žena má otvor v ní různě velký, takže ji spermie rozhodně mohou překonat i bez penetrace - tedy proniknutí penisu do vagíny.. Stačí letmý dotek, panenská blána se ani nemusí porušit. O prostupnosti panenské blány svědčí i menstruace.

Existují ovšem i případy, kdy je blána zcela neprostupná, což však znamená obrovské zdravotní komplikace a nutnost řešení chirurgickou cestou.

Dá se otěhotnět bez orgasmu?

Nová americká studie ale prokázala, že si dotyčné ženy nejčastěji spletly dva údaje: začátek pohlavního života a datum otěhotnění. Dalším důvodem bylo špatné pochopení otázky. A také lidské sklony lhát...Profesorka Amy H. Herringová, jedna z autorek studie, k tomu podotýká. "Prostě se chtěly ukázat v lepším světle. Jednoduše to nechtěly přiznat - a možná ani samy sobě."

Vědci také došli k názoru, že některé ženy špatně chápaly slovo sex.  V jedné dřívější kanadské studii se totiž ukázalo, že dokonce i 20 % vysokoškolských studentek nepovažovalo styk bez orgasmu vůbec za sex

Kolik je homosexuálů?

Profesorka Herringová zároveň poukázala na ošidnost podobných výzkumů. "Jakmile  kladete tak soukromé otázky, nikdy nemáte kontrolu, zda lidé odpovídají pravdu." 

Důkazem může být dlouhodobá studie životního stylu teenagerů, podle níž by v populaci mohlo být až 7 % homosexuálů. Jenže šlo zřejmě o akci vtipálků nebo nesprávně vnímaný smysl otázek.  Při pokračování studie číslo pokleslo na obvyklé hodnoty. Vědci teď musejí přehodnotit své předčasné závěry, které předtím šokovaly vědeckou obec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Loni to nevyšlo: Brazilka znovu prodává své panenství

Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je "tak akorát?"

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama