reklama

"Němý" infarkt: Ani o něm nevíte, říká kardiolog

Svírání na prsou, zadýchávání a zrychlený tep - na to a mnoho dalšího jste se ptali kardiologa on-line!

Foto: Isifa/ Thinkstock

Pokud vám otékají nohy, určitě vás napadne, že by to mohlo mít něco společného ze srdcem. Podobným signálem jsou i temné kruhy pod očima, potvrdil  doc. MUDr. Martina Matese z pražské Nemocnice Na Homolce.

Ve svých odpovědích  připomněl, na jaké varovné příznaky onemocnění srdce si dát pozor: patří sem špatné zuby, velká únava a také chrápání ve spánku.  

Náhlá dušnost je nebezpečná

K velice závažným příznakům patří náhle vzniklá dušnost. S tímto problémem je nutné co nejrychleji pospíšit k lékaři, nejraději do nemocnice. Zejména ženy by si měly dát na srdce velký pozor, protože u nich může infarkt proběhnout takřka nepozorovaně - bez velké bolesti a dramatického průběhu

Doporučujeme: Když vás bolí srdce.... Láska, větry nebo infarkt?

Docent Mates připomněl, že je skutečně možné, aby člověk prodělal infarkt, aniž by si toho o tom věděl. Svým dalším chováním a činností pak dál zhoršuje svůj stav. Všichni se bojíme rakoviny, ale pravdou je, že Češi nejvíce umírají na onemocnění srdce a oběhového systému. Je za tím většinou stres a vůbec celkově nezdravý životní styl.

Operací na krevní tlak?

Zajímavá byla například informace, že pokud se vysoký krevní tlak nedaří snížit ani pomocí velkých dávek léků, existují i současné době i moderní intervenční metody - tedy nefarmakologické.

Docent Mates nás však uklidnil aspoň v jednom: "Dobře lokalizované píchnutí na hrudníku, na místě, které ukážete prstem, nemá většinou žádnou souvislost se srdcem."

Všechny další odpovědi našeho hosta na všechny vaše otázky naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

Doc. MUDr. Martin Mates, CSc  

Pracuje šestým rokem jako vedoucí lékař Oddělení intervenční kardiologie pražské Nemocnice Na Homolce. Před tím pět let působil ve Velké Británii. Specializuje se na léčbu projevů ischemické choroby srdeční jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris, a to včetně provádění katetrových intervencí a implantací takzvaných stentů. Zabývá se rovněž diagnostikou a léčbou srdečních chlopenních vad..   

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 nejlepších látek pro zdravé srdce

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama