reklama

Nemůžete zaostřit? Kdy vám brýle nepomohou

Vidíte rozmazaně a "obyčejné" brýle nepomáhají? Nejspíš máte astigmatismus

Foto: Reuters

Vidíte zkresleně nebo zamženě na dálku i na blízko a nejde vám zaotřit?  Pokud "obyčejné" brýle nepomáhají, nejspíš máte astigmatismus.  

Tentokrát totiž problém není v oční čočce. Zdravá rohovka má hladý pravidelný tvar, a světlo, které přes ni prochází, se tak lomí úplně stejně ve všech rovinách a směrech. Její tvar se dá přirovnat k míči. Při astigmatismu je některá z optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky, v jedné rovině více zakřivená než v druhé. Prostě je "šišatá". Místo tvaru kopacího míče připomíná vajíčko nebo míč na ragby.

Astigmatismus není z počítače

Vliv této vady na zrakovou ostrost  je proti krátkozrakosti či dalekozrakosti jen zhruba poloviční. Přesto dokáže pěkně potrápit. Nepravidelné zakřivení totiž způsobuje zhoršené vidění, třeba horší vnímání kontrastů.

Člověk s astigmatismem nemůže zaostřit: bod vidí jako čáru nebo různě deformovanou křivku, často zaměňuje znaky 0 za 8, M za H či N, P za F apod. Vada může způsobovat i různé potíže provázené únavou a bolestmi hlavy, které vznikají zejména na ostrém světle nebo při větší námaze očí.

Doporučujeme: 7 jídel pro váš bystrý zrak

Astigmatismus bývá především vrozený, objevuje se u dětí i dospělých a většinou, až u 70 % lidí, bývá kombinovaný s krátkozrakostí a dalekozrakostí. Určitě nemůže být způsoben čtením v šeru ani při baterce, ani častým sledováním obrazovky či počítače.  Během života jej však lze získat vlivem různých onemocnění a zánětů rohovky, ale i po úrazech, operacích apod.

Rozmazané vidění: Kdy brýle nestačí?

Astigmatismus se dá řešit opět brýlemi, které však musí mít speciální sklad. I když máte dioptrií málo, běžné brýle vám nepomohou, natož ty z drogerie.  Stupeň vady a tím i míra speciální úpravy brýlových čoček se udává v tzv. cylindrických dioptriích, které doplňuje údaj o počtu úhlových stupňů osy.

Náš tip: Počítače kazí oči. A co tablety a čtečky?

U brýlí je však problém je v tom, že cylindrické sklo v jedné rovině zvětšuje či zmenšuje, v rovině kolmé ale velikost obrazu neovlivňuje. Čtverec se tak na sítnici promítá jako obdélník. Pokud má pacient navíc na každém oku různou velkost a osu cylindru, může být zkreslení pozorovaného tvaru na každém oku různé, což se projevuje prostorově deformovaným obrazem

Nejspolehlivějši astigmatismus odstraní operace

Při operaci se oční rohovka upraví laserem - zmenší se zakřivení příliš vyklenutých částí a zvýší zakřivení příliš plochých oblastí. hovky. Malé stupně astigmatismu lze léčit všemi technikami laserových operací. U astigmatismu nad jednu cylindrickou dioptrii je vhodné použít zákrok femtosekundovým laserem, protože poskytuje nejpřesnější a nejstabilnější výsledek.

 "V případě, že však pacient současně řeší šedý zákal nebo presbyopii (zhoršené vidění na blízko po 40. roku věku), pak bývá vhodnější nelaserová operace, při které je původní oční čočkanahrazena čočkou umělou. A ta je dnes k dispozici i v provedení pro úpravu astigmatismu," dodává MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nošení brýlí oslabuje oči? aneb Mýty a pravdy o zraku

Dá se zhubnout se spalovači tuků? A s kterými?

Táňa Vilhelmová: Princezna, která si užívá své kluky

Oba mrtvé strojvedoucí jsem znal. Je tragédie, že se nevrátí k rodinám, říká Zazvonil | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama