reklama

Vůně léčí nespavost i únavu. Tato metoda se dá vědecky doložit, říká aromaterapeutka

Esenciální oleje se používají již od starověku a i v dnešní době vám můžou vyřešit problémy s pletí, nespavostí nebo neklidem. O tom, jak oleje používat a na co si dát pozor, jsme se bavili s aromaterapeutkou Marií Noe.

Foto: iStock

V některých léčebných centrech a nemocnicích ve Francii a Anglii se používá aromaterapie, tedy léčba pomocí vonných rostlinných extraktů, jako doplňková léčebná metoda pro dlouhodobě hospitalizované nebo onkologické pacienty. Éterické oleje jim pomáhají navodit psychickou pohodu a lépe zvládat danou situaci.

U nás se aromaterapii už patnáct let věnuje Marie Noe, která ve svém - jak sama říká - aroma meeting pointu na pražské Letné éterické oleje prodává a poskytuje konzultace. "Ideálem by bylo, kdyby byly aromaterapie a medicína propojené. Z alternativních metod je jednou z mála, které se dají celkem jednoduše vědecky doložit, protože je založená na chemii," říká.

Na čem aromaterapie staví?

Stavebním prvkem aromaterapie jsou éterické oleje, které můžete použít jak na fyzické potíže, tak na psychiku, emoční vyladění. U potíží, které nejsou život ohrožující, ale spíše náš obtěžují a znepříjemňují nám život, například bolestivá menstruace, nadýmání, špatné zažívání nebo rýma, se dají použít samostatně. U vážnějších obtíží pak obvykle slouží jako doplňková metoda k hlavní léčbě. Vhodně vybrané esence pomůžou s nespavostí, nevolností, zmírňují úzkosti, zlepšují náladu nebo jsou hojivé na kůži. Ideální by bylo, kdyby tak jako v některých západních zemích aromaterapie a medicína spolupracovaly.

Je dokázané, že aromaterapie funguje?

Éterické oleje extrahované z rostlin obsahují stovky chemických látek, mnohé jsou dobře známé a probádané a víme, jaké mají farmakologické účinky, protože probíhají vědecké výzkumy, které je zkoumají. Například se zjistilo, že limonen, který se objevuje zejména v citrusech, je účinný proti rakovinným buňkám způsobujícím rakovinu prsu. Zatím nevíme zcela přesně, jak jej co nejúčinněji použít, ale víme, že má smysl tyto látky používat.

Jak se stane, že mi vůně nebo olej na kůži udělá dobře?

Při inhalaci se vonné molekuly přenáší do mozku, kde ovlivňují limbický systém, sídlo čichového centra, a přes něj centrální nervovou soustavu. Zde se také regulují emoční reakce a je zde spojení s dlouhodobou pamětí. Když si vyberete vůni, která byla v minulosti spojená s nějakou pozitivní událostí, navodí vám automaticky dobrou náladu, protože se vám vybaví ta daná vzpomínka. O některých chemických látkách se ví, že způsobují dobrou náladu, otázka pak vždy je, jestli je to jen tou látkou, nebo danou vzpomínkou, nebo zda je to propojené. To nám může být ale v zásadě jedno, důležitý je výsledek, kdy je vám příjemně.

Co vás vlastně k aromaterapii přivedlo?

Láska k vůním. Ráda jsem se jimi obklopovala odjakživa. První náznak byl už v dětství, kdy jsem ráda četla knihy o starověku, a už tehdy se mi líbilo, jak se třeba v Egypťanu Sinuhetovi psalo, že se potírali vonnými oleji. Netušila jsem, že něco takového existuje i v moderní době, do té doby, než jsem v devadesátých letech přišla ke své kosmetičce, která éterické oleje používala, a já zjistila, že se tomu říká aromaterapie. Začala jsem si hledat knihy, kupovat olejíčky, až se z toho postupně stala profese.

Marie Noe

Marie Noe

  • V roce 1997 založila nakladatelství One Woman Press a od té doby ho vede. Jejím záměrem od dob vzniku je podporovat kvalitní literaturu psanou ženami, beletrii i non-fiction. Zaměřuje se na porodní tituly, aromaterapii a ženy v buddhismu.
  • Vedle vydávání knih jsou její láskou vůně. Aromaterapii se věnuje již patnáct let, v letech 2003-2005 absolvovala studium na Institutu aromaterapie a věnovala se také masážím. 
  • V roce 2009 absolvovala kurz lymfatické drenáže, kterou chápe jako skvělou metodu pro přirozenou a jemnou detoxikaci těla.
  • Pořádá kurzy a semináře a své poznatky sepsala do příručky Aromaterapie do kapsy.
  • Svou praxi provozuje na pražské Letné v obchodě/showroomu Marie Noe.

Jak vypadá vaše každodenní praxe?

Mám ji rozdělenou na část obchodní a konzultační. Ve stanoveném čase může přijít kdokoliv nakoupit esence a další suroviny pro aromaterapeutickou praxi - chodí ke mně profesionálové, maséři, aromaterapeuti, kosmetičky, prodejci éterických olejů, ale také laici, kteří esence používají pro svou vlastní potřebu. A pak se lze objednat na konzultaci, kde podle konkrétních potíží doporučuji vhodné esence a způsob ošetření nebo rovnou namíchám směs.

S čím nejčastěji za vámi lidé chodí?

Většinou pracuji s lidmi, kteří řeší problémy, jako je přepracovanost, neschopnost se uvolnit nebo přílišný stres. Když se tyto potíže dlouhodobě neřeší, mohou se z toho vyvinout různé zdravotní problémy, takže se snažím klientům pomoci tomu předcházet. Často také přicházejí maminky, které hledají něco přírodního na ošetření dětí. Liší se to i podle sezony - například na podzim, když se blíží chřipková sezona, lidé hledají něco antiseptického na vyčištění vzduchu nebo proti kašli. A pak za mnou chodí lidé, které zajímají vůně jako takové a míchají si například vlastní parfémy.

Změnily se během těch patnácti let nějak důvody, kvůli kterým za vámi lidé chodí?

Ten základ je vlastně stejný - obvykle stres a únava. Změnilo se spíše to, že je čím dál více lidí, kteří se o aromaterapii zajímají. Lidé si stále více uvědomují dopady syntetických látek a chtějí je nahradit. Často jsou to těhotné ženy, které díky otěhotnění začaly více přemýšlet nad tím, co používají.

Snaží se ženy si éterickými oleji pomoci od bolesti při menstruaci, nebo dokonce jimi léčit neplodnost? 

Ano, například majoránka nebo cypřiš pomáhají při menstruačních bolestech, kdy si můžete potírat masážní směsí břicho a spodní část zad. U neplodnosti samotná aromaterapie a éterické oleje nepomůžou, jsou ale právě skvělou doplňkovou metodou, protože vás uvolní a zrelaxují. Pomůžou vám z hlediska emoční a psychické pohody, a jak víme, když dobře spíte a jste uvolněná, všechny pochody v těle fungují lépe, lépe regenerujete a na vše se lépe připravíte. Kdyby éterické oleje neuměly nic jiného než tohle, bylo by to skvělé.

Jak tedy konkrétně aromaterapii používat?

Nejčastější způsob použití éterických olejů na fyzické potíže je přes pokožku, potíráním a masážemi, kdy se éterický olej namíchá do rostlinného, za studena lisovaného oleje. Pronikne pokožkou do těla, kde jeho jednotlivé složky začnou pracovat. Éterické oleje jsou těkavé, snadno se uvolňují do vzduchu, a tak dalším způsobem je inhalace, což je nejčastější způsob aplikace, když chceme ovlivnit emoce a psychiku. Jednoduše řečeno: pokud jste smutná, dejte si do difuzéru nebo do aromalampy nějaký citrus, jako je pomeranč, mandarinka nebo bergamot, zvednou vám náladu.

Je to ale opravdu tak jednoduché, čichnu si levandule a je mi lépe?

Teoreticky ano, ale prakticky víme, že každý člověk reaguje na ten samý éterický olej trošku jinak. Při výběru vhodné esence je tedy třeba trošku experimentovat. Když za mnou například přijde někdo, kdo má migrénu, udělám nejdříve předvýběr esencí, o kterých si myslím, že by mu mohly pomoci, a pak jej nechám, ať si ke každé esenci čichne a rozhodne se sám. Na migrénu a bolesti hlavy se obecně doporučuje máta peprná, levandule nebo citron. Máta peprná někomu tu bolest svou silou doslova rozřízne a jemu se uleví, ale jinému může bolest zhoršit. Řídím se pravidlem, že vybraná vůně by měla člověku vonět. Je to vlastně jednoduché pravidlo: když vám bude vonět, budete ji používat, pokud vám bude nepříjemná, tak se stěží přinutíte, abyste ji použili.

Jsou tady nějaká pravidla, když si chci olej dát do aromalampy nebo ho vetřít do kůže?

Pokud chce někdo éterické oleje používat k léčbě, prevenci nebo "jen" k provonění prostor, určitě bych mu doporučila, aby si nastudoval alespoň základní informace. Minimálně je dobré si pamatovat, že éterický olej před použitím na kůži vždy smícháme s rostlinným olejem, například s mandlovým nebo slunečnicovým, ovšem ne s tím na vaření. Rostlinný olej musí být ideálně v biokvalitě, ale určitě za studena lisovaný. Základní koncentrace v oleji je jedno až tři procenta, tzn. na deset mililitrů rostlinného oleje se přidá tři až devět kapek esenciálního oleje. Při inhalaci se používají čisté éterické oleje, do vzduchu se rozptylují buď pomocí difuzérů, nebo aromalamp.

Může být aromaterapie i nebezpečná?

Setkávám se s dvěma názory: buď že jsou esence neúčinné a je to celé placebo efekt, nebo s názorem, že vyléčí všechno, a jelikož jsou přírodní, jsou bezpečné. Já ale vždy říkám, že rulík zlomocný je také přírodní látka, ale můžeme se jím otrávit, když si ho dáme ve špatné dávce. Esence jsou koncentrované látky, na výrobu jedné lahvičky jsou třeba desítky kilogramů dané rostliny. Představte si, že si uvaříte čaj z kila kopřiv a jen tak ho do sebe kopnete. To asi neuděláte. Takže ano, při nevhodném použití, tedy při špatně zvolené esenci, špatné dávce nebo nevhodném způsobu aplikace, si můžete způsobit potíže. Je například nutné myslet na to, že děti, těhotné a kojící ženy a nemocní lidé nemohou použít všechny éterické oleje. Například eukalypty, které jsou oblíbené proti zahlenění, nejsou dobré pro děti do pěti let, protože obsahují látku, která může způsobovat dušení. Určitě se ale není potřeba éterických olejů bát, neměly by se nicméně podceňovat. Jednoduše jako ve všem je třeba akceptovat, že mají své možnosti i limity.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama