reklama

Nemocné ledviny se hlásí svěděním, varuje lékařka

Znamenají kruhy pod očima nemoc ledvin? Odpovídala uroložka MUDr. Ságová.

Foto: Isifa/Thinkstock

Znamenají kruhy pod očima nemoc ledvin? V on-line rozhovoru odpovídala nefroložka MUDr. Ságová..

Opakující se dotazy potvrdily přetrvávající mýty. Nemocné ledviny se však hlásí jinak. Sice dlouho nebolí, ale to o jejich funkci nic nevypovídá - dokonce ani normální močení.

"Když se objeví příznaky, je to zpravidla známka již pokročilého onemocnění ledvin. Mezi tyto příznaky řadíme otoky, vysoký krevní tlak, pocit nevolnosti a na zvracení, opakované průjmy a svědivka," upozornila v dnešním on-line rozhovoru známá odbornice na ledviny MUDr. Michaela Ságová. .  

Komu hrozí dialýza?

V ČR trpí chronickým poškozením ledvin každý desátý člověk. Tento orgán může selhat v důsledku vrozeného onemocnění, o němž často nemusíte dlouho vědět. Stejně osudový výsledek může mít i zánětlivé onemocnění - nebo dlouhodobé přejídání. V ohrožení jsou také dlouholetí diabetici, lidé trpící vysokým krevním tlakem nebo ti, jimž selhaly ledviny z výše uvedených důvodů.

Doporučujeme: Téma: Inkontinence

Ti všichni jsou kandidáti dialýzy. V současné době už existují i jiné možnosti, než jen 3 x týdně ležet čtyři až pět hodin na dialyzační jednotce. Peritoneální dialýzu si provádí pacient sám doma.

Revoluční novinkou náhrady funkce ledvin je vysokoobjemová hemodiafiltrace, díky níž lze z krve odstranit ještě více nečistot než u dosavadních běžných způsobů léčby. Metoda také o snižuje riziko kardiovaskulárních komplikací a dokonce až o polovinu snižuje také riziko infekcí.

Jak nebezpečné jsou cysty?

Hodně dotazů směřovala na problematiku cyst. "Ve většině případů není třeba žádná léčba, pouze sledování.," uklidňuje MUDr. Ságová , že se obvykle nejedná o nic vážného.

"Nejčastěji se jedná o tzv. prosté cysty. Cysty jsou takové dutinky, které vznikají, že kanálky a tubuly v ledvinách se rozšíří. Mohou inklinovat k častějším zánětům. Proto je nutné, aby zánět byl řádně odléčen, aby v cystách se nenacházelo ložisko infekcí. Cysty - pokud neutlačují struktury v okolí nebo v nich neprobíhá akutní zánět, - tak většinou nebolí," uvedla.

Všechny odpovědi MUDr. Michaely Ságové na vaše dotazy naleznete v  on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Michaela Ságová

Nefroložka a medicínská manažerka dvacítky dialyzačních center NephroCare společnosti Fresenius, která poskytují péči přibližně jedné pětině českých pacientů odkázaných k životu s dialýzou. V ČR působí od roku 1993 a v současné době zabezpečuje na svých 20 střediscích péči o více než 1500 pacientů v chronickém dialyzačním programu.

Více na  www.dialyza.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ledviny: Jak poznat jejich špatnou funkci?

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič! 

Jak přírodně snížit vysoký tlak?

Vysočině chybí odborníci, pomoci mohou evropské projekty | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama