reklama
 

Nekažte si dovolenou: 8 tipů proti zácpě

Tři dny? Pět? Někdo absolvuje celý týden dovolené bez návštěvy WC a z obyčejné zácpy se stanou muka, která "zabijí" radost z volných dní.

Foto: Profimedia.cz

Tři dny? Pět? Někdo absolvuje celý týden dovolené bez větší návštěvy WC. Ze zácpy se stanou muka, která "zabijí" všechnu radost z volných dní.

Cestovní zácpa bývá především dámský problém - stěžují si na ni čtyři ženy z deseti, jak prokázal nedávný průzkum. Stěžovat si ale nestačí, zkuste problém raději řešit.

Ze zácpy bolí i hlava

V létě se všude jen hemží radami, jak léčit průjem, ale neschopnost se vyprázdnit je nejméně stejně nepříjemná a nezdravá. Způsobuje pocit plnosti, napětí, později bolesti břicha i hlavy, nevolnost a často i zvracení.

Z průzkumu také vyplynulo, že u 72 % žen tyto potíže mají dopad i na jejich emoce. Obvykle ženy udávaly:

 • špatnou náladu a mrzutost (25,5 %)
 • pocit, že jsem neatraktivní (15 %)
 • stres a pocity úzkosti a neklidu (13,4 %)
 • nechuť stýkat se s lidmi nebo jít mezi lidi (10,2 %)

Na dovolené na nás působí stres z nového prostředí a změny životního rytmu - nervozita a napětí z příprav a cestování, někdy i nepříjemné pocity, za které může nedostatečná hygiena toalet.

Nepotlačujte nucení na stolici

Důvody cestovní zácpy tak bývají obvykle psychické. Stejně jako u návykové zácpy, jíž se podobá rovněž svými příčinami. Ty vznikají již v dětství, kdy dítě odsouvá  z nějakého důvodu nucení na stolici. Úspěšně se tak potlačuje defekační reflex, což může mít nepříjemné důsledky. Přesto to děláme i v dospělosti...

Doporučujeme: Vaše štěstí sídlí v břiše. Záleží na jídle

Prvním přikázáním odborníků proto bývá: Využijte každé příležitosti! Pokud se příroda ozve, jděte to zkusit a nemyslete na to, že zdržujete ostatní nebo že je "trapné" sedět na WC, když to ostatní vědí.

I v cizím prostředí je vhodné dodržovat pravidelný ranní rituál - pokud ho nemáte, pak právě dovolená může být tím správným časem, kdy si ho osvojíte. Doporučuje se sklenice vody (v exotičtějších zemích rozhodně balené) hned po probuzení a po snídani krátké posezení. Pohybu střev můžete napomoci trochou celkového pohybu.

Nebojte se projímadel

Nejméně stejně důležitá je i rada na cestách dodržovat pitný režim. A samozřejmě také pravidelně jíst (alespoň v rámci možností), především potraviny s obsahem vlákniny. Využijte dostupnosti ovoce a zeleniny - k nejúčinnějším v tomto ohledu patří jablka, melouny, švestky, hroznové víno, fíky, datle, rajčata.

Náš tip: Jak na průjem? Babskými recepty!

Nezapomínejte také na kysané mléčné výrobky - ve většině hotelů  jsou běžnou součástí snídaňové nabídky. Koupit  se pak dají v každém obchodě.

Pokud všechno selže, nebojte se projímadel. Podle gastroenterologa docenta Pavla Kohouta pověsti o vzniku závislosti na těchto lécích patří k tvrdošíjně tradovaným mýtům, ačkoliv nebyly nikdy vědecky potvrzeny.

8 rad proti zácpě

Tady je 8 tipů, které pomohou řešit zácpu nejen během dovolenkového cestování:

 1. Zařaďte do vašeho jídelníčku potraviny bohaté na vlákniny: 5 porcí ovoce a zeleniny denně, včetně celozrnných potravin a luštěnin
 2. Vybírejte ovoce bohaté na pektin, jako jsou například jablka, jahody, liči nebo hrušky, abyste zvětšili objem stolice a usnadnili střevní pasáž
 3. Konzumujte zakysané mléčné výrobky obsahující probiotika s prokázanými prospěšnými účinky na zácpu
 4. Pijte 2 litry pitné vody denně a zároveň snižujte konzumaci nápojů obsahujících kofein, alkohol a velké množství cukru
 5. Omezte příjem potravin s vysokým obsahem živočišného tuku a mastných a smažených jídel
 6. Omezte příjem rafinovaného cukru (sladkosti a sladké dezerty)
 7. Jezte v pravidelnou dobu dne a dodržujte pravidelné stravovací návyky
 8. Snažte se o pravidelnou stolici - alespoň každý druhý den

Pokud chcete své problémy řešit, udělejte si Test zažívání, případně se podívejte na další zajímavé informace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Uzdravující moc potravin: 6 nejlepších tipů

Jak snížit krevní tlak i bez léků?

3 triky, díky nimž vám opálení vydrží až do zimy

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama