reklama

Nejvyšší čas na kontrolu mateřských znamének. Nechte si prohlédnout kůži

Přestože jsou mateřská znaménka z 95 procent nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost. Alespoň jednou ročně si je nechte zkontrolovat. Ideálně ještě než začne svítit slunce naplno.

Foto: Thinkstock

Výskyt případů zhoubných melanomů v České republice stále roste. Každoročně diagnostikují lékaři zhruba 1500 nových případů s tím, že 450 pacientů pak na toto onemocnění zemře.

"Bohužel i my máme v naší ordinaci za rok 2019 již šest případů melanomů a spoustu pacientů s ostatními kožními nádory," uvádí MUDr. Lucie Jarešová z pražské ordinace L DermaMedEst. Vzniku mnoha zhoubných melanomů se dá přitom zabránit včasným odhalením a zahájením léčby.

Kde se berou?

Průměrně jich má každý člověk na svém těle kolem dvacítky. Některá znaménka máme od narození, jiná se objeví s přibývajícími léty. Jejich vznik ovlivňují především geny a sluneční paprsky, ale mohou vzniknout i jako následek zánětů kůže, popálení, hormonální nerovnováhy, užívání antikoncepce, jiné přináší také vysoký věk.

Zhoubný melanom

Možná si myslíte, že své pigmentové skvrny znáte a považujete je za neškodné. Jenže co když je mezi nimi zhoubný melanom, který může ohrozit váš život? Tento typ nádoru vzniká zhruba ve 30 až 50 procentech případů na podkladě mateřského znaménka. V první fázi je poměrně nenápadný, ale velice rychle dokáže metastázovat. Pokud se vám zdá, že se znaménko začíná měnit, roste, svědí či mění barvu, nebo dokonce krvácí, je nejvyšší čas zajít k lékaři. Těmto krajním případům však můžete předejít pravidelnou návštěvou dermatologa. Jestliže se totiž melanom podchytí a odstraní včas, je velká šance na úplné uzdravení.  

Kdo je nejvíce ohrožen?

Znaménka byste si měli kontrolovat v každém případě. Přesto rakovina kůže hrozí zejména lidem, kteří jich mají na pokožce velké množství. Napočítáte jich na sobě přes padesát? Pak se u vás podle odborníků zvyšuje riziko maligního melanomu až dvojnásobně. Velkou vinu za nárůst zhoubných nádorů nese především velké množství škodlivého UV záření. Důrazná varování o škodlivosti opalování a důležitosti používání krémů s ochranným faktorem tedy rozhodně neberte na lehkou váhu!

Nezapomeňte na prevenci

Každému znaménku na svém těle věnujte pravidelně pozornost a pro jistotu jednou za rok navštivte preventivně kožní ambulanci, kde vás lékař důkladně prohlédne dermatoskopem. Je to speciální optický přístroj, s jehož pomocí dokáže lékař odlišit "neškodná" znaménka od těch nebezpečných. Vyšetření není náročné a nebolí a vy budete mít jistotu, že jste v pořádku. V případě nejistoty nechá lékař podezřelé znaménko odstranit a zanalyzovat. Nyní je už ale k dispozici i mnohem přesnější způsob vyšetření.

Nebezpečí odhalí umělá inteligence

Dermatologové nyní mohou využít pro diagnostikování melanomu speciální přístroj FotoFinder, který využívá umělou inteligenci. Dokáže automaticky vyhledat znaménka, což umožňuje odhalit rizikové projevy a nádory kůže. V praxi to funguje tak, že přístroj "naskenuje" kůže na vašem těle, "vytáhne" projevy na kůži do tzv. mozaiky (přehledný obraz všech projevů) a případně upozorní na riziková místa. "Když pak přijdete za rok znovu, posoudí, zda se znaménka od poslední návštěvy změnila a jakým způsobem. Vyšetření je rychlé a naprosto bezbolestné," uvádí MUDr. Jarešová, která s tímto přístrojem pracuje. 

Jak se jich zbavit

Způsobů, jak se skvrny či kožního útvaru zbavit, je více. Jde to buď chirurgicky, pomocí tekutého dusíku, radiofrekvenčního přístroje, nebo laseru. Znaménko si můžete nechat odstranit nejen ze zdravotních důvodů na doporučení lékaře, ale také z čistě kosmetického důvodu.

Diagnózu usnadní abeceda pravidel

Mnozí lidé se raději prohlížejí sami a trvá jim dlouho, než se objednají a na prohlídku si zajdou. Chcete si zkontrolovat svoje znaménka sami? Pak se zkuste řídit podle následující obecně platné "abecedy". Neznamená to ale, že by tahle "self kontrola" nahradila podrobné lékařské vyšetření!

  • A - asymetrie, mateřské znaménko nemá pravidelný tvar, např. kruh nebo ovál.
  • B (angl. border - hranice) - ohraničení mateřského znaménka by mělo být ostré a pravidelné. Pokud je ohraničení rozpité, neostré a má nepravidelné výběžky, měli bychom mu věnovat větší pozornost.
  • C (angl. color - barva) - barva mateřského znaménka by neměla být tmavě hnědá až černá a také by nemělo mít nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.
  • D (angl. diameter - průměr) pokud je průměr mateřského znaménka více než 5mm, opět tato skutečnost žádá naši zvýšenou pozornost.
  • E (angl. elevation - vyvýšení) v případě, že mateřské znaménko začíná růst do výšky, mohlo by jít o známku progredujícího nádoru. Pokud je útvar řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to značit žádné nebezpečí. Samozřejmě že při jakýchkoliv pochybnostech je nejlépe vyhledat lékaře, který urči diagnózu a další postup.
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama