reklama

Nejlepší doba je teď: Změňte svůj životní styl. Omezte maso

Léto nabízí spoustu příležitostí, jak změnit životní styl. Nemusíte se stát zrovna veganem, ale zkuste omezit maso. Proč? Pro zdraví.

Foto: Thinkstock

Zvolit správnou stravu je vlastně svého druhu umění. Pokud jste se nad tím dosud nezamýšleli a jedli prostě to, co vám chutná, je na čase udělat změnu.

Maso - a především průmyslově zpracované maso - by rozhodně nemělo být hlavní složkou stravy. Když se ale podíváme kolem sebe, vidíme poměrně dost lidí, kteří se těmto potravin nejen nevyhýbají, ale jejich těžkou stravitelnost ještě vylepšují vydatným zapíjením alkoholem. Únavu, vzešlou z této nevyvážené stravy, pak řeší tím, že se prostě nehýbou. Proč je to vlastně špatně?

PAU není zaklínadlo, ale zabiják

To, co dělá uzeninu uzeninou, jsou aromatické látky vzniklé spalováním, tedy nechvalně známé PAU (polycyklické aromatické uhlovodíky). Spolu s další skupinou látek, heterocyklickými aminy, se tvoří i při úpravě masa vysokou teplotou, například při grilování nebo smažení.

Tyto látky mají prokázaný mutagenní účinek. To znamená, že když se dostanou do styku s buňkami střevní sliznice, dochází k poškozování genetické informace buněk a velmi se zvyšuje pravděpodobnost jejich maligního zvrhnutí, tedy vzniku zhoubného nádoru.

Když se maso nestíhá trávit…

Když někdo jí masa tolik, že se nestihne v trávicím traktu vůbec zpracovat, dochází k hnilobě. Na takové stravě se totiž množí především hnilobné bakterie, které škodí nejen střevům, ale i imunitnímu systému.

Vylučují další škodlivé látky, zejména putrescin a kadaverin. Ty mohou střevo poškodit podobným způsobem jako PAU a heterocyklické aminy, a kromě toho se spolu s nimi tvoří celá řada látek, které mají na svědomí plynatost a značný zápach střevního plynu. 

Jak na to? Snadno

Zamysleli jste se nad svým dosavadním životním stylem a chcete udělat změnu? Pro začátek můžete výrazně snížit přísun masa a uzenin, alkoholu a dalších jedovatých látek a zařadit do svojí stravy zdroje vlákniny a probiotika.

Nevíte, kde je hledat? Vlákninu nám poskytují například ovoce, zelenina nebo celozrnné pečivo. Pokud potřebujete čas, abyste si k těmto potravinám našli cestu, můžete začít s doplňky stravy s obsahem vlákniny, kterých je bohatý výběr. Vláknina urychluje průchod stravy trávicím traktem, přispívá k odlučování starých buněk výstelky střeva a pomáhá k harmonizaci trávicích funkcí.

Probiotika jsou živé bakterie, které lidskému zdraví prospívají, a to v mnoha ohledech. Jedná se o laktobacily, které najdete ve všech kysaných mléčných výrobcích, ale pokud nemáte vztah k mléku, stejně dobře vám poslouží i doplňky stravy, které jsou k dostání v každé lékárně. Ty nejkvalitnější výrobky obsahují i prebiotika, tedy potravu pro tyto bakterie, která je pro člověka nevstřebatelná, čímž je zajištěn dostatek živin pro jejich množení. Výsledná kombinace se nazývá synbiotikum.

Ale hlavním prostředkem je změna. Absolvovat krátkou očistnou kúru a pokračovat ve zlozvycích nebo jednou denně spolykat hrst prášků, zapít je pivem a zapálit si cigaretu – tudy cesta nevede.

Zdroj: http://www.cancer.gov

více na uLékaře

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama