reklama

Neholme se. Je to proti přirozenosti, tvrdí lékaři

Holé klíny a podpaží připomínají ráj pedofilů - lidé se zbavují druhotných pohlavních znaků, jakoby byli stáli nedospělí. A navíc si ničí zdraví.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zatímco u nás si chlupatá žena "neškrtne", třeba  Japoncům připadají zarostlé klíny a podpaží tak sexy, že se tam dokonce prodávají "paruky" místo intimního ochlupení.

Holit se nebo ne je tak zjevně otázka módy (znala ji už antika nebo starověký Egypt, kde ale šlo pryč všechno včetně obočí  a vlasů), než hygieny, jak se dnes často píše.

Při sexu hrozí víc nákaza

V poslední době se však ukazuje, že tomu často bývá právě naopak. Holení problémy způsobuje. Odstraňování intimního ochlupení vést k větší náchylnosti k sexuálně přenosným infekcím a dalším problémům. Upozorňuje na to Studie francouzských lékařů zveřejněné v odborném časopisu British Medical Journal.

Gynekologové tvrdí, že zároveň s módou vyholených rozkroků se světem žene epidemie genitálních bradavic. Jedná se o nákazu HPV virem, který způsobuje rovněž rakovinu děložního čípku.  Po hladké kůži se šíří rychleji - o to víc, že pokožka je po zákroku podrážděná a často i poraněná.

Doporučujeme: Jak poznáte, že jste chytili pohlavní nemoc?

Čím dál častějším problémem jsou tak molusky, bradavičky, které způsuje poxvirus. Sice nebolí, zato důkladně svědí. Čím víc se drbete, tím víc jich máte - třeba až sto, a rozškrábaná místa mohou hnisat. Nedoporučuje se ani vymačkávání, protože místo krvácí a vytváří se na něm jizva. Po akné je tato nemoc ve světě nejčastějším kožním problémem.

Kůže zůstává bez ochrany

Tím ovšem výčet nekončí. Častá depilace intimních partií způsobuje drobné pupínky, svědění, kožní infekce, cysty a malé jizvičky. Přes 90 % francouzských pacientů, kteří navštíví kvůli těmto problémům dermatologa  přiznávají, že jejich potížím předcházela právě depilace

Holením a depilací  se narušuje přirozená ochranná bariéra kůže a přes ni tak do těla může proniknout infekce.  "Bakterie se po kůži šíří relativně rychle a bez problému. Na oholené či depilované pokožce se vytvoří mikrotrauma a daná plocha je náchylnější k infekci a k patogenům," vysvětlují lékaři ve své studii. Tření může způsobit neviditelné mikrooděrky - což je příležitost pro bakterie, které se vplíží do krevního řečiště.

Chlupy potřebujeme na spoustu věcí

Ochlupení má dokonce výhody pro naše zdraví. "Každá cibulka vlasu či chlupu netvoří jen vlasové vlákno samotné, ale má spoustu krevních cév, nervů a tuku okolo. Navíc obsahuje velké množství kmenových buněk. Když se člověk zraní tam, kde má hodně chlupů a tedy hodně folikulů (cibulek), tak se rána zahojí mnohem rychleji než tam, kde žádné chloupky nejsou," vysvětluje profesor Des Tobin z Bradfordské univerzity.   

Holení a odstraňování chloupků voskem folikuly neničí, rizikem je jen laserové ošetření. Jeho působení  totiž zničí celé folikuly, chlupy pak sice přestanou růst navždy, ale kůže zároveň přichází o cenné zdroje kmenových buněk a krevních vlásečnic, tedy o výživu a materiál k hojení a obnově.

A co hygiena?

Intimní ochlupení představuje přirozenou ochranu před vnějšími vlivy včetně podráždění ze spodního prádla nebo oblečení. "Ženy si myslí, že dělají dobře, když se zbavují chloupků. Ale platí to pouze tehdy, když mají vši nebo muňky," připomíná také Dr. Melissa Goistová, gynekoložka z amerického Národního zdravotního ústavu. V oblasti třísel je navíc velmi mnoho  folikul a tato oblast se hodně potí, proto hrozí větší riziko zanícení vlasových cibulek.

Přečtěte si: Holení na intimních místech způsobuje bradavice

Chlupy v oblasti podpaží a třísel zase zabraňují tření kůže, které může být nepříjemné obzvlášť v létě a při sportu. "I velmi jemné ochlupení v těchto zónách poskytuje klouzavý nárazník pro kůži," vysvětluje profesor Tobin. "Chlupy v podpaží odvádějí pot. Chceme vyvrátit mýtus, že ochlupení je nehygienické, protože to prostě není pravda."  

Za zápach mohou bakterie, ne chlupy

A co nejčastější argument - nelibá vůně? Podle lékařů jsou zdrojem zápachu bakterie, které začnou rozkládat organické látky vylučované kůží a potem. Hlavní roli tedy hraje hygiena a nikoliv sestřih nebo odstranění chlupů. Profesor Des Tobin navíc připomíná, že u ostatních savců se právě z podpaží šíří vůně feromonů, která naláká nejvhodnějšího sexuálního partnera. Pokud je tomu tak i u lidí, jak naznačují vědci, pak si jejich odstraňováním ubíráme na atraktivitě u opačného pohlaví.

"Není nám úplně zřejmé, proč lidé odstraňují své pubické (rostoucí na intimních místech) ochlupení, ale domníváme se, že to má určitou spojitost s pornografií, se zvýšeným sexuálním prožitkem, snahou navodit mladistvější vzhled a touhou odlišit se od lidské přirozenosti," podotýkají francouzští lékaři. K přirozenému vzhledu i životnímu stylu se tak vrací stále víc žen včetně celebrit - poslední se objevila se zarostltým podpažích rebelka Miley Cyrus.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Poznáte pohlavní choroby?

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Nový selfie hit: Mangina ´- muži s vagínou

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama