reklama

Nedávejte kočce obojek. Udusí se, říká veterinář

Obezita, špatný chrup, alergie, bolavé klouby, kožní problémy - to všechno může trápit nás lidi, ale i naše domácí mazlíčky. Jak jim zabezpečit dlouhý a zdravý život - na to se ptejte on-line veterinárního lékaře.

Foto: Profimedia.cz

Obezita, špatný chrup, alergie, bolavé klouby, kožní problémy - to všechno může trápit nás lidi, ale i naše domácí mazlíčky. Jak jim zabezpečit dlouhý a zdravý život - na to jste se ptali on-line veterinárního lékaře.  

Spí s námi v posteli, jezdí v autě, provázejí nás často i do práce. Což je o důvod víc, proč chránit jejich a vlastně i naše zdraví před nebezpečnými infekcemi a parazity.

Ochrana před parazity - účinná a bezpečná

Náš odborník MVDr. Martin Bonczek  v této souvislosti upozornil na jednu důležitou a přitom opomíjenou věc:

"Vzhledem k tomu, že kočky rády lezou po stromech, protahujou se houštím, tak bych nedoporučil obojek, za který by se mohly zachytit. Ideální je ošetření přípravkem ve formě spot-onu, takzvaná pipetka, která ochrání vaší kočku spolehlivě proti klíšťatům, ale i blechám."

Doporučujeme: Kočka nebo pes v bytě: Zásady bezproblémového soužití

Obojek však může být nebezpečný i pro psa, takže raději volme spot-on. Za skutečně účinné preparáty můžeme považovat jen ty, které dokážou ochránit před všemi druhy vnějších parazitů najednou a navíc mají repelentní účinek, tj. odpuzují blechy, komáry či klíšťata.

Kdy je dát vykastrovat?

Doktor Bonczek odpovídal na široké spektrum dotazů, od značkování v bytě, přes potíže s uchem až po často tradovanou ochranu před rakovinou, kterou fenkám poskytuje březost.

"U nekastrovaných fen a fen, které nebyly březí, je zvýšené riziko vzniku pyometry, což je v podstatě hnisavý zánět dělohy, který se poté musí řešit chirurgicky odstraněním dělohy. Druhým problémem nekastrovaných fen je vyšší riziko vzniku nádorů na mléčné liště, kde je poté taktéž nutný chirurgický zákrok. Pokud neplánujete štěňata, nechte fenu vykastrovat!" apeloval doktor Bonczek.  

Náš tip: 10 nejkrásnějších psích plemen

Na celý průběh on- line rozhovoru se podívejte do soupisu otázek a odpovědí pod článkem. Zájem byl tentokrát enormní, pan doktor se snažil, ale všechny dotazy zodpovědět nestihl  Proto si, prosím, projděte zveřejněné odpovědi - váš problém možná najdete vysvětlený v odpovědi na otázku někoho jiného.  

Náš odborník

MVDr. Martin Bonczek

Vystudoval  Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně. Nyní pracuje pro veterinární divizi farmaceutické firmy Krka.
Zabývá se zejména zdravím domácích zvířat. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Úskalí lásky ke zvířatům: Paraziti, nemoci, infekce

Jarní chřipka: Proč je horší než ta v zimě?

5 důvodů, proč nemůžete najít toho pravého

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama